Antalya
12.02.2020
A
RÖPORTAJ
Yerli, milli ve yüzde 50 ucuz gübre, AOSB’de üretiliyor
Yerli, milli ve yüzde 50 ucuz  gübre, AOSB’de üretiliyor

Hayvansal atıkları işleyerek, hayvansal kaynaklı amino asit imal eden Ekin Tarım, ithal edilen muadil ürünlere göre %50 daha ucuz, %50 daha yüksek içerikli gübre elde etti. Genel Müdür Şakir Öncül, ürünlerinin muadillere göre %50 daha verimli olduğunu söyledi

 

ATIKLARDAN HAMMADDE

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) faaliyet gösteren Ekin Tarım, hayvansal atıkları kullanarak ürettiği gübre ile piyasada önemli bir pazar payına sahip oldu. Mezbahanelerdeki atıklarını toplayıp tesislerinde işleyen Ekin Tarım, bitkilerden %50-%100 arası daha verimli ürün alınmasını sağladı. Firmanın Genel Müdürü Şakir Öncül, ithal edilen muadil ürünlere göre %50 daha yüksek içerikli ve %50 daha ucuz bir gübre ürettiklerini belirterek, “Her hafta bir ilçemizden çiftçileri fabrikamızda ağırlayarak tanıtım yapıyoruz” dedi.

 

Şakir Bey, genel müdürlüğünü yaptığınız Ekin Tarım ve çalışmaları hakkında kısa bilgi verir misiniz?

1995 yılında Antalya’da kurulan bir firmayız. Tarımsal alanda gübre üretimi yapmaktayız. Anamur’dan Ortaca’ya kadar kendi pazarlama ve teknik ekibimizle satış yapıyoruz. Türkiye genelinde 6 tane distribütörümüz var. Karadeniz, Ege, Marmara, Adana, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’daki distribütörler aracılığı ile tüm Türkiye’ye ulaşıyoruz. Ayrıca 4 ülkeye ihracat yapıyoruz. İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan ile çalışıyoruz, bugünlerde 5. ülke olarak Mısır’a da ihracata başlıyoruz. 110’a yakın tescilli ürünümüz var. 2019’da 4 ülkeye 7 milyon $ ihracat yaptık.

Sizi diğer firmalardan ayıran Animax isimli bir ürün var. Bu ürün hakkında bilgi verir misiniz?

Evet, Animax çok revaçta olan bir ürün. Hayvansal aminoasit diyebiliriz. Kendi sınıfında en yüksek değerli hayvansal aminoasit. Türkiye’de ruhsatlı olarak satışını yaptığımız tek ürün. Bu ürünün emsallerini, yurtdışından iki firma distribütörlüğünü yapıyor. Bir İtalyan firma üretiyor. Bu ürünler yüzde 11 ve 14’lük olarak Türkiye’ye giriyor. Yerli üretim yapan tek firmayız ve yüzde 20 hayvansal aminoasit içerik ile en yüksek yüzdeye sahip olan firmayız. Bu ürün tamamen Türk ürünü. Organik gübre sınıfında bir ürün.

Bu gübrenin emsallerinden farkı ne?

Emsalleri olan ithal ürünlere göre minimum %50 daha fazla verimlilik sağlıyor. Ayrıca bütün makine, ekipman ve bilgisayar otomasyon sistemlerini Türk firmalara yaptırdık. Tamamen Türk firmalarının oluşturduğu yerli bir ürün.4 yıldır AR-GE’sini yapıyoruz. Üretim yaklaşık 6 ay önce başladı. Minimum %40 ile %100 arasında verimlilik sağlıyor. Bakanlık, 25 tane aminoasiti bitkilere yararlı olarak görüyor ve bu üründe bu aminoasitlerin hepsi bulunmakta.  Diğer rakiplerinde ise 10 amino asite kadar parçalanmış aminoasit bulunmakta. Biz ise 25 asitin tamamını parçalayabiliyoruz. Her aminoaasitin bitkinin bir özelliğine faydalı olduğunu düşünürsek, 25 aminoasit bitkinin tamamına katkı sağlıyor.

Bu ürünün kullanıldığı tarım alanlarından elde edilen ürünlerin analizi yapıldı mı? Diğer ürünlerle kıyaslama şansınız oldu mu?

Örneğin kaliforniya biberde 180-220 gram arasında ürün hasat edilir. Bizim ürün kullanıldıktan sonra 300-320 gramın altında biber toplamadık. İtalya’dan gelen 2 ithal muadil ürüne göre %50 artış sağlandı. İçeriğimiz % 40 daha yüksek. Fiyat olarak da ithal ürünlere göre %50 daha ucuz. Çiftçimiz bizim ürünümüzü tercih ederse hem %50 daha verimli, hem de %50 daha ucuz ürün kullanmış oluyor.

Çiftçiler ürününüzü tanıyor mu?

Her cumartesi günü çiftçilerimizi getirip bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz. Her hafta bir ilçemizden gelen çiftçileri ağırlıyoruz.

Üretim kapasiteniz nedir?

Ürünün hazırlığı uzun zaman aldığı için ayda 100 ton üretim yapabiliyoruz. Bakanlığın istediği bazı kriterler olduğu için gübre fabrikasının arkasını tamamen  üretim alanı olarak kapattık. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: