Antalya
12.02.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Antik kentteki maden ocağı TBMM gündeminde
Antik kentteki maden ocağı TBMM gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Termessos Antik kenti'nin yanı başındaki maden ocağına kapasite artırımı ve yer değişikliği için “ÇED gerekli değildir” raporu verildiği iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

 

 

'İSKENDER'E BİLE DUR DEDİ'

“Büyük İskender’in bile fethedemediği şehir olarak adını tarihe yazdıran Termessos’a gözümüz gibi bakmamız gerekirken, bir de Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmadan maden ocağı faaliyetlerine izin verilmesi akıl alır gibi değil" diyen Çetin Osman Budak,  "Hem çevre hem de bu tarihi mirasın korunması açısından konunun takipçisi olacağız. Termessos, Büyük İskender’e bile dur dedi. Buna da elbet izin vermeyecektir” dedi.

 

'İDDİALAR DOĞRU MU?'

“Maden ocağının faaliyet alanında üretim kapasitesinin 49 bin 920 tondan 350 bin tona çıkarıldığı, 100 hektarlık ruhsat sahasının ‘ÇED gereklidir’ raporuna ihtiyaç duyulmaması için yasal sınır olan 25 hektarın altında belirlendiği de iddia edilmektedir. Proje dosyasına göre ayda 16 defa 192 patlamanın yapılacağı; maden sahasının Yaban Hayatı Geliştirme Sahasına olan mesafesinin 3 bin 720 metre olduğu; ocağın yeraltı suları için ciddi tehdit oluşturduğu, proje tanıtım dosyasında yeraltı suyu kaynaklarının maden ocağı faaliyet alanının altında olduğu da belirtilmektedir” diyen Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması için TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, Kurum'a “Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde Kovanlık Mahallesi mevkiindeki ormanlık alanda iş yapan ve faaliyet süresi sona eren Termessos Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin maden faaliyetini 11 yıl daha yapacağına ilişkin iddialar doğru mudur? Söz konusu şirketin kapasite artırımı ve yer değişikliği için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci ne zaman başlatılmıştır? Başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır? 100 hektarlık ruhsat sahasının ‘ÇED gereklidir’ raporuna ihtiyaç duyulmaması için yasal sınır olan 25 hektarın altında belirlendiği iddiaları doğru mudur?" sorularını yöneltti.

 

'ANTİK KENT ETKİLENECEK MİDİR?'

Bahse konu maden ocağının faaliyet alanında ve çevresinde Akdeniz Kızılçam ormanları bulunduğu uyarısını da yapan Budak'ın  Bakan Kurum'a sorduğu diğer sorular da şu şekilde: " Maden ocağı faaliyeti için ağaç kesilecek midir? Kesilecekse ne kadar ağaç kesilecektir? Türkiye’nin en önemli ve en iyi korunan antik kentlerinden biri olan Termessos Antik Kenti’nin bu faaliyetlerden etkilenmesi olası mıdır? Bununla ilgili bir inceleme yapılmış mıdır? Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordinasyon kurulmuş mudur? Maden ocağı faaliyetinden yer altı sularının etkilenmemesi için hangi önlemler alınacaktır?” Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: