Antalya
12.02.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Okullar acilen boşaltılmalı
Okullar acilen boşaltılmalı

Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında Antalya'da depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okullarla ilgili bilgi verildi; eğitim planlaması yapılarak acilen bu okulların boşaltılması istendi

Eğitim İş Şube Başkanı Fatin Iltar, Valiliğin tespit edip boşaltılması için onay verdiği 14 okul ve 20 bina bulunduğunu belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce yapılan çalışma sonucunda bu okulların deprem tahkik raporu hazırlanmış ve depreme dayanıksız olduğuna dair kararlar alınmış iken, boşaltma kararı Elazığ depremi sonrasına bırakılmış, bu okul ve binalarda bu güne kadar eğitim verilmiştir. Bu durum Antalya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bunca yıl depreme dayanıksız olan bu binalarda binlerce öğrenci ve öğretmenin bulunmasına seyirci kaldığı anlamına gelmektedir" dedi.

 

EĞİTİM KADERE TERK EDİLMİŞTİR

"14 okul ve 20 binanın boşaltılması kararı sonucunda bu okulların taşındığı diğer okullar tam gün eğitim yaparken ikili eğitime geçecekler ve bu durumda binlerce öğrenci öğretmen mağdur olacak, başka bir okul binasında göçebe eğitimi alacaklardır. Tahliye kararı alınan eğitim binalarının yapılacağı konusunda süre açıklaması da yapılmadı" diyen Fatin Iltar, "Eğitim-İş olarak, eğitimin kadere terk edildiğini görmekteyiz. Ancak canlar yanınca tedbir alan bu yönetimin okul binalarının taşınmasını bile plansızca yaptıkları görülmektedir. Boşaltma kararı alınan okullarla ilgili hatalı bir planlama sonucu tüm okullar ikili öğretim yapar hale gelerek, sınıf mevcutları da artmaktadır" ifadelerini kullandı.  

 

İMAM HATİPLER KORUNUYOR MU?

Planlama yapılırken İmam Hatip Okullarına taşıma planının yapılmadığını, "Bu okullar özellikle korunuyor mu?" sorusunun akıllara geldiğini belirten Iltar, "Muratpaşa ilçesinde bulunan Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Anadolu İmam Hatip Lisesi 30 derslikten oluşmakta ve toplam 250 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Planlamalar yapılırken bu tür okullar değerlendirilmeliydi" diye konuştu. Mustafa KOÇ

 

KUTU KUTU KUTU...

 

Boşaltılması gereken okullar

 

Antalya Valiliği ve sorumlu olan Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tüm okulların deprem tahkik raporlarını hazırlatarak Antalya halkını bilgilendirmeleri gerektiğini, dönem içerisinde değil anında uygun okul kurum binalarına taşınarak daha fazla mağduriyetlere fırsat vermemeleri gerektiğini belirten Fatin Iltar, boşaltma kararı alınan okulları ve bu okulların şu andaki durumunu şu şekilde sıraladı:

Kemer'de Göynük Ortaokulu A ve B blok, Atatürk İlkokulu 500 metre. İkili öğretime geçmiş.

Kepez Yenimahalle Ortaokulu A ve B Blok, Mobil Ortaokuluna taşındı. İkili öğretme geçiliyor.

Kepez Göçerler İlkokulu A blok,  Fatih Mahallesi Süleyman Demirel İlkokulu'na taşındı, ikili öğretime geçildi. Rapor 2014 yılında verildi.

Konyaaltı Çakırlar İlkokulu B Blok, Aynı okulun A Blokuna taşındı. 5 ilkokul öğretmeni norm kadro fazlası oldu. Sınıf mevcutları arttı.

Manavgat Çağlayan Anadolu Lisesi A ve B blok, Fatih Anadolu Lisesine taşınıyor. İkili öğretime geçiyor. Manavgat Lisesi köklü bir lise; adının yeni binada yaşatılması gerekmektedir.

Serik Tekeli Ortaokulu A, B ve C blok,  10 yıl önce alınan karar. İlkokul kısmına taşınıyor. İkili öğretime geçiyor.

Serik Hasan Güçlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Serik MTAL (Kız Meslek Lisesi) Arası 5 kilometre var. İkili öğretime geçiliyor.

Serik Orhan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atölyesi yıkılıyor. Bina devam ediyor.

Döşemealtı Yeniköy Ortaokulu,     Yeniköy İlkokulu'na taşınıyor İkili öğretime geçiliyor.

Finike İsmail Erol İlkokulu, Turunçova yolunda İsmail Erol Ortaokuluna taşınıyor.

Muratpaşa Bahaeddin Güney Kız Teknik Mesleki Lisesi A ve B blok, Baro MTAL ne taşınıyor. İkili eğitime geçiyor.

Muratpaşa Namık Kemal Ortaokulu B blok, Sınıflara dağıtıldı. Şubeler kapatıldı. Sınıf mevcutları 45'er kişi oldu. Yeni bina bu mevcudu taşır mı bilinmiyor; yeni kazalara neden olabilir.

Muratpaşa Hacı Hafize Hakkı Saygan İlkokulu, İlhami Tankut İlkokuluna taşınıyor ikili öğretime geçiyor.

Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Endüstri Meslek Lisesine taşınıyor. Öğrencilerin kullanacağı bahçe bölünüyor.

                                                                                             

                                                                                             

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: