Antalya
10.02.2020
A
GENEL , YAŞAM
Bir kış masalı: Isparta
Bir kış masalı: Isparta

Antalya’ya 130 km mesafesi ile bazı ilçelerinden bile yakın olan Isparta; Davraz Kayak Merkezi, Gölcük Tabiat Parkı ve Eğirdir Gölü ile ziyaretçilere adeta bir kış masalı yaşatıyor. Hafta sonu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu toplantısı nedeniyle Isparta’da bir araya gelen gazetecilere ev sahipliği yapan Isparta, kültür ve doğa turizminde çekim merkezi olacağı günlerin hayalini kuruyor.

 

Haber: Rasim Gündüz

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Yönetim Kurulu toplantısı vesilesi ile hafta sonu gazetecilere ev sahipliği yapan Antalya’nın komşu coğrafyası Isparta, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Hava sıcaklığının gündüz -5 dereceye kadar düştüğü Isparta’da 2 gün geçiren gazeteciler ve aileleri Davraz Kayak Merkezi, Eğirdir Gölü ve Gölcük Tabiat Parkı başta olmak üzere yörenin doğal güzelliklerini ve kültürel zenginliklerine tanıklık etti. 15 aydır kentte görev yapan Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu’nun himayesinde Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan’ın ev sahipliği yaptığı toplantı ve gezi programı boyunca Isparta İl Kültür Müdürü Ali Göçer ve ekibi heyete rehberlik yaparken, Valilik Basın Müdürlüğü personelleri de unutulmaz anları fotoğraf ve videolarıyla ölümsüzleştirdi.

AKDENİZ BÖLGESİ GAZETECİLERİ ISPARTA’DA

Yönetim Kurulu toplantısını Isparta’da yapan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni ve Yönetim Kurulu üyeleri bir yandan mesleki faaliyetlerini gözden geçirdi bir yandan 2 gün boyunca Isparta’nın doğal ve kültürel zenginlerini görme fırsatı buldu. Etkinliklere Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Cihangir ve eşi, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun ve ekibi, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Yenigün, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yetişen ve eşi, Antalya Körfez Gazetesi Sahibi Rasim Gündüz ve eşi, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve eşi, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Delegeleri Emre Altuğ ve Arzu Erkorkmaz katıldılar.

AHŞAP VE SANAT ATÖLYESİ’NE HAYRAN KALDILAR

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu yöneticilerinden oluşan gazeteci heyeti ve aileleri 8 Şubat Cumartesi günü ilk olarak Isparta Belediyesi Ahşap ve Sanat Atölyesi’ni ziyaret etti. Burada, Isparta yöresine has gül ve lavanta motifleri başta olmak üzere milli kültürümüz ve bölgenin tarihi - kültürel zenginliklerinin ahşap oymacılığı ile sanata dönüşmesini gözlemleyen gazeteci heyeti, bu anları fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştirdi. Yapılan sunumda,  Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesi'nin kapı ve pencereleri başta olmak üzere, kentin önemli kamu binalarının kapı ve pencere süslemelerinin atölyede yapıldığı bilgisi verildi.

ANTALYA’NIN YANIBAŞINDAKİ KIŞ MASALI: DAVRAZ

Ahşap atölyesi ziyaretinin ardından Davraz Kayak Merkezi’ne çıkan konuk heyet, büyüleyici manzara karşısında, “Avrupa’nın Alpler’i varsa, Türkiye’nin Davraz’ı var.” demekten kendini alamadı. Sümbül Tepe’ye telesiyej ile çıkan ziyaretçiler, zirvenden inişte sucuk ekmek ikramı ile soğuk havayı şöleni çevirdi. 3 ay süren kayak sezonunun en özel günlerini yaşadıklarını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Göçer, hafta sonu yağan karla birlikte yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşadıklarına dikkat çekti. Kayak tutkunlarının Davraz’daki konaklama tesislerinin yanı sıra kent merkezinde de konaklayabildiklerini belirten Göçer, deniz turizminin yoğun olduğu Antalya’ya 130 km mesafede olduklarını hatırlatarak, “Antalya’daki turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi adına Davraz başta olmak üzere Isparta ve yöresi mükemmel fırsatlar sunuyor” dedi.

ABANT’I ARATMAYAN TABİAT HARİKASI GÖLCÜK

AGF heyetinin Cumartesi günü son durağı ise Gölcük Tabiat Parkı oldu. Çam, meşe ve sedir ağaçları arasından12 km yolculuk yaparak Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı’na ulaşan gazeteci heyeti kar yağışı ile oluşan beyaz örtü ve göl manzarasının tadını çıkardı. Yaz aylarından da Isparta ve komşu coğrafyada yaşayanların nefes aldığı bir tabiat harikası olan Gölcük Tabiat Parkı, günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiş. Kır Lokantası ve Konaklama Evi de mevcut olan Gölcük Tabiat Parkı, kışın ön güzel günlerinin yaşandığı şu günlerde misafirlerini bekliyor.

ISPARTA’NIN GERDANLIĞI EĞİRDİR

Isparta gezisinin ikinci gününe Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü’nü barındıran Eğirdir ilçesi ile başlayan AGF heyeti, kahvaltılarını kar ve göl manzarası eşliğinde Akpınar Köy’ünde gerçekleştirdi. Buradan ilçe merkezine inen heyet, Eğirdir Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı elektrikli tekne ile kısa bir göl gezintisi yaptı. Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’ün de eşlik ettiği heyet daha sonra karaya çıkarak rehber eşliğinde Tarihi Hızırbey Camisi, Dündar Bey Medersesi, Eğirdir Kalesi, Can Ada ve Yeşilada’da fotoğraflama çalışması yaptı. Eğirdir’den İslamköy’de bulunan Süleyman Demirel Müzesi’ni ziyaret eden gazeteciler, Türkiye’nin siyaset tarihine damga vuran Süleyman Demirel’in yaşamına tanıklık etti.

GÜL KÖŞKÜ’NDE ISPARTA’YI KONUŞTULAR

Eğirdir’den sondan kent merkezinde Vali Ömer Seymenoğlu’na konuk olan AGF heyeti, Gül Köşkü’nde öğle yemeği yedi. Burada bir konuşma yapan Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, Isparta’nın tanıtımı noktasında elbirliği ile çalıştıklarını, gazetecilerin Isparta’yı daha fazla görmesinin tanıtım için bir fırsat olduğunu söyledi.  Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ise Vali Ömer Seymenoğlu’na teşekkür ederek, “Sayın Vali’nin 1 buçuk yıl gibi kısa bir sürede şehrin turizm dinamiklerini ayağa kaldırması takdire şayan bir olaydır. Davraz’ı, Gölcük’ü, Eğirdir’i ile Isparta Anadolu’nun bir yüz akıdır. Yurt dışından gelen dostlarımı ve meslektaşlarımı Isparta’ya da getiririm. Isparta’nın kıymeti ve değeri bilinmelidir” dedi. 

TURİZMDE ISPARTA DA VAR

“Turizmde biz de varız” diyen Vali Ömer Seymenoğlu da yaptığı konuşmada “Isparta olarak turizmde biz de varız diyoruz. Onun için bu tür etkinlikler bizim için çok önemli. Bizleri kırmayıp ailelerinizle buraya kadar geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Mayıs ayında gül sezonu başlıyor. Arkasından lavanta sezonunda yüz binlerce insanımız geliyor. Ülkemiz emin olun ki çok güzellikler sunuyor, bunları ancak gezebildikçe, görebildikçe anlayabiliyoruz. Onun için gezelim, gezdiklerimizi çevremize anlatalım, görselleri yayınlayalım. Biz Isparta için, turizmde 2020’nin 2019’dan çok daha iyi olması, bölge ekonomisine katkı sağlaması için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi. Buradan, Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesi’ni ziyaret eden AGF heyeti, yörenin kültür varlıklarına ve el sanatlarına hayran kaldı.

 

KARAHAN’DAN TEŞEKKÜR

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu heyetini Isparta’da misafir etmekten dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan teşekkür mesajında şu ifadelere yer verdi: “Şahsımda Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetimimizi Isparta’da misafir etmekten dolayı son derece mutluyum.  Isparta medyasının her bir ferdi, bu şehrin gönüllü tanıtım elçisidir. Ispartamızı  layıkıyla tanıtmayı hedefledik.  Bizlere her türlü imkanı sağlayan Sayın Valimiz Ömer Seymenoğlu’na, Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen’e, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu’na, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Çelik’e İl Kültür Turizm Müdürümüz Ali Göçer’e,  Kültür Turizm Müdürlüğü personeline, Jandarma ve Emniyet mensuplarına, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanları Orhun Yalçındağ’a, Fatih Kaplan’a, Arif Aydın’a tanıtım kampanyamıza vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederim.” dedi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: