Antalya
07.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Sahilde dudak uçuklatan rakamlar
 Sahilde dudak uçuklatan rakamlar

İptal edilen Konyaaltı Sahil ihalesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, proje kapsamında belediye bütçesinin nasıl harcandığını belgeleriyle açıkladı

İptal edilen ve yargı süreci devam eden Konyaaltı Sahil ihalesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’yle ilgili usulsüz harcamalara panolar eşliğinde örnekler verdi. 2020 yılı güncel piyasa birim fiyatı 53 lira olan beton dubanın 2018 yılı birim fiyatının 1050 lira olarak gösterilip, 1751 adet duba için 1 milyon 838 bin 900 lira ödendiğini, 2020 yılı fiyatı 1475 lira olan bir adet oyun elemanının 34 bin 839 liradan satın alınıp, 9 adet oyun elemanına 313 bin 555 lira ödendiğini belirten Böcek, "Bu paralar nerelere gitmiştir, tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir. Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

 

20 OCAK'TA RANTA DUR DEDİK

İhale iptaliyle ilgili yürütmenin durdurulduğu bilgisinin işletmeci firma tarafından yayıldığını, mahkemeden konuyla ilgili kendilerine bilgi gelmediğini belirten Muhittin Böcek, "Yaptığımız incelemeler sonunda Sayıştay'ın 2018 denetim sonuç raporu, İçişleri Bakanlığı özel teftiş raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyükşehir Belediyesi İç Denetim birimi ve ilgili daire başkanlıkları raporlarına dayanarak 20 Ocak 2020'de ranta dur dedik" diye konuştu.

 

HUKUKİ OLARAK GEREĞİNİ YAPACAĞIZ

"İki defa 129 milyon TL bedelle yap - işlet - devret modeliyle ihaleye çıkılan, daha sonra belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi'nden elde edilen kira bedeli bırakın 254 milyonluk yatırımı karşılamayı, işletme giderinin bile altında kalarak iki yılda 15 milyon 19 bin lira zarara yol açmıştır" diyen Böcek,  "Yasa, yönetmelik mevzuat dışı hareket edip kamuyu zarara uğratan, tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatan kim varsa hukuki olarak gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

İSRAF KÖŞESİ

254 milyon liraya mal edilen Konyaaltı Sahil Projesi için yapılan usulsüz harcamalar için "israf köşesi" hazırlayan Böcek, "israf köşesi"ndeki panolarda bu harcamalarla ilgili şu örnekleri verdi: “2020 yılı fiyatı KDV dahil 53 lira olan bir beton duba, 2 yıl önce 1050 liraya alınmış. 1751 adet beton duba için toplam 1 milyon 838 bin lira ödenmiş. 53 liradan hesapladığımızda 1751 adet beton dubanın günümüz fiyatı yaklaşık 93 bin lira. 2018 yılında arı figürlü bitki heykelinin tanesine 80 bin 240 TL ödenmiş. 4 tane alınmış ve toplam 320 bin 960 TL harcanmış. Arı figürlü bitki heykelinin 2020 yılı güncel piyasa birim fiyatı 9 bin 440 TL. 2020 yılı güncel piyasa birimi 13 bin 393 TL olan bir adet sokak antrenman parkuruna 2 yıl önce 619 bin lira ödenmiş. Güncel piyasa fiyatı 1475 lira olan bir adet çocuk oyun elemanına ise iki yıl önce 34 bin 839 lira ödenmiş. Bunlardan 9 adeti için toplam 313 bin lira harcanmış. Güncel fiyatı 1534 lira olan bir oturma elemanına 12 bin 272 lira ödenmiş, 23 adetine toplam 282 bin 256 lira harcanmış. 23 adetin bugünkü fiyatı toplam 35 bin 282 lira.”

 

PARALAR NEREYE GİTTİ?

Daha önce yap - işlet - devret modeli ile 129 milyon liraya iki kez ihale edilen Konyaaltı Sahil Projesi’nin sonrasında belediye tarafından nasıl 254 milyon liraya tamamlandığının bu örneklerden daha iyi anlaşıldığını belirten Böcek, tepkisini, “Bu paralar nereye gitmiştir? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir?” diye gösterdi.

 

NEDEN 10 DEĞİL DE 28 YIL?

Antalya’da belediyeler tarafından yap - işlet - devret model ile 10 yıllığına yapılan birçok proje olduğunu belirten Böcek, “Atatürk Parkı, Beach Park, Konyaaltı Belediyesi Sahil düzenlemesi, Lara Beach Park gibi örnekler yap işlet devret modeli ile bu şekilde verilmiştir. 10 yıllığına ihaleyi alan firma yatırımını da yapmıştır. Konyaaltı Sahil Projesi’ne bir kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar’a neden sadece işletme işi 28 yıl verilmiştir. Böyle bir mantık yok. Daha önce yap işlet devret modeli ile çıkılan ihalelerde aranmayan şartlar sadece işletme ihalesinde aranmıştır” diye konuştu.

 

ANTALYALILAR AFFETMEYECEKTİR

İhalede kamu yararının gözetilmediğini, rekabet koşullarının oluşturulmadığını belirten Böcek, "Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada ihale iptaline karşı çıkanların telaşlarını çok iyi anlıyorum. Yandaş basına haber yaptıranları Antalyalı hemşerilerim affetmeyecektir. Yanlışları 31 Mart’ta sevgili Antalyalılar görmüş, yanlış yapanları sandığa gömmüştür” dedi.

 

YÜRÜTMEYİ DURDURMA NİHAİ KARAR DEĞİL

İhale iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının nihai bir karar olmadığı ifade eden Başkan Böcek, "Belediyemize henüz resmi bir yazı gelmemiştir. Yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili duyumlarımız vardır. Belediyemizden bilgi ve belgeler de henüz mahkemeye sunulmamıştır. Cevabımızın sonucunda alınacak karar konusunda da yüce Türk adaletine güvenimiz tamdır” ifadelerini kullandı.   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: