Antalya
06.02.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Ahmetler direnişi kitaplaşıyor
Ahmetler direnişi kitaplaşıyor

Manavgat'ın Ahmetler Mahallesi sakinlerinin Ahmetler Kanyonu'nda yapılmak istenen HES projesine karşı verdikleri mücadele okul işletmecisi - emekli öğretmen Mustafa Koç tarafından "Ahmetler'in HES Günleri" adıyla kitaplaştırılıyor.

Mustafa Koç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Diş tedavisi döneminde eve kapandım. Ama bu durumun o kadar da kötü bir şey olmadığını gördüm. Bu, bir iki aylık süreç bana bekleyen bir projemi gerçekleştirme fırsatı verdi. Dört sene önceki HES olaylarını ve köylülerin destansı mücadelesini 320 sayfalık belgesel bir kitap haline getirdim. Şimdi bu kitabı bastırmak için Ahmetlerliler ve bütün çevre dostları arasından sponsorlar bekliyorum. Yüzlerce fotoğraf ve yüzlerce gazete manşetiyle bir belgesel şeklinde hazırlanan bu kitapta doğasını, toprağını, suyunu seven herkes,kendini de ilgilendiren bir şeyler bulacaktır" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Delta Yatırım Holding bünyesinde yer alan Dekar Enerji firması tarafından Ahmetler Kanyonu'nda inşa edilmek üzere HES projesi gündeme getirildi. Bakanlıktan "ÇED gerekli değildir" raporu alarak inşaat faaliyetlerine başlayan firmaya karşı mahalle sakinleri fiili ve hukuki mücadele başlattı. İki yıllık bir mücadelenin ardından Ahmetlerliler HES inşaatını önlemeyi başardılar. Mahkemenin de "ÇED gerekli değildir" kararını iptal etmesinin ardından proje inşaatı gündemden kalktı. Fikret GÜLCÜ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: