Antalya
04.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Madımak katiline af protesto edildi
Madımak katiline af protesto edildi

Pir Sultan Abdal Derneği'nin Attalos Heykeli önünde düzenlediği toplantıda Madımak katili Ahmet Turan Kılıç'ın affedilerek serbest bırakılması protesto edildi.

Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şube Başkanı Hasibe Akpınar, "Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldu bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız" dedi.

'BU AF HİÇ BİR VİCDANA SIĞMAZ'

"Devlet 27 yıllık adaletsizliğe devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetinin AKP'li Cumhurbaşkanı,Madımak katilini 'affederek' serbest bıraktı. Resmi gazetede yayımlanan kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış Ahmet Turan Kılıç'ın affedildiği bildirildi. Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş,demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Affedilerek serbest bırakılan bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur" diyen Hasibe Akpınar, "Madımak davasında 'zaman aşımı' için 'hayırlı olsun' diyenler bir kez daha bizi şaşırtmadı. Aileler ve örgütümüzün 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir. Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiç bir vicdana sığmaz. Madımak milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisidir. Bir devletin yapması gereken,adaleti sağlamaktır. Madımak,Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür. Bu kararı tanımıyoruz. Bu kararı şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: