Antalya
01.02.2020
A
GENEL , POLİTİKA
Irkçı milletvekiline tepki yağdı
Irkçı milletvekiline tepki yağdı

Aşırı sağcı Yunan Milletvekili Ioannis Lagos'un Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirdiği Genel Kurul toplantısında Türk bayrağını yırtması Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya'da da tepkilere neden oldu.

Irkçı milletvekiline ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. "Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir" diyen Çavuşoğlu,  "Avrupa’nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa İslam karşıtlığı ve ırkçılığa artık dur demeli. Bayrağımız her yerde şerefle dalgalanmaya devam edecek! AP’nin de bu palyaço hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz" dedi. Ioannis Lagos'un ırçı eylemine bir kınama da  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

 

ANTALYA AYAKLANDI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Ay-Yıldız’ımızın vakarını hazmedemeyenler, bir kere daha #Greece çocuklarını üzerimize salmak için fırsat kolluyor, kışkırtıyorlar. Bilsinler ki, vakti gelince hepsini denizin dibine gömer, üstüne de #AyYıldız’ımızı dikeriz" derken; Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızı yırtmak kimsenin haddi değildir. Yunan milletvekilini şiddetle kınıyor, şanlı bayrağımızla sonsuza kadar gurur duyacağımızı bir kez daha haykırıyorum" ifadelerine yerverdi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da tepkisini tüm belediye tesislerine ay yıldızlı Türk Bayrağı asılması talimatı vererek gösterdi.  Başkan Uysal, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’de yere serili Yunan Bayrağı’nı kaldırtmasını hatırlatarak “Atatürk’ün de dediği gibi ‘Bayrak bir milletin onurudur’” dedi.

 

Ioannis Lagos'un ırkçı eylemine gösterilen diğer tepkilerden bazıları da şu şekilde:

 

LANETLİYORUZ

Bir ulusun varlığının sembolü olan bayrağımıza karşı AP Genel Kurulu'nda Yunan Parlamenterin saygısızlığı kabul edilemez. Atatürk'ün Yunan Bayrağı'na gösterdiği saygıdan ders almayan bu zihniyeti lanetliyoruz.

 

ŞİDDETLE KINIYORUM

"Bayrak, bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır" diyerek ilkeleriyle her zaman yolumuzu aydınlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün; İzmir'de kapının girişine serilen Yunan bayrağını yerden kaldırtıp, "Yunan kralı hata etmiş. Çünkü bayrak bir milletin onurudur. Ben bu hatayı tekrarlamam" sözlerini hatırlatıyor, uğruna binlerce şehit verdiğimiz ay yıldızlı bayrağımızı yırtan Loannis Lagos’u şiddetle kınıyorum.

 

KİRLİ ELLERİ YAKACAKTIR

Rengini şehitlerimizin kanından, gücünü asil Türk milletinin kudretinden alan Ay Yıldız bayrağımız kirli elleri tarih boyunca yakmıştır, sonsuza kadar da yakacak eşsiz bir değerdir.

 

KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

Avrupa Parlamentosunda Türk Bayrağımızı yırtan Yunan milletvekilini şiddetle kınıyorum. Tarihimiz şanlı bayrağımıza uzanan ellerin nasıl kırıldığını gösteren destanlarla dolu. Bizim bayrağımız rengini şehitlerimizin kanından, ilhamını da kan gölüne yansıyan ay ve yıldızdan almıştır. Bayrağımızı yırtmak kimsenin haddi değildir.

 

BAYRAK ÇİĞNENEMEZ

Atatürk, yerde serili Yunanistan Bayrağı için  "Bir ulusun bağımsızlık simgesi olan bayrak çiğnenmez. Ben yanlışı tekrar edemem" dedi. Yurtta barış, cihanda barış" diyen Atatürk'ün izinde, Avrupa Parlamentosu'nda bayrağımızı yırtan edepsiz, ırkçı Yunan milletvekilini şiddetle kınıyoruz!

 

PROTESTO EDİYORUZ

Bu ırkçı, faşist, onur ve ahlak yoksunu Yunan vekilin haddini aşan hareketini şiddetle kınıyoruz. Zeka seviyesi düşük bu milletvekilinin tarih dersine de ihtiyacı olduğu belli oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Yunan ordusunu Ege'de denize döken Misak-ı Milli ordusuyla birlikte İzmir'e girdiğinde, önüne serilen Yunan bayrağının üzerine basmasını isteyenlere, Yunan bayrağının yerden kaldırılmasını istemişti. Alicenap Ulu Önderimizin verdiği bu ders pervasızca hareket eden Yunan milletvekiline anımsatılmalıdır. Ulusumuzun simgesi bayrağımıza yapılan bu çirkin, çirkef saldırıyı şiddetle protesto ediyoruz.

 

ONU TANIYIN

Şerefsizde şeref namus yokki, kendinde olmayanın değerini ne bilsin. Avrupa Parlementosu'nda Türk’ün şanlı bayrağını yakan bu alçak şerefsiz soysuz Yunan’ı tanıyın...!

 

YUNANİSTAN NE DEDİ?

 

Ioannis Lagos'un ırkçı eylemi Yunanista Dışişleri Bakanlığı tarafından da kınandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Yunanistan, ulusal sembolleri aşağılayan tüm eylemlere karşı olduğu gibi, Türk ulusal sembolünü aşağılama eylemini de en güçlü şekilde kınıyor. Neo-Nazilerin temsilcilerinin kabul edilemez eylemleri, Yunan ve Avrupa geleneklerinden uzaktır ve Yunan toplumunun oylarıyla parlamentodan kovduğu Altın Şafak davası sanığının kendi reklamını yapma girişimidir. Neo-Naziler sadece kendilerini temsil ederler" denildi.

 

NE OLMUŞTU?

 

Brüksel'de düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun "Yunan Adalarında İnsani Durum" başlıklı oturumunda bölgedeki göçmenlerin durumu ele alınırken Yunanistan'ın aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin eski üyesi bağımsız AP milletvekili Lagos bir hadsizlik örneği sergileyerek "Kimsenin burada Yunan vatandaşlarının durumunu konuştuğunu duymuyoruz. Herkes göçmenlerden bahsediyor, Yunan vatandaşlarının hakları ne olacak?" diyerek "Bir tarafta da Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk Bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz" demişti.   Fikret GÜLCÜ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: