Antalya
30.01.2020
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Gazeteci cinayetleri masaya yatırıldı
Gazeteci cinayetleri masaya yatırıldı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi, ocak ayında öldürülen gazetecileri anmak üzere özel bir etkinlik düzenledi.  ÇGD Gazetecievi’nde düzenlenen etkinlikte Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan ile gazeteci İdris Özyol, konuşmacı olarak yer aldı.

Akdeniz Şube Başkanı Engin Korkmaz’ın yönettiği Kalem ve Kurşun: Türkiye’dea basın özgürlüğü ve öldürülen gazeteciler başlıklı söyleşiden önce, Metin Göktepe, Hrant Dink ve Uğur Mumcu başta olmak üzere öldürülen gazetecilerle ilgili kısa bir video gösterisi izlendi.

İKTİDAR MEDYAYA EGEMEN

Baro Başkanı Polat Balkan, 15 Temmuz sürecini anlatarak, ardından gelişen olaylarda özelikle gerçeğin peşinde koşan gazeteciler ile avukatların etkilendiğine işaret etti. Bu süreci en iyi anlatan 3 durumun ÇHD, Cumhuriyet gazetesi ve Gezi davaları olduğunu anlatan Balkan,  “Bugün birden fazla tarikat ve cemaat tehlikesiyle karşı karşıyayız. Demokrasi, hukuk devleti olmazsa daha kötü günler bekliyor bizi” dedi.  Bugün siyasal iktidarın medyaya egemen olduğuna işaret eden Polat Balkan en çok gazetecinin cezaevinde olduğu 3 ülkenin Rusya; Çin ve Türkiye olduğuna işaret etti.

TOPLUM DİZAYN EDİLİYOR

Gazeteci İdris Özyol da gazeteci cinayetlerin toplumu farklı dizayn etmek isteyenlerin topluma mesajı olduğunu,  böylece muhalif seslerin susturulduğunu belirtti. Özyol, “Derin güçler faili meçhul cinayetler işlendiğinde derin güçler bizlerin onların istediği yer bakmamızı istiyordu. Buna itiraz eden ya da ‘ben olaylara senin gösterdiğin şekilde bakmıyorum’ diyen gazeteciler kurşunun hedefi haline geldi. Bu tarz cinayetlerin ardından toplum korkuyor ve siniyor. Toplum sinmeye başladığında başka siyasi projeler devreye giriyor” dedi.  Konuşmaların ardından söyleşi katılımcıların katkılarıyla sona erdi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: