Antalya
30.01.2020
A
EKONOMİ , GÜNCEL
Sevindiren rakamlar
Sevindiren rakamlar

ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, Türkiye ihracatı yüzde 1.5 artarken Antalya ihracatının yüzde 6 artış gösterdiğini belirterek, “Yaş meyve sebzede ülkemiz ihracatı yüzde 3 azalırken ilimizde yüzde 3 artış yaşanmıştır" diye konuştu

 

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi, 2020 yılının ilk toplantısını meclis başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yaptı. ATB Salonu'ndaki toplantıya, bir yakınının cenazesi nedeni ile Başkan Ali Çandır katılmazken, Başkan Vekili Halil Bülbül başkanlık yaptı.

TARIM ENFLASYONU

2020 yılına yaklaşık yüzde 12 enflasyon ve yüzde 23'e yaklaşan yeniden değerlendirme oranıyla başladıklarını anlatan Halil Bülbül, "Geçtiğimiz günlerde yüzde 16 düzeyinde ilan edilen tarım ürünleri üretici enflasyonu, tüketicinin yıllık gıda enflasyonundan yaklaşık yüzde 50 yüksek olmuştur. Yani 2019 yılında tarım sektörü, yüklendiği maliyet artışlarının yaklaşık yarısını tüketiciye yansıtabilmiştir. Geriye kalan yarısını hala üzerimizde taşımaktayız" dedi.

ANTALYA’DA YÜZDE 3 ARTIŞ

Antalya'nın, turizm ve tarım sektöründeki hareketliliğin etkisiyle 2019'u ülke ortalamasının üzerinde ekonomik performansla tamamladığını açıklayan Bülbül, “Ülkemiz ihracatı yüzde 1,5 artış gösterirken ilimiz ihracatı yüzde 6 artış göstermiştir. Yaş meyve sebzede ise ülkemiz ihracatı yüzde 3 azalırken ilimizde yüzde 3 artış yaşanmıştır. 10 milyon doların üzerinde ihracat rakamına sahip, kirazdaki yüzde 25'lik, üzümdeki yüzde 10'luk ve biberdeki yüzde 9'luk artışlarla dikkat çekici bir büyüme sağladık. Bu gruptaki en büyük paya sahip domates ihracatımızın ise bu yıl büyüme göstermemiş olması, ihracat büyümesine ciddi bir baskı yaratmıştır. Limondaki yüzde 25'lik, nardaki yüzde 16'lık ve salatalıktaki yüzde 8'lik azalışlar ise ihracat büyümesine baskı oluşturan diğer kalemler olmuştur" dedi.

ÇİÇEKTE % 6 BÜYÜME

Kesme çiçek sektöründe 2019 yılında Türkiye'de yüzde 5, Antalya'da yüzde 6'lık büyüme gerçekleştiğini aktaran Halil Bülbül, kesme çiçek ihracatı çeşitliliğinin ileriye yönelik olumlu gelişmeler oluşturacağını söyledi. Kesme çiçek sektöründeki yatırımların desteklenmesinin ihracata ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan Bülbül, “Rakiplerimizin bürokratik işlemlerinin ve maliyetlerinin sürekli düşürüldüğü bir uluslararası rekabet ortamında kolaylık değil, daha fazla engel çıkarılmamasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: