Antalya
29.01.2020
A
GENEL , GÜNCEL
ATSO'dan deprem uyarısı
ATSO'dan deprem uyarısı

TÜRKİYE'nin en büyük milli güvenlik sorununun deprem olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Depremlerin olacağını biliyoruz, ama halen çok eksiğimiz var" dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Süleyman Özer'in yönetiminde yapıldı. Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Elazığ ve Malatya depremlerinde yaşamını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dileyerek, "Can kayıpları hepimizin yüreğini yaktı. Konuşacak şey çok, ama tekrar etmeye gerek yok. Yarından itibaren her ilde riskli yapı stoku hızla belirlenmelidir. Bina risk analizleri zorunlu tutulmalı ve hızla yaptırılmalıdır. İnşaat Mühendisleri Odası  bu konuda inisiyatif alabilir. On binlerce mühendis var, hızla eğitimden geçirilip görevlendirilebilirler. Makul ücretlerle bina zemin etütleri ve dayanıklılık testleri yapılabilir" diye konuştu.

 

EN BÜYÜK MİLLİ GÜVENLİK SORUNU

Türkiye'nin en büyük milli güvenlik sorununun deprem olduğunu belirten Davut Çetin, "Depremlerin olacağını biliyoruz, ama halen çok eksiğimiz var. Üç gün sonra bu depremi de unutup, bir sonraki depreme kadar beklememeliyiz. Ülkemizde motorlu taşıt muayenesi zorunlu, ama binaların sağlamlık muayenesi zorunlu değil. Motorlu taşıt sigortası zorunlu, konut sigortası zorunlu değil. Şehirlerimizin deprem planları nedir, deprem için ne kadar bütçe ayırdık, toplanma yerleri neresidir, toplanma yerlerinde gıda, su stoku nedir? Bunlar konuştuğumuz, bildiğimiz konular değil. Şehirlerde devlete ve belediyelere ait arsaları sosyal donatı ve afet alanları olarak korumadık. Antalya kent merkezinde de ömrünü tamamlamış yapıları kapsamlı planla dönüştürmeliyiz" ifadelerini kullandı.

 

ODALAR VE SİAD'LARA TEŞEKKÜR

TOBB, Odalar ve Borsalar olarak seferber olduklarını; Antalya iş dünyası olarak hafta sonu yardım organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirten Davut Çetin, "Elazığ ve Malatya Oda başkanlarımızla konuştum. Özellikle ısıtıcı ihtiyacı olduğunu söylediler. Yatak, ısıtıcı, yorgan, giysi, gıda, çocuk bezi gibi malzemeden oluşan iki Tırı bizzat yükledik ve Elazığ’a gönderdik. Bugün de bir kamyonu Malatya’ya göndereceğiz. Katkıları için Antalya Ticaret Borsamıza, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odamıza, Alanya Ticaret ve Sanayi Odamıza, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odasına, Kumluca Ticaret Borsamıza, ANSİAD başta olmak üzere SİAD’larımıza teşekkür ediyorum" dedi.

 

MEDYANIN İTİBARINI YÜKSELMELİ

Kıbrıs’taki doğal gaz aramaları ve hükümetin Libya ile yaptığı anlaşma nedeniyle çok sayıda ülkenin Türkiye'ye karşı cephe aldığını belirten ATSO Başkanı Çetin, şöyle devam etti: "Böyle bir zamanda dış politikada hükümet ve muhalefet arasında ortak karar ve işbirliği olmalıdır. Ayrıca, Dünyada güçlü ve itibarlı olmak için demokrasimizi güçlendirmek zorunda olduğumuzu artık görmeliyiz. Yabancı basın Türkiye’ye gereken ilgiyi göstermiyor. Medyamızın dünyadaki itibarını yükseltmek zorundayız. Basın özgürlüğünü sağlamalıyız ki, basınımız dünyada söz sahibi olsun. Sayın Cumhurbaşkanımız yargı reformunda daha ileri adımlar atılacağını açıklamıştır. Umuyoruz ki, bu adımlarla Türkiye dünyada daha güçlü bir yere sahip olur." 

 

İSTİHDAMDA İSTANBUL'U GEÇTİK

Konuşmasında Antalya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çetin şunları söyledi:

"Antalya ekonomisine gelecek olursak, turizmde yıla oldukça iyi başladık. Almanya’da erken rezervasyonlarda Antalya birinci destinasyon olmaya devam ediyor. Rusya’ya uçak seferlerinde artışlar planlanıyor. Dolayısıyla turizmde 2020 için oldukça iyimseriz. Antalya ekonomisi verileri, geçtiğimiz aylarda olduğu gibi ülke genelinden daha iyi olmaya devam ediyor. Ekim ayı itibariyle 2019 yılında en yüksek kayıtlı istihdam artışını sağlayan il Antalya'dır. İstihdam artışında İstanbul'u sayısal olarak geçmiş durumdayız. Antalya'da turizmin ağırlıkta olduğu hizmet sektöründe teşvik belgeleri geçen yıla göre yüzde 80 artış göstermiştir. Sanayi teşvik belgelerinde azalma görülmektedir. Tarımda ise yatırım patlamasına benzer bir durum görüyoruz."

 

ÜLKENİN KAZANMASI

Antalya ekonomisiyle ilgili değerlendirmesinde Antalya Havalimanı ihalesini de gündeme taşıyan  Çetin, "Mevcut işletmenin sözleşmesi 2025’te biteceğinden, yeni yatırımlar ve işletme ihalesi yapılacaktı. Geçen hafta ihale iptal edildi. Havalimanları gibi altyapı projeleri şirketlerin kazanması için değil, şehrin ve ülkenin kazanması için yapılır. Yeni bir ihale şartnamesi hazırlanacaksa, Antalya turizmine değer katacak yatırımlar ve kaliteli hizmet hedef alınmalıdır" sözlerine yer verdi.

 

KENT ÖDÜLLERİ VERECEĞİZ

ATSO'nun yenilikçi projeleri arasında "Kente Önem Katanlar" (KÖK) ödülleri vermeye başladıklarını belirten Çetin, "KÖK Ödülleri kapsamında geleneksel ödüllerimize 'Kent Ödülleri' kategorisini de ekliyoruz. Kent Ödülleriyle artık sadece üyelerimize değil, Antalya’ya değer katan, önem katan kişi ve kuruluşlara da ödül veriyoruz. Dolayısıyla geleneksel ödül kategorilerimizden vazgeçmeden geleneklerimizi ve geleceğimizi 'Kente Önem Katanlar', yani KÖK Ödülleri çatısı altında birleştiriyoruz" dedi. Kent Ödülleri kategorisinde İnovasyon Ödülü, Dijital Dönüşüm Ödülü, Bilim, Eğitim, Kültür-Sanat, Spor, Çevre, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Antalya Araştırması ve Basın Ödülleri vereceğiz. Bunların her biri son derece anlamlı ve önemli ödüllerdir" diye konuştu.

 

TEKNİK LİSEYE SPOR SALONU

2020 yılı ATSO KÖK Ödülleri sosyal sorumluluk projesiyle Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bir spor salonu kazandırmaya odaklandıklarını belirten Davut çetin, "Bu projeye başlamış bulunuyoruz. Salonun girişinde 'Bu Spor Salonu ATSO’nun 2020 Yılı Ödül Sahipleri Adına Yaptırılmıştır” ifadesini ve ödül alanları yazdırmayı öngördük. Böylece KÖK ödülü alanlar adına güzel bir eser kazandırmış olacağımıza inanıyoruz. Bundan sonraki yıllarda da her yıl bir projeyle Antalya'ya katkı yapmış olacağız" ifadelerini kullandı.

 

NİTELİKLİ EĞİTİM NİTELİKLİ İŞGÜCÜ

"Nitelikli Eğitim Nitelikli İşgücü" isimli projeyi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğiyle başlattıklarını belirten çetin şöyle konuştu: "Projenin toplam bütçesi 591 bin TL. Bu meblağın yüzde 90’ı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, yüzde 10’u ATSO tarafından finanse edilecek. Proje kapsamında Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne CNC Simülasyonu, 3D Yazıcı, Bilgisayar Laboratuarı gibi donanımlar sağlayacağız. 30 meslek lisesi öğretmenine ve toplam 200 meslek lisesi öğrencisine CNC Simülasyonu, 3D Yazıcı, iş sağlığı güvenliği, Robotik Kodlama gibi alanlarda eğitimler verilecek. Makine Teknolojileri Bölümüne Universal Torna ve Universal Freze makinaları ve akıllı tahta alınarak, son teknolojiyle eğitim görmelerine katkı sağlanacak."   Mustafa KOÇ

 

KUTU KUTU KUTU...

Antalya için de konuşulacak çok şey var

ATSO'nun İnşaat Mühendisi Meclis Üyesi Ali Bahar da söz alarak ATSO Başkanı Çetin'in depremle ilgili uyarılarına destek verdi. Depremle ilgili geç olmadan Antalya için de konuşulması gereken çok şey olduğunu belirten Ali Bahar, "İnşaatlarımız 1990'lı yıllarda 4. derece deprem bölgesine; sonraki yıllarda 2. derece deprem bölgesine göre yapıldı. O günden bugüne beton kalitesi önemli ölçüde değişti. Gerek teknoloji, gerekse imalatta değişen çok şey oldu. O nedenle 4. dereceden 2. dereceye geçtiğimiz durumu dikkatle gözden geçirmemiz gerekir. Her defasında kentsel dönüşüm konuşuyoruz. Bu konuda sempozyumlar düzenlendi. Ada bazında kentsel dönüşüm doğrudur. Sosyal donatıları, parkları içinde olan, yeşil alanlarıyla öne çıkan bir kentsel dönüşüm diyoruz. Deniz - kum - güneş konuşuyoruz; ama betonla kirlettiğimiz alanlardan bahsetmeden geçmek de mümkün değil. Artık bunları temizleme zamanımızın geldiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: