Antalya
27.01.2020
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Hasta tutulu tahliye edilsin
Hasta tutulu tahliye edilsin

İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından Attalol Heykeli önünde yapılan basın açıklamasında durumu ağır olan hasta tutuklu Devrim Ayık'ın tahliye edilmesi istendi. İHD Antalya Şube Başkanı Erdal Girgin, "Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu olan, Devrim Ayık isimli mahpus, ağır crohn hastasıdır. Daha önce iki defa ameliyat edilmiş ve bağırsaklarının 60 santimlik kısmı alınmıştır. Çok geç olmadan, zorunluluk varsa, adli kontrol hükümleri uygulanarak Devrim Ayık'ın tahliye edilmesini talep ediyoruz. Genç bir mahpusun göz göre göre sağlığını bütünüyle kaybetmesi kabul edilemez" dedi.

ACİLEN HASTANEYE SEVK EDİLSİN

Hastalığı akut ataklar şeklinde seyreden, kanamaları nedeniyle ağır kan kaybı ve ağrılar yaşayan, hastalık dolayısıyla beslenme ve emilim sorunları yaşayan genç mahpus, kan kaybı ve vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle yatağından kalkamayacak duruma gelmiştir. Ağzında da kanamalar olduğu ve dişlerinin döküldüğü bildirilmiştir. Dışarıdaki tedavisinde, düzenli kan ve serum desteği sağlanırken, bu tedavi, cezaevinde uygulanmamaktadır. Avukatı, hiçbir ortopedik ya da nörolojik sorunu olmayan genç mahpusun, avukat görüşüne tekerlekli sandalye ve personel yardımıyla getirildiğini, konuşacak gücünün dahi olmadığını bildirmiştir" diyen Erdal Girgin, "Öncelikle acilen Devrim Ayık'ın hastaneye sevki ile uygun tedavisinin yapılmasını, cezaevinde hastalığına uygun beslenmenin eksiksiz olarak sağlanmasını talep ediyoruz. Mahpusların sevk edildiği hastane hekimlerini, mahpusların tedavisine hassasiyetle yaklaşmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 

ANNESİ DE KONUŞTU

Devrim Ayık'ın annesi Hülya Ayık da yaptığı konuşmada, oğlunun kapalı görüşe tekerlekli sandalye ile görüşmeye getirildiğini, telefon başlığını tutmaya gücünün yetmediğini belirterek, "Kustuğu kanlardan dolayı yemeklerden tat alamıyor. Hastalığı nedeniyle sık sık tuvalete gitmek zorunda. Bunların hepsinde kanama yaşıyor. Kanama nedeniyle makatında yaralar oluşmuş bulunuyor. Bütün ihtiyaçlarını arkadaşlarının desteğiyle karşılayabiliyor. Böyle bir hastayı cezaevinde tutmak kamu düzeni sağlamak değildir. Oğlumun ve benzer durumdaki hasta tutsakların tahliye edilmesini istiyorum" diye konuştu.  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: