Antalya
24.01.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Adrese teslim ihale yapılmış
Adrese teslim ihale yapılmış

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptal edilen Konyaaltı Sahili işletme ihalesinin adrese teslim yapıldığını belirterek, "Daha fazla dayanmamız söz konusu değildi. Antalya bu ihale ile 15 milyon 19 bin lira zarara uğratılmıştır" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek düzenlediği basın toplantısında Konyaaltı sahil ihalesinin iptaliyle ilgili bilgiler verdi. Konyaaltı ihalesinin Meclis kararına aykırı şekilde yapılması nedeniyle iptal edildiğini belirterek,  "Bu süreçte bizden kimse kamu zararına yol açan; halka değil ranta dönük projeleri devam ettirmemizi beklemesin. Antalya'mızda tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını korumaya devam edeceğiz" dedi. İhalenin Başkanlık araştırmaları, İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi raporları, Sayıştay raporları, iç denetçi raporlarıyla elde edilen belge ve bilgiler doğrultusunda iptal edildiğini belirten Böcek, "Antalya Konyaaltı sahili ranta kurban edilmemiştir" ifadelerini kullandı.

'YAP - İŞLET - DEVRET' KARARINA AYKIRI

"Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, 19 Temmuz 2016 tarihinde 'yap - işlet - devret' modeliyle Konyaaltı'nın ihalesi için Encümene yetki vermiştir. 17 Kasım 2016, 19 Ocak 2017'de Meclis'in verdiği yetkiyle 'yap - işlet - devret' modeliyle ihaleye çıkmıştır. İhale Meclis'in verdiği yetki doğrultusunda bütün işletme masraflarının yüklenici firma tarafından karşılanması koşuluyla yapılmıştır" diyen Muhittin Böcek, "Ancak, Meclis kararına rağmen 29 Mart 2018'de Konyaaltı Sahili'nin ihalesi Encümen tarafından 'yap - işlet - devret' şeklinde değil, 'işletme - kiraya verme' şeklinde yapılmıştır. Meclisin verdiği yetki 'yap - işlet - devret' iken, 254 milyon lira belediye bütçesinden para harcanmış, 29 Mart 2018'de işletme - kira şeklinde sahilin ihalesi yapılmıştır. Encümene verilen yetki 'işletme - kira' için değil, 'yap - işlet - devret' modeline uygun ihaleye çıkarma yetkisiydi" diye konuştu.

BÜTÜN MASRAFLAR BELEDİYEYE YÜKLENMİŞ

İhale şartnamesine "1500 yataklı oteli olacak" türünden kriterler koyup, 'adrese teslim' ihale yapıldığını; ihalede rekabet koşullarının oluşmadığını belirten Böcek, şöyle devam etti: "Tüy bitmemiş yetimin hakkı oraya yatırılmış, yükleniciden bir kuruş para çıkmamış. İlk iki ihalede129 milyonluk yatırım yapacaksınız; güvenlik - temizlik - çöp toplama sizde olacak denilmiş; üçüncü ihalede bundan vazgeçilerek temizlik - güvenlik - çöp toplama dahil, tüm masraflar belediyemize yüklenmiştir. 8 ayda 10 milyon 780 bin lira belediyenin ettiği masraf var. 254 milyonluk yatırımı Alkoçlar firması yapmış olsaydı, bugün yaptığımız toplantı başka bir toplantı olurdu."

YANLIŞ HESAP BAĞDAT'TAN DÖNMEYE DEVAM EDECEK

"Seçim öncesi ne söylediysek onu yapacağız. Doğru projeleri devam ettireceğiz, yanlış projeleri iptal edeceğiz, demiştik. Mazbatımızı almamızdan bu yana geçen 9,5 aylık süre içinde eski - yeni bütün projeleri masaya yatırdık. Başkanlığımızın araştırmaları, İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi raporları, Sayıştay raporları, iç denetçi raporlarıyla elde edilen belge ve bilgiler doğrultusunda, Antalya Konyaaltı sahili ranta kurban edilmemiştir" diyen Böcek, "Önümüzdeki günlerde yapılan - yapılmayan ne var ne yok, bunları açıklayacağım.  Yapılan yanlışlıklar var, Antalyalı hemşerilerimle bunları da paylaşacağım. Yanlış hesaplar Bağdat'tan dönmeye devam edecek" ifadelerine yer verdi.

MAVİ BAYRAKLA DONATACAĞIZ

Konyaaltı'nda işletmeci durumunda olan kişi ve kuruluşlarla Genel Sekreter Cansel Tuncer'in yaptığı toplantıların devam edeceğini belirten Böcek, "Oradaki işletmeci arkadaşlarımızla yasa ve yönetmeliklere uygun çalışmalarımızı yapacak, sezona en sağlıklı, en hijyenik işletmecilik anlayışıyla girecek, her yeri mavi bayraklarla donatmaya devam edeceğiz. Bir kez daha söylüyorum, kişilerle bir hesabım yok. Doğru olan projeleri; kamu yararına, yasaya, mevzuata uygun olanları devam ettireceğim.  Bunlara uygun olmayanları önümüzdeki günlerde belgeleriyle birlikte açıklayacağım" dedi.   Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: