Antalya
21.01.2020
A
YAŞAM , SAĞLIK
HPV’den korunmada aşının rolü çok büyük
HPV’den korunmada aşının rolü çok büyük

Opera Yaşam Hastanesi Doktoru Op. Dr. İlter Güvendik, “İnsan Siğil Virüsü (HPV)” konusunda önemli açıklamalarda bulundu

Opera Yaşam Hastanesi Doktoru Op. Dr. İlter Güvendik, “İnsan Siğil Virüsü (HPV)” konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Virüsün yüz civarında birbirine çok benzeyen tipi bulunduğunu belirten Güvendik, “Metabolizmaları olmayan bu virüsler, bir canlı hücrenin içine girerek çoğalabilir ve hastalık yapabilirler, AIDS, kuduz, grip ve diğer virüs hastalıkları gibidirler. Antibiyotikler HPV'ye etki edemezler ve bu nedenle tedavileri çok güçtür. HPV kansere neden olduğu kesinleşmiş bir virüs hastalığıdır” dedi.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

HPV ile bir şekilde teması olmuş birey oranının toplumda yüzde 70'leri bulduğuna dikkat çeken Güvendik, şunları söyledi: “Böylesi yüksek orana rağmen rahim ağzı kanseri görülme oranı çok düşüktür. Bunun nedeni, enfeksiyon oluşturan HPV tiplerinin çoğunlukla kanser oluşturan tiplerden olmamasıdır, bununla birlikte HPV bulaştıktan sonra bağışıklık sisteminin bu enfeksiyonu kendiliğinden yenebilmesidir. Yani bağışıklık sisteminin rolü büyüktür”.

 

PREZERVATİFİN ROLÜ

Virüsün bazı parçacıklarını içeren aşının mevcut olduğuna işaret eden Op. Dr. İlter Güvendik, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak aşı, pek çok tipi bulunan HPV'nin tüm tiplerini kapsamamaktadır. Henüz HPV bulaşmadan, cinsel aktivite başlamadan önce aşının yapılması önemlidir. Korunmada prezervatifin rolü kısıtlıdır, çünkü tüm cinsel bölgeyi kaplamaz. HPV erkeklerde sıklıkla penis, scrotum ve anüs bölgesinde bulunur; doğum esnasında annenin doğum kanalından bebeğe geçiş mümkündür”.

Fikret GÜLCÜ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: