Antalya
21.01.2020
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Örgütün işine karışmasınlar
Örgütün işine karışmasınlar

CHP İl Başkanı ve il başkan adayı Ahmet Kumbul, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın rakibi Nusret Bayar’ı desteklemesini, “Bizler nasıl ki belediyenin işlerine karışmıyorsak belediye başkanları da örgüt işine karışmamalı” şeklinde yorumladı

 

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul gazetemizi ziyaret ederek kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi. İl başkanı olarak Büyükşehr Belediye Başkanı Muhittin Böcek üzerinde etkili olamadığı, masaya yumruğunu vuramadığı, örgütün hakkını savunmadığı suçlamalarına maruz kaldığını belirten Ahmet Kumbul,  "Biz Ankara'yı, İstanbul'u, Bolu'yu, Kırşehir'i olduğu gibi Antalya'yı da masa yumruklayarak kazanmadık. Yumruklaya yumruklaya değil, birbirimize sarıla sarıla, bütün vatandaşlarımıza dokuna dokuna, herkese eşit mesafede durarak belediyeleri kazandık. Bu kentte kimse kimseyle düşman değil.  Hele hele kimsenin kendi partisinin belediye başkanıyla düşman olmaya hakkı yok. Birileri istiyor diye birileriyle kavga etmenin doğru olduğunu açıkçası ben düşünmüyorum" diye konuştu.

BAŞKAN BİZİM BAŞKANIMIZ, DÜŞMANIMIZ DEĞİL

"Kapalı grup toplantılarında örgütümüzün bütün taleplerini, rahatsızlıklarını yöneticilerimizin, ilçe başkanlarımızın taleplerini, rahatsızlıklarını, kendi taleplerimiz ve rahatsızlıklarımızı seçmenin talep ve rahatsızlıklarını belediye başkanımıza her süreçte ilettik ve bunların takipçisi olduk. Büyükşehir Başkanımızla her konuda istişare içinde olduk" diyen Ahmet Kumbul, "Bir 'yumruk' meselesidir gidiyor.  'Masaya yumruğu vurmadı' deniyor. Bir kere biz, bize oy veren - vermeyen tüm vatandaşlarımızla birlikte yaşıyoruz. Her konuşmamızda 'İnsanların sevgi ve saygıyla birbirine bakabildiği bir toplum yaratmalıyız' dedik.  Büyükşehir Belediye Başkanı bizim düşmanımız değil; partimizin belediye başkanı. Diğer başkanlarımız da aynı şekilde" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ GİBİ OLAMAYIZ

Kumbul, "Belediye'de AK Partili bürokratların göreve devam ettiği, insanları CHP'li olduğu için sürgüne gönderenlerin aynı makamlarda oturmaya devam ettiği" eleştirileriyle ilgili de şöyle konuştu: "Biz emeğiyle çalışanlar başta olmak üzere kimseyi oy verdiği partiye göre görevden almayacağımızı söyledik. Genel Başkanımızın bizden istediği de buydu. Ama şunu da söyledik: mesai saati içinde gidip bir siyasi partiye hizmet eden, sosyal medyadan Atatürk'e, parti liderlerine, belediye başkan adaylarına küfür edip hakaretler yağdıran, çalışmadan haketmeden belediyeden maaş alan, insanları oy verdiği partiye göre sınıflandırıp ötekileştiren, kendi partisine oy vermeyenlere mobbing uygulayan, seçim kampanyası boyunca mesai saatinde AK Parti'nin belediye başkan adaylarıyla çalışanlar, yönetici ya da çalışan olsun, bunların tamamının değişmesi gerektiğini her ortamda dile getirdik.  Bunları tespit ettiğimiz isimlerle birlikte belediye başkanımıza ilettik. Genel merkezimizi de bu konularla ilgili bilgilendiriyoruz. Her toplantımızda da bu konuda neler yapıldığını belediye başkanımıza soruyoruz. Ama biz AK Parti döneminde olduğu gibi belediyenin her işine karışan bir parti olamayız."

BELEDİYE BAŞKANLARI ÖRGÜTÜN İŞİNE KARIŞMAMALI

Kumbul, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve CHP Muratpaşa İlçe Başkanı  Hasan Şahin'in il başkanlığı yarışındaki rakibi Nusret Bayar’ı desteklemeleri konusunda da şunları söyledi: "İlçe başkanları delegenin oy verip seçtiği temsilcilerdir. İl kongresinde bir adayı destekleyebilirler. Burada bir sorun yok. Ama yıllardır birlikte siyaset yapıp birlikte çalıştığımız, yıllara dayalı dostluğumuz olan Hasan Şahin başkanımızın karşımızda olması bizi çok üzdü. Neticede kendi tercihidir, ona da söyleyecek bir şeyimiz yok. Belediye başkanları konusuna gelince; Genel Başkanımız her toplantıda belediye başkanlarının parti örgütlerinin işlerine karışmaması gerektiğini ısrarla belirtmiştir. Nasıl bizlere belediyelerin işlerine karışmamamızı söylüyor ve biz bunun gereğini yapıyorsak, belediye başkanlarının da örgütün işlerine karışmaması gerekir. Belediye başkanları kentin olduğu kadar elbette partili belediye başkanları. Hepsinin kendine ait fikri olacaktır. Bir il başkanının bu işi daha iyi yapacağını düşünebilirler. Bunu dillendirebilirler, 'Ben Ahmet Başkanı daha iyi buluyorum, devam etmeli' ya da 'Başarılı bulmuyorum, devam etmemeli' diyebilirler. Ama belediye başkanlarının bundan öteye geçmemesi, sahaya inip herhangi bir aday için çalışmaması, delegeyi arayıp oy istememesi gerekiyor. Belediye başkanlığı makamları icra makamları, delege üzerinde baskı yaratarak bir yere taraf olması uygun değildir. İlçe başkanlarının delege üzerinde baskı yaratıp, taraf olması da uygun değildir."

ANTALYA İÇİN BÜYÜK BAŞARI

Ahmet Kumbul, "Başkanlığı döneminde başarılı değildi" şeklindeki eleştirilere de şu cevabı verdi: "Muratpaşa'da görev yaptığım üç yıl içinde iki genel seçim bir referandum geçirdik. Haziran genel seçimlerinde yüzde 45,72 ile Muratpaşa'da alınmış en yüksek oyu aldık. Kasım'da yapılan seçimde oyumuzu yüzde 47'ye çıkardık. Muratpaşa'da o güne kadar alınmış oyun üzerinde oy alarak rekor kırdık. Referandum öncesinde Muratpaşa için koyduğumuz yüzde 70 hedefine kendi partimizde bile inanmayanlar olmuştu. Referandumda yüzde 70'in üzerinde 'Hayır' oyu çıkardık. Antalya'da çıkan yüzde 60'ın üzerindeki 'Hayır' oyunda Muratpaşa'nın çok ciddi katkısı oldu. İl başkanlığım döneminde bir genel seçim, bir yerel seçim geçirdik. Bu seçimler için İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi ile partimiz ittifak gerçekleştirdi. Bu ittifakı hiç bozmadan Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya ölçeğinde de devam ettirdik.  Antalya'nın 19 ilçesinde ittifakla seçime gittik. Antalya olarak Türkiye'de bütün ilçelerde ittifakla seçime gidilen 4 ilden biri olduk. CHP olarak Antalya'nın 12 ilçesinde aday gösterdik, 8 ilçede seçimi kazandık. İttifak ortağımız İYİ Parti 2 ilçede seçim kazandı. 64 yıl sonra Finike'yi kazandık. Kumluca'yı tarihimizde ilk kez kazandık. Geçtiğimiz dönem kaybettiğimiz Gazipaşa'yı kazandık. Hepsinden önemlisi Büyükşehir'i kazandık. Antalya için bu büyük bir başarıdır. Bütün bunların ardından birilerinin çıkıp bizi başarısız ilan etmesi inandırıcı olmaz." Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: