Antalya
20.01.2020
A

 

Cumurtesi günü CHP İl Başkan adayı Nusret Bayar'ın kahvaltısına katıldık. Bayar epey bir kalabalık toplamıştı. Açık büfeden tabağımıza bir şeyler almak için yarım saatten fazla kuyrukta bekledik. Toplantının özeti, Nusret Bayar'ın il başkanlığının çok güçlü bir alternatifi olduğu idi.

                                                           *****

Bayar toplantıyı merkez ilçeler toplantısı olarak ifade etti. Hasan Şahin'in Bayar'ı açıktan desteklediği biliniyor. Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz, Aksu İlçe Başkanı Kenan Yıldız, Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci'nin kahvaltıda Nusret Bayar'la aynı sofrayı paylaşmalarını Bayar'a destek şeklinde yorumlayanlar oldu. Bu yüzeysel ve aceleci bir yorum olur. Bayar'ın toplantısına katılan - katılmayan ilçe başkanlarının Ahmet Kumbul ya da Ömer Melli'nin düzenleyeceği bir toplantıda onların yanında olmaları da siyasi nezaket gereği olarak yorumlanmalı.

                                                           *****

CHP'de Ahmet Kumbul ve Nusret Bayar'ın isimlerine güçlü bir aday olarak Ömer Melli de eklendi. Melli, kendisini "Genel Merkezin adayı" olarak lanse etti. Melli'ye destek veren isimler, "Genel Merkezin adayı" olması nedeniyle Melli'nin il başkanı olma ihtimalinin diğerlerinden yüksek olduğunu dillendirmekteler. Bu grup tarafından Ömer Melli, Gürkut Acar, Nail kamacı, Tuncay Ercenk, Erdal Yayıcı, Asım Bozkurt gibi isimlerin genel merkeze önerildiği, CHP Genel Merkezi'nde "ağır abi" olarak Ömer Melli isminin öne çıktığı belirtiliyor.  

                                                           *****

"Nusret Bayar'ın 'Muratpaşa Belediye Başkanı ve Muratpaşa İlçe Başkanı'nın adayı' görüntüsüyle ortaya çıkması; sık sık dile getirdiği, 'Benim bilgim yok, bana kimse bir şey sormuyor, ben ne yapayım, kavga mı edeyim?' diyen bir il başkanı olmayacağım', 'Gerektiği yerde masaya yumruğumu vuracağım' türünden ifadeler, Muratpaşa - Büyükşehir kutuplu gerginliği artıracak, partiyi gerilimli bir sürece sokacaktır" diyen "Genel Merkezci" grup, Nusret Bayar aleyhine parti merkezini işlemekteler. Yerel seçim öncesinde adaylıklar konusunda CHP İl Yönetimi ile Böcek arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Böcek ve Kumbul arasında uyumlu çalışmadan söz edilemeyeceği Kumbul'un şansını azaltan bir faktör. Büyükşehir yönetiminin partililerin beklentilerine cevap verememesinin "suçluları" arasında görülmesi; iyimser bir yorumla Büyükşehir yönetimine söz geçirme inisiyatifinden yoksun olması, Kumbul'un şansını zorlayan ikinci faktör. CHP Genel Merkezi'ne yapılan "ağır abi" önerisinin argümanları bunlar.

                                                           *****

Bizim gözlemimiz CHP'de il başkanlığı için "ağır abi" formülü üzerinde uzlaşılıp tek adayla seçime gidilmesinin gerçekleşme şansının sıfır olduğuna işaret ediyor. Kumbul, Melli, Bayar; üçü de güçlü adaylar olarak seçime girer. Büyükşehir Belediyesi yönetimine, buradan kaynaklı olarak Kumbul'a duyulan parti tabanındaki tepkiler, adaylık çalışmalarını medya ve sosyal medyayı çok etkili kullanarak yapıyor olması, Bayar hanesine artı puanlar ekliyor. Seçim öncesinde parti içinde yaşananlar bir yana, yerel ve genel seçimlerdeki yüksek başarıda en büyük payın CHP İl Yönetimine ait olduğu kabul edilmeli. İkincisi, Nusret Bayar'a eksi puan yazan faktörler, genel merkez adayına olduğu kadar, belki ondan daha çok Kumbul'a artı puan olarak yansıyacak faktörler. Melli'nin, CHP'nin "abi"leri arasında ağırlığı olan bir isim olduğu bu arada unutulmamalı. Buradan her üç ismin de birbirine yakın şanslarının olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Bu üç aday yarışırken bir başka aday çıkıp aradan sıyrılabilir mi? Siyasette her şey mümkün.    

Paylaş
ETİKETLER:
Yok