Antalya
17.01.2020
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Engelli bireylere eğitim desteği Meclis gündeminde
 Engelli bireylere eğitim desteği Meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Engelli bireylerin 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında açılan özel eğitim okulları ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal engelli bireyleri kapsayan eğitim desteği konusunu Meclis gündemine taşıdı.

EKONOMİK GÖSTERGELERLE ORANTILI DEĞİL

Engelli bireylerin her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen eğitim giderlerinin Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılandığını; ancak son yıllarda verilen destek tutarlarının ekonomik göstergelerle orantılı olarak artmadığını belirten Cavit Arı, "2004 yılında bir öğrenci için ödenen aylık özel eğitim destek ödemesi bir asgari ücret miktarı kadar iken, 2019 yılına gelindiğinde bu destek asgari ücretin 3'te birine gerilemiştir. Engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine naklini sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmeti de bu ücret içerisinden karşılanmaktadır" dedi.

ÖNERGE SUNDU

Bu durumun sektöre büyük bir yük getirdiğini belirten Arı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması için TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, "2020 yılı için tespit edilecek eğitim desteği tutarının belirlenmesinde;bu özel eğitimi alan engelli bireylerin yeterli düzeydeki kaliteli eğitim alabilmesi amacıyla bu eğitimi veren öğretmenleri istihdam eden kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınacak mıdır? İlgili destek tutarını her yılın başında taraflarla yapılan görüşmeler neticesinde belirlenmesi yerine; vergi, resim ve harç artış oranları için açıklanan yeniden değerleme oranına endekslemeyi düşünüyor musunuz?" dedi.   Mustafa KOÇ

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: