Antalya
17.01.2020
A

Önceki gün, Antalya’ya son dönemde konuk olan en muhteşem sergiyi gezerken bu sözler döküldü dudağımdan. Nedenini tahmin edersiniz; harcında Esen Emekcil hocanın emeği olan o güzelim Devlet Güzel nSanatlar Galerisi, bir binanın bodrum katına sıkıştırıldı artık. ANSAN (Antalya Sanatçılar Derneği), biber gazı ve copla sökün edildiği mekânından artık çok uzak. Türkiye’nin en büyük kentlerinden birinde; tarih ve kültürle bağları son derece güçlü bir bölgede, Antalya Müzesi’nin küçük sayılabilecek sergi salonu ve Ahmet Muhtar Kızıltan’ın kişisel çabaları da olmasa, elde avuçta hemen hiçbir şey kalmayacak.

Sanat: En Kesin Gösterge

Sanatın kentimizdeki bu göz yaşartıcı manzarası ne zaman aklıma gelse, Mustafa Kemal’in o ünlü deyişini hatırlarım: “Sanattaki ilerleme, tüm devrimlerin başarılı olduğunun en kesin göstergesidir”. Bu durumda, o büyük göstergeden nasıl da mahrum bırakıldığımızı söylememiz yanlış olmaz.

Paşa’nın erken 30’larda, kendisini ziyarete gelen bir grup genç ressama, “Anadolu’ya gidin!” talimatını anımsayınca tablo büsbütün kararıyor üstelik. Çallı’lar, Abidin Dino’lar, Nurullah Berk, Bedri Rahmi, Nuri İyem ve Neşet Günal’lar… Ve elbette daha nicesi. Üretimleri, felsefeleri ve belki de en önemlisi, o tükenmez umutları / coşkularıyla sanat tarihinin en güzel sayfalarını doldurdular. Halkaya; Eski Yunan ve Roma’dan Bizans’a, Selçuklulardan Osmanlı’ya sayısız medeniyet eklenince, sizce de durum daha vahim bir hâl almıyor mu?

Muhteşem Bir Sergi

Yazımızın temelini oluşturan ana konuya dönersek; 1944’te kurulan Yapı Kredi, 75. kuruluş yıldönümünü geçen yıl sanatla kutladı. Banka, 1954 yılında kültürün ve sanatın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması hedefiyle kurduğu Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan önemli bir seçkiyi, önce Bursa, Ankara ve İzmir’de ve şimdi de Antalya’da izleyicilerle buluşturmayı başardı.

Türk Resminin en önemli koleksiyonlarından biri olduğunu vurgulamanın dahi anlamsız olduğu sergi, yukarıda betimlemeye çalıştığımız, kentin kültür ve sanat ortamına gerçekten de güneş gibi doğuyor. Osman Hamdi Bey’den İbrahim Çallı’ya, Neşet Günal’dan Cevat Dereli’ye, Nejad Melih Devrim’den Ferhat Özgür’e Türk resminin öncü isimlerinin eserlerine yer veren sergide, peyzaj, natürmort, soyut, güncel sanat gibi farklı üsluplarda çalışan ressamların eserlerinin yanı sıra, Hoca Ali Rıza’nın desenleri ile Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selâhattin Giz Koleksiyonu’ndan örnekler de yer alıyor.

Kaçırmayın!

75. yıldönümü vesilesiyle geniş kapsamlı olarak ilk defa İstanbul dışında izleyiciyle buluşan “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisinin, 27 Aralık 2019 – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında pazartesi hariç her gün 11:00 – 19:00, Perşembe günleri ise 11:00 – 21:00 saatleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta ziyaret edilebileceğini hatırlatalım.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok