Antalya
15.01.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Beklenen karar Encümenden çıktı
Beklenen karar Encümenden çıktı

MURATPAŞA Belediye Encümeni, ilçenin Antalya Belediyesi döneminde yapılan imar planları nedeniyle yaşanan mülkiyet hakkı kısıtlamalarını kaldıracak, vatandaşların kamu kurumlarıyla barışını sağlayacak ve kamu üzerindeki kamulaştırma yükünü ortadan kaldıracak kararı aldı

 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti, MHP ve İYİ Parti'nin oy çokluğuyla, Muratpaşa Belediyesi'nin hem kamu kurum ve kuruluşlarını kamulaştırma yükünden kurtaracak hem de vatandaşların kendi mülklerini kullanabilmesine imkan tanıyacak önerisini reddetmesinin ardından bugün toplanan Muratpaşa Belediye Encümeni, söz konusu iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli kararı kabul etti.

ÖZEL TESİS OLACAK

Muratpaşa'da 986 futbol sahası büyüklüğünde 1 milyon 35 bin metrekare genişlikte yaklaşık 300 imar parselini kapsayan düzenlemeyle artık vatandaşlar 25 yıl önce hazırlanan imar planları nedeniyle mülkiyet hakları üzerindeki kısıtlılıktan kurtulacak. Bununla birlikte kamu kurum ve kuruluşları içinde 2 milyar 70 milyon liraya yaklaşan kamulaştırma zorunluluğu ortadan kalkacak. Encümende alınan kararın temel dayanağını, Planlı Alanlar Yönetmeliği oluşturuyor. Yönetmeliğin, kamulaştırılması halinde kamulaştırma kararı alınmayan alanlara ilişkin 61'inci maddesi uyarınca Belediye Encümeni, tüm maliklerin talebi üzerine, ilgili kamu kuruluşunun izni ve projeler hakkında uygunluk görüşü alınarak 'özel tesis olarak' kullanılması kararı aldı.

YEŞİL ALAN VAR

Ayrıca özel kullanımı mümkün olmayan resmi kurum, belediye hizmet alanı, kütüphane, PTT, polis karakolu, dispanser, sağlık ocağı gibi direkt kamu kurumlarının kullanabileceği alanlar da karar uyarınca 'sosyal altyapı alanları' olarak kullanılabilecek. Bu alanlarda ancak ve ancak toplumun kültürel, sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve sağlıklı bir çevre ile yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla eğitim, sağlık, dini, kültürel ve idari tesisler, açık ve kapalı spor tesisleriyle park, çocuk bahçesi, oyun alanı gibi açık ve yeşil alanlar yapılabilecek.

UYGUNLUK GÖRÜŞÜ

Muratpaşa'da bugün birçoğu işlevsiz halde bulunan ve mezbelelik görüntü sergileyen bu alanlar için yapılan düzenlemenin hayata geçirilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşunun 'uygunluk' görüşü şartı yer alıyor. Bununla birlikte 'tüm maliklerin' başvuru yapması şartı da getirilen kararda, “Söz konusu değişiklikle mülkiyet hakkının kullanılması mümkün olduğu gibi, kamu yararına olacağı da açıktır" ifadesi yer aldı. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: