Antalya
13.01.2020
A
GENEL , GÜNCEL , YAŞAM
Alara Hes iptal edildi
Alara Hes iptal edildi

Doğa harikası Uçansu Şelalesi'ni oluşturan Alara Çayı üzerinde, Kamer regülatörü ve HES projesi için Mayıs 2015'te verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptali için köylülerin açtığı davada Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nin iptal kararı Danıştay 14'üncü Daire tarafından da onaylandı. Karara göre, HES projesi iptal oldu

Gündoğmuş'ta Alara Çayı üzerine inşa edilmesi planlanan HES projesi Danıştay 6. Dairesi tarafından dava düzeltme yolu kapalı olmak üzere iptal edildi. Dava avukatı Münip Ermiş, Danıştay kararının sadece bu projeyle sınırlı olmadığını, bütün bölge için bağlayıcı olduğunu söyledi.

MAHKEME KARARINI ONADI

Gündoğmuş Kayabükü Mahallesi sakini bir grup vatandaşın Antalya 2. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada Alara Çayı üzerinde yapılması planlanan Kamer Regülatörü ve HES projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen "ÇED Olumlu" kararının iptali istendi. Proje sahipleri Antalya 2. İdare Mahkemesi'nin ÇED Olumlu kararının iptali yönünde verdiği kararı temyize götürdü. Temyiz  başvurusunu değerlendiren Danıştay 6. Dairesi, Antalya 2. İdare Mahkemesinin iptal kararının yerinde olduğuna karar verdi.

OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

Danıştay 6. dairesi'nin gerekçeli kararında, "Antalya 2. İdare Mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan karann onanmasına, .... 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/A-2-(i) maddesi uyarınca, karar düzeltme yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına, oybirliğiyle karar verildiği" belirtildi.

HES PROJESİ BİTTİ YOK OLDU

Bölge sakinlerinden Nurettin Şensoy, Mustafa Günay, Mustafa Uslu, Ömer Yılmaz, Bilal Tokçan ve Ali Güven’in açtığı davanın avukatı Münip Ermiş yaptığı açıklamada, "Nerede ise 10 yıldır devam eden dava süreci tamamlandı. Ve Danıştay Gündoğmuş / Alara Çayı'nda son sözü söyledi. Bakanlığın tüm inadına rağmen Kamer HES projesi bitti, yok oldu" ifadelerini kullandı.

BÜTÜN BÖLGE İÇİN BAĞLAYICI

Bölgede 6 kez keşif yapıldığını, bilirkişilerin hepsinde "Buraya HES yapılamaz" dediğini belirten Münip Ermiş, "Karar bu sebeple sadece bu projeyi ilgilendirmiyor. Bütün bölge için bağlayıcı. Bu karardan sonra artık Alara Çayı'nın hiç bir noktasında HES yapılamaz. Bakanlık inadından vazgeçmeli ve başvuruların tümünü reddetmeli, ÇED süreçlerini durdurmalıdır" dedi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: