Antalya
13.01.2020
A

 

Muratpaşa Belediyesi'nin kamulaştırmasız el atma davalarına konu yerlerle ilgili plan değişikliği kararının Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti - MHP grubuyla birlikte İYİ Parti tarafından da reddedilmesi, Millet İttfakı'nda çatlak oluşmasına neden oldu. Bu konuda İYİ Parti grubunun farklı görüş belirtmesi, farklı yönde oy kullanması sert tepki gösterilecek bir konu olmaması gerekirken, Muratpaşa Belediyesi yönetimi ve CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin'in sert tepkisi çatlağı daha da genişletmiştir.

                                                           *****

Bu çatlak, aslında Muratpaşa kaynaklı bu gerilimle başlayan bir çatlak değil; Kepez'in İsim Verme Komisyonu'nda gündeme gelen bir şerh olayı nedeniyle İYİ Partililerin ayrı grup oluşturmasıyla başlayan bir çatlak. CHP'lilerin İYİ Parti'yle oluşturulan ittifakı konjonktürel bir birlik olarak değil, neredeyse bir parti birliği olarak görmeleri, İYİ Partililerin tutumu karşısında sadece hayal kırıklığı yaşamalarına, hayal kırıklığını ölçüyü de kaçırarak dışa vurmalarına neden oldu.

                                                           *****

CHP - İYİ Parti arasında, seçim dönemi ve sonrasının cicim aylarında gördüğümüz uyuma geri dönüş bundan böyle zor olacaktır. CHP'deki il başkanlığı yarışı parti içi cepheleşmelere yol açacak bir konuma gelmişken, CHP - İYİ Parti il yönetimleri arasında pozitif ilişkiler kurulmasını beklemek de gerçekçi olmaz. Cuma günü yapılan Meclis toplantısında görüşülen tartışmalı konuların yüzde 90'ında İYİ Parti grubunun AK Parti - MHP grubuyla birlikte oy kullanması; Denetim Komisyonu seçiminde CHP'li Mesut Kocagöz ve Ali Polat 44'er oy alırken, İYİ Partili Mehmet Yüksel'e 70 oy çıkması, "çatlak" sonrası süreçle ilgili de bazı mesajlar veriyor. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, durum bu iken bizim de kullandığımız "çatlama" sözüne fena kızmış. İYİ Parti Muratpaşa'nın kamulaştırmasız el atma arazileriyle ilgili kararına ret oyu verdiği için CHP'ye tabi ki hesap vermek zorunda değil. Bu Millet İttifakı'nın çatladığını filan da göstermez. Ama Büyükşehir Meclisi'nde oylanan 50 maddenin 40'ında İYİ Parti grubu ittifak ortağının aleyhinde oy kullanılmışsa, burada "çatlak"tan farklı bir ifade kullanmak, fazla iyi niyetli olmakla ilişkilendirilebilir.

                                                           *****

İYİ Parti - CHP ittifakı ideolojik bir ittifak değil, daha önce de söylediğimiz gibi konjonktürel bir ittifak. İdeolojik açıdan İYİ Parti iktidar partilerine daha yakın, CHP'ye onlardan daha mesafeli bir parti. Çekirdek kadrosunu MHP'den ayrılanların oluşturduğu bir parti. CHP'lilerin olaya böyle bakmaması, "Millet ittifakı sokakta kurulmamıştır, ülkemizin aydınlık günlerini hep birlikte yaşayana kadar mücadelesine devam edecektir" gibi ajitatif söylemlerle yetinilmesi, ilerde yaşanacak hayal kırıklıklarının daha büyük olacağını gösterir.

                                                           *****

İYİ Parti, en azından Antalya yerelinde CHP'yle arasında  yeni bir mesafe belirlemesi yapmıştır. Mesafe belirleminin de ötesinde CHP'ye karşı rövanşist bir tutum içine girmiştir. Büyükşehir Meclisindeki oylama sonuçlarını başka türlü yorumlamak safdillik olur. Neden kamuoyunda sözü edilen bazı pazarlıkların yerine getirilmemesi olsaydı, CHP açısından İYİ Parti'nin geliştirdiği tutumun telafisi mümkün olabilirdi. Bizim gözlemimiz, İYİ Parti'nin CHP'yle arasına koyduğu mesafenin meclis grubunda gündeme gelen bir tartışmayla sınırlı olmadığı yönünde. Bu mesafe, ajitasyonla değil, gerçekçi politikalar ve ilkeli siyasetle; basiret sahibi yöneticilerin kuracağı ayakları yerde ilişkilerle kapatılabilir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok