Antalya
10.01.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Bayram değil mücadele günü
Bayram değil mücadele günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için gazeteci örgütleri tarafından yayınlanan mesajlarda, 10 Ocak'ın bayram değil mücadele ve dayanışma günü olduğuna vurgu yapıldı

Gazeteci meslek örgütleri başta olmak üzere kentin sivil toplum kuruluşları 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Genel Sekreteri Haşmet Öyken, "Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şey demokrasinin gelişmesi, sağlıklı toplumun oluşumu için özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir gazetecilik anlayışıdır" dedi. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Antalya Şube Başkanı Engin Korkmaz da yayınladığı mesajında, "10 Ocak bayram değil, anılacak bir gün değil, gazetecilerin dayanışma günü. Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi olarak ülkeyi yönetenlere basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün demokratik bir rejimde vazgeçilmez unsur olduğunu, tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması ve basın ve ifade özgürlüklerini kısıtlayan yasaların acilen demokratikleştirilmesi gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyoruz" ifadelerini kullandı. 

MÜCADELE GÜNÜ

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öyken, “10 Ocak, gazeteciler için bir bayram değil, bir dayanışma ve mücadele günüdür” dedi. Yerel basının bugün onur mücadelesi verdiğini söyleyen Öyken, “Tüm zorluklara rağmen toplumu aydınlatmak, halkın haber alma özgürlüğüne katkı sağlamak ve bilinçlendirmek için gece gündüz demeden çalışan ve her türlü zorluğa karşı direnen tüm basın emekçisi arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi. Gazetecilerin her zaman vatansever ve demokrasiden yana olmak zorunda olduklarını söyleyen AGC Genel Sekreteri Haşmet Öyken, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Özgür basın ve fikir özgürlüğü bizim vazgeçilmezimizdir. Özgür basın varsa özgür toplum vardır. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şey demokrasinin gelişmesi, sağlıklı toplumun oluşumu için özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir gazetecilik anlayışıdır. Bizler bir yandan meslek ilkelerimize bağlı görevlerimizi yaparken öte yandan yerel basın olarak ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ama inanıyorum ki içinde bulunduğumuz çıkmazdan bize inanan okuyucularımızla birlikte çıkacağız.”

TUTUKLU GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI

Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şube Başkanı Engin Korkmaz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, "Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü… Geçmiş zamanlarda 'Bayram' bile deniyordu bugüne ama artık değil. Çünkü cezaevlerinde 143 gazeteci ve medya çalışanı var. Memleketimiz dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 157. sırada. Memleketin rejimi geride bıraktığımız yıl değişti ama medyanın ve toplumun diğer kesimleri üzerindeki baskılar artarak devam etti. Mesleğimiz açısından önceki yıllara göre daha da kötü bir yıl geçirdik. Türkiye Gazeteciler Sendikası verilerine göre tüm işkolları içinde yüzde 30 gibi yüksek bir oranla işsizliğin en yüksek olduğu sektör medya" diye konuştu.  "Medyanın yüzde 95’i iktidarın kontrolü altında. Ekonomik kriz, yayıncıları ciddi sorunlara boğdu. Kağıtta dışa bağımlılık yüzünden gazeteler okuruna ulaşamama tehlikesi altında. Yapılan yönetmelik değişiklikleriyle gazetecilerin basın kartı alması daha da zorlaştı. Medya, halkın gerçek sorunlarından kopuk ve tamamen 'algı' haberciliği yapıyor. Oysa ekonomik kriz, işsizlik, enflasyon, sansür almış başını gidiyor" diyen Korkmaz, "Bugün 10 Ocak. Bayram falan değil, anılacak bir gün değil. Bugün dayanışma günü. Bu nedenle, Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi olarak ülkeyi yönetenlere basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün demokratik bir rejimde vazgeçilmez unsur olduğunu, tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması ve basın ve ifade özgürlüklerini kısıtlayan yasaların acilen demokratikleştirilmesi gerekliliğini bir kez daha hatırlatıyoruz" dedi.

BÖCEK: SAYGIYLA SELAMLIYORUM

Kamu kurum temsilcileri de yayınladıkları mesajlarda 10 Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yayımladığı mesajda, toplumun en doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirilmesi için zor şartlarda mesleğini onuruyla yapmaya çalışan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladığını belirtti. 10 Ocak 1961'de gazetecilerin haklarının 212 sayılı kanun ile ilk kez yasal güvence altına alındığını belirten Başkan Böcek, "Bundan dolayı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Haklarını elde etmek için büyük çaba harcayan gazeteciler, bugün de mesleklerini tarafsızca yapabilmek için aynı çabayı göstermekte, teknoloji çağında var olma, hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Bu nedenle 10 Ocak tarihi, gazeteciler için büyük anlam taşıyan özel bir gündür. 25 yıllık siyasi hayatım boyunca adeta bir mesai arkadaşı gibi çalıştığım değerli basın emekçi kardeşlerim ve büyüklerimi saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

UYSAL: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yayınladığı mesajında, Türkiye'nin binlerce gazetecinin işsiz kaldığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün baskı altında olduğu bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Başkan Uysal, hal böyleyken dahi gazeteciliğin kendisine yeni mecralar açarak varlığını sürdürdüğünü belirtti. "Her ne kadar gazetecilik gerçekleştiği mecralar anlamında bir değişimi, dönüşümü yaşasa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Gazeteciler; gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır' sözü güncelliğini korumaktadır. Bu düşüncelerle, zor şartlarda, gece gündüz demeden çalışan ve ne olursa olsun gazetecilikten vazgeçmeyen basın mensuplarını selamlıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum" sözlerine yer verdi.

ESEN: GAZETECİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen de 10 Ocak’la ilgili mesaj yayınladı. Esen, “Büyük bir özveri ve fedakarlıkla, gece gündüz demeden haber peşinde koşan değerli basın emekçilerimiz; sizler halkın gözü ve kulağınız. Ülkemizin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ki aydınlık yüzü olan basın emekçilerimiz, aynı zamanda yurttaşlarımızın doğru ve tarafsız bir şekilde haber alma hakkını da yerine getiriyor. Ancak ülkemizin, basın özgürlüğü konusunda birçok devletin gerisinde olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Doğu ve batı kültürü arasında bir köprü olan ülkemiz, bu tabloyu hak etmemektedir. Basın emekçilerimiz görevlerini yerine getirirken, onların karşılaşacağı her türlü engeli ve zorluğu ortadan kaldırmak yine siyasilere ve kamu hizmeti yerine getiren bizlere düşmektedir. Kurumların eksiklerini, yaptıkları haksızlıkları ve hatalarını kamuoyuna duyurarak gerekli gündemi oluşturan siz değerli basın emekçileri, aynı zamanda kutsal bir görev de yerine getirmektesiniz. O nedenle tavrımız ve desteğimiz her zaman basın özgürlüğünden yana olmaya devam edecek. Bu duygu ve düşüncelerle, bağımsız ve tarafsız habercilik anlayışıyla mesleğini icra eden tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” dedi

TÜTÜNCÜ: SEVGİYLE KUCAKLIYORUM

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün Çalışan Gazeteciler Günü mesajı şu şekilde: "Basın mensupları, hayatın her alanında kamuoyunu doğru, tarafsız ve objektif bir şekilde bilgilendirmek adına önemli bir görevi üstlenmiş bulunmaktadır. Milli mücadele yıllarında Türk basını, milli birliğin ve beraberliğin sağlanmasında, düşman işgaline karşı ülkenin sesi olmuştur. Basın bu gücünü 15 Temmuz darbe girişiminde de bir kez daha ispatlamıştır. Toplumun her alanda yaşadığı sorunları ve bu sorunların çözüm önerilerini, yeri geldiğinde canı pahasına dahi kaleme alan ve kamuoyuna aktaran gazetecilerimizin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü yürekten kutluyorum. Görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren, basın emekçilerini de saygı ve minnetle anıyorum. Topluma haber aktarımını sağlamak adına gece gündüz demeden ve mesai saati gözetmeksizin canla başla büyük bir özveri ile çalışan tüm basın emekçilerimizi sevgiyle kucaklıyorum."

SÖZEN: ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZİ

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de masajında şunları söyledi:  "Gücünü kamuoyundan alan, halkımızın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtma görevini üstlenen özgür basın, aynı zamanda demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bu gün basınımızın gelişimini sürdürebilmesi, evrensel ölçütlerde çalışabilmesi ve kamuoyunun sesi olma görevini başarıyla yerine getirebilmesi, basın çalışanlarının çalışma şartları ile yakından ilgilidir. Basın mensuplarımızın, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi ve çağın gereklerine uygun bilgi birikimi ve teknolojik imkana kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'de zor şartlarda haber peşinde koşturan, bu uğurda bazen özgürlükleri kısıtlanan emekçilerimizin daha iyi şartlarda özgürce vazifelerini icra etmelerini temenni ediyorum."   Mustafa KOÇ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: