Antalya
08.01.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Çevreci Komşu Kart'la kazandılar
Çevreci Komşu Kart'la kazandılar

 MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye'nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'la nitelikli ambalaj atıklarını atmayıp biriktiren ilçe sakinlerinin 2019 sonu itibarıyla toplam 4 milyon 167 bin 254 lira karşılığı puan kazandığını söyledi.

Muratpaşa Belediyesi'nin Çevreci Komşu Kart projesi, Nisan 2016'da Memurevleri Mahallesi'nde pilot çalışma olarak başladı. Nüfusu 500 bine ulaşan ilçenin genelinde uygulanmaya başlanan proje, 17 Mart 2017'de Başkan Uysal'ın gerçekleştirdiği tanıtımla Muratpaşa'da hayata geçirildi.

 

ÖDÜLLERE DOYMAYAN PROJE

 

Proje, birinci yılında Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çevre Hizmet Ödülü'ne değer görülürken 2'nci Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi'nde Kongre Özel Ödülü'nün sahibi oldu. Kamu Teknoloji Platformu ve Harward Business Rewiew Türkiye tarafından düzenlenen Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı'nda ise 'sıra dışı başarı hikayesi' seçildi, Mayıs 2018'de Türk ve Patent Marka Kurumu'nca marka tescili yapıldı.

 

ATMA, BİRİKTİR, KAZAN

 

Türkiye'nin ilk ve tek ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart'ta yıl sonu rakamları da belli oldi. Başkan Ümit Uysal, Nisan 2016'dan bu yılın sonuna kadar geçen dönemde 92 bin 44 evin Çevreci Komşu Kartlı olduğunu söyledi. 32 bin 607 hanenin ise cam, kağıt, metal gibi nitelikli atıkların geri dönüşümünü sağlayan projeye aktif olarak katıldığını aktaran Başkan Uysal, aynı süreçte evlerden toplanan atık miktarının ise 13 milyon 133 bin 798 kilogram olduğunu belirtti.

 

EV EKONOMİSİ İÇİN YEPYENİ KAYNAK

 

Başkan Uysal, toplanan bu atıklar karşılığında Çevreci Komşu Kartlara 4 milyon 167 bin 254 lira karşılığı puan yüklendiğini aktardı. Yüklenen puanların 3 milyon 921 bin 297 liraya karşılık gelen bölümünün anlaşmalı marketlerde, fırınlarda ve sinema salonlarında kullanıldığını kaydeden Başkan Uysal, Çevreci Komşu Kart'ın bu yönüyle ev ekonomisi için bugüne kadar hiç olmayan bir maddi kaynak oluşturduğuna dikkat çekti.

 

DOĞA KORUMA ALTINDA

 

Projenin bir başka boyutuyla doğayı da koruduğunu belirten Başkan Uysal, nitelikli atıkların geri dönüşümünün sağlanarak 106 bin 88 ağacın kesilmekten kurtulduğunu, 563 bin 590 metrekare orman alanının korunduğunu söyledi.

 

ÇEVRECİ KOMŞU KARTLA TOPLANIYOR

 

2018'de içerdiği radyoaktif ve toksik maddeler nedeniyle çevre ve insan sağlığına ciddi ölçüde zarar veren elektrikli ve elektronik atıklar da Çevreci Komşu Kart kapsamında toplanmaya başlandı. Yıl sonu itibarıyla 2 bin 279 e-atık evlerden toplandı. Mart 2019'da da Muratpaşa'da atık yağlar Çevreci Komşu Kart kapsamında toplanmaya başlandı. 10 aylık süreçte 6 bin 353 litre bitkisel atık yağ evlerden alındı. Haber merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: