Antalya
08.01.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
CHP kamyoncu esnafının yanında
CHP kamyoncu esnafının yanında

Antalya Toptancı Hali’nde, Antalyalı kamyon ve TIR şoförleri Dijital Takograf ve Yük Bildirimi Zorunluluğu Uygulamasının iptaline ilişkin eylem yaptı. 

Yeni yılda yürürlüğe giren yönetmeliğe, akaryakıt zamlarına, cezalara ve düşük ücretlere de tepki gösteren kamyon ve TIR şoförlerine destek CHP Antalya İl Yönetimi ve Antalya Milletvekili Aydın Özer’den geldi. Yeni yasaya göre, yükü yüklediklerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı veri tabanına 6 saat içerisinde bildirmeleri gerekiyor. Bunun da altyapısı henüz hazır değil. Türkiye şartlarına göre 9 saatte 350-400 km yol alabildiklerini belirten kamyoncular, “Bu uygulama bizleri ciddi oranda zora sokmaktadır. 24 saatte para kazanamıyoruz ki, 9 saatte nasıl para kazanacağız!” şeklinde konuştular.

 

ALTYAPISI OLMAYAN BİR SİSTEM

Kamyoncular, “Yerine göre çift vardiya halinde çalışıyoruz. Böyle bir dayatmanın, bizleri ne kadar zora sokacağını kimseye anlatamayız. Yasa kapsamında her 28 günde bir takografın emniyete götürülüp kontrol ettirilmesi gerekiyor. Diğer bir konu ise dayatılan e-fatura konusu. ‘tuşlu telefonu’ dahi zor kullanan arkadaşlarımız var, o yüzden e-fatura kullanmak bizim için zor bir işlemdir. 2020 yılı ile birlikte yeni kurallar ve düzenlemeler getiriyorlar fakat bu sistemin ülkemizde altyapısı ve uygulanabilirliği yok. Avrupa standardını getirmek istiyorlar ama altyapı uygun değil” dediler.

 

ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, kamyonculara seslenerek, “Yapılan düzenlenmenin kaldırılması gerek, eğer uygulanabilir olmayan bir sistem getirilirse, kamyoncularımız zorda kalır. Eziyetli ve zor bir meslek, kamyoncularımızın işini daha da zorlaştırmayalım” diye konuştu. Haber merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: