Antalya
06.01.2020
A
RÖPORTAJ
BAKÜS: Antalya'nın yeni kültür sanat markası
BAKÜS: Antalya'nın yeni kültür sanat markası

Bahçelievler’de  Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS) adıyla faaliyet yürüten kültür sanat merkezi, oda tiyatrosu, cep sineması işlevi gören sahnesi, atölye salonu,  kafesi ve  çay bahçesi yanında, nitelikten ödün vermeyen etkinlikleriyle dikkat çeken bir mekân. Bahçeli Kültür Sanat'ın sanat yönetmeni Osman Utku Atış'la BAKÜS'ü konuştuk.

Röportaj: Mustafa KOÇ

Bahçelievler Mahallesi Pamir Caddesinde Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS) adıyla faaliyet yürüten kültür sanat merkezi, oda tiyatrosu, cep sineması işlevi gören sahnesi, atölye salonu,  kafesi ve  çay bahçesi yanında, nitelikten ödün vermeyen etkinlikleriyle dikkat çeken bir mekân. Bahçeli Kültür Sanat'ın sanat yönetmeni Osman Utku Atış'la BAKÜS'ün dünü, bugünü ve yarınını konuştuk. BAKÜS'ün Köy Enstitüsü ve Halkevleri geleneği ekseninde faaliyet yürüten, kolektif emeğin ve birlikte üretip birlikte başarmanın dostlukla bütünleştiği bir mekân olduğunu belirten Osman Utku Atış, BAKÜS'ün rakip değil ekip olmayı başaranların buluşma yeri olduğunu söyledi. BAKÜS'ün Kırmızı Kalem, Modern Zamanlar sinema dergisi, Aklın Yolu düşünce topluluğu, Doğadabugün gibi bileşenleri olduğunu belirten Atış; Modern Zamanlar'ın film gösterimleri, Aklın Yolu'nun felsefe söyleşileri, Kırmızı Kalem'in sahne performansları ve Doğadabugün'ün ekoloji odaklı etkinliklerinin burada yapıldığını söyledi. 

BAKÜS'ü tanıyabilir miyiz; kimler kurdu, BAKÜS'te ne tür etkinlikler üretiliyor?

BAKÜS'ün kurucusu olarak Okan Cinemre'yi biliyoruz, ama burada oldukça geniş bir havuz söz konusu. Modern Zamanlar sinema dergisi, Aklın Yolu düşünce topluluğu, Kırmızı Kalem, Doğadabugün... Aklın Yolu'nun felsefe söyleşileri, Modern Zamanlar'ın film gösterimleri, Kırmızı Kalem'in sahne performansları, Doğadabugün'ün ekoloji odaklı etkinlikleri burada yapılıyor.

"Baküs" adının Dionysios'la ilgisi var mı?

Evet var. BAKÜS'ün açılımı "Bahçeli Kültür Sanat". Hikâyeyi bizden dinleyenler "İyi rastgelmiş" diyorlar,ama bu bir rastgelme değil. Dionysios'un Anadolu'daki adı Baküs. Dionysios'un sanatla, ilhamla ilişkisini BAKÜS'ün üretim ilişkisi ile birleştirdik.

Kırmızı Kalem ne tür performanslar sergiliyor?

Kırmızı Kalem'in bir çocuk oyunları ekibi var. Onların oynadığı çocuk oyunları var. Kırmızı Kalem her Pazar burada çocuk oyunları sahneliyor. Bizim arkadaşların oynadığı oyunlar da var. Çocuklar için "Süper Bilim" diye gösterilerimiz  var.Küçük deneylerle çocuklara bilimi sevdiren bir etkinliğimiz.  Yine çocuklar için masal programlarımızı başlattık. Masal anlatılarında "kamishibai" tekniğini kullanıyoruz, bu tekniği Antalya'da ilk uygulayan biz olduk.

Ne tür bir teknik bu?

Kamishibai, Japon sokak tiyatrosu esinli bir öykü ve masal anlatım biçimi. Bizdeki Karagöz - Hacivat oyunları tekniğinin daha gelişmişi diyebiliriz. Masalların kurgusal dünyasına izleyiciyi dahil eden Kamishibai, çocuklara dinledikleri masalları görselleriyle izleme şansı sunuyor; yaratıcı çalışmalar içerisinde bulunmalarına katkı sağlıyor.

Kırmızı Kalem bir tiyatro grubu mu?

Kırmızı Kalem Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir eğitim akademisi.Drama, tiyatro, diksiyon gibi alanlarda eğitim veriyor. Sahne olarak burayı kullanıyor.

Aklın Yolu?

Aklın Yolu, akademisyenlerin, hekimlerin, mühendislerin ağırlıkta olduğu bir düşünce topluluğu. Bilimin farklı alanlarında sunumlar yapan; felsefe, sanat. edebiyat söyleşileri düzenleyen bir topluluk. Bu topluluk BAKÜS'ün kuruluşunda yer alan başat aktörlerden biri. BAKÜS'ü fikir açısından olduğu gibi finansal açıdan da destekleyen bir topluluk. Geçtiğimiz günlerde birlikte çok güzel bir Evrim Sempozyumu yaptık. Felsefe söyleşilerimiz oldu, geçtiğimiz günlerde Rönesans'ı konuştuk. Bu arada gezi sunumlarımız oluyor.

Gezi sunumlarında neler anlatılıyor?

Küba'yı, Patagonya'yı konuştuk. Bu ay Afrika gezisi sunumu var. Çağlar Hoca (Erözgen) dünyayı geziyor, biz de ayda bir onun gezilerine yer veriyoruz.

Sinemayla ilgili neler yapıyorsunuz?

Modern Zamanlar'la ilk olarak "Portakal'ı Beklerken" diye bir etkinlikle başladık. Sinemada ne konuşacağız bununla ilgili bir etkinlikti. Konseptini Altın Portakal'a gelen yönetmenlerin filmlerinin gösterilmesi, filmler üzerinde konuşulması olarak belirledik. Sonrasında sanat kurulumuz Modern Zamanlar'la birlikte planlayarak  odak yönetmenler belirledi. Alejandro Jodorowsky ile başlayıp Jim Jarmusch'la devam ettik. Her ay iki filmin gösterimini yapıyoruz. Bu ay da Alfred Hitchcock'un Birds (Kuşlar) ve Rope (İp) filmlerini göstereceğiz. Yine bu ay çocuk filmlerine başladık. İki çocuk filmi göstereceğiz. Gösterimlerin ardından psikolojik danışman eşliğinde filmlerin çocuklara ne verdiğini konuşacağız. Sinema etkinliklerimiz bu şekilde devam edecek.

Etkinlikler ücretli mi?

Burası Köy Enstitüsü ve Halkevleri geleneği ekseninde faaliyet yürüten, kolektif emeğin ve birlikte üretip birlikte başarmanın dostlukla bütünleştiği bir mekân; rakip değil ekip olmayı başaranların buluşma yeri. Çoğu etkinliğimiz o nedenle ücretsiz.Ücretli olanlar da şu şekilde: Burası ortak bir mekân olduğu için birinci amaç para kazanmak değil. BAKÜS'te faaliyetlerin dönmesi, çalışanların emeğinin karşılanması için bağış sistemi kurduk. Filmlerde örneğin öyle yapıyoruz. Filmleri izliyorsunuz, Baküs'ün kalbi dediğimiz bir kutu var, oraya içinizden gelen bir meblağ bırakıyorsunuz ya da bir pasta getirip BAKÜS'e armağan ediyorsunuz. Ertesi gün gelip temizliğe yardım edebilirsiniz. Çocuk oyunları ve diğer etkinliklerde ücretli olanlar da oluyor. Dışarıdan gelenler olmuşsa, onların yol - konaklama ücretleri gibi masraflarını karşılamak için bir ücret belirlediğimiz oluyor. Etkinliklere katılım için arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Mekânlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

BAKÜS'te gayet iyi ses ışık sistemi olan, oda tiyatrosu, cep sinemasına uygun 55 kişilik bir sahnemiz; atölye çalışmaları ve seminerler için 20 kişilik bir salonumuz,  yönetim ofisimiz, kafemiz, çay bahçemiz var. 

Etkinliklere ilgi nasıl? Antalyalılar BAKÜS'e sahip çıkıyor mu?

Planlarken BAKÜS'ün bu kadar ilgili göreceğini beklemiyorduk. Etkinliklerimizin büyük bölümünde doluluk oranı yüksek geçiyor. Alejandro Jodorowsky'yi, Jim Jarmusch'u konuştuğumuz etkinlikler gibi spesifik etkinlikleri önce 20 kişi izliyor, sonra bu tür söyleşilerde sayı 40'a çıkıyor.

Müzikle ilgili neler yapıyorsunuz?

Senfoni Orkestrası'ndan dört sanatçıyla quartet konser yaptık örneğin. Daha sonra Halk Müziği konserimiz oldu. Doğaçlama Türküler diye Doğa Ulaş'ın burada yaptığı bir iş var; protest müzikten Türk müziğine arkadaşlarıyla birlikte saz ve çello ile birlikte konserler verdi.Bu ay Doğaçlama Türküler başlığı altında konserleri var.  Dedemin Radyosu diye bir çok ilgi gören bir programımız var...

Biraz ondan bahseder misiniz?

Dedemin Radyosu bağlamında Itri'den Bugüne başlığı altında Klasik Türk Müziği konseri yaptık. Dopdolu geçti. Aynı grubun Bitpazarı diye bir etkinliği var. TRT Antalya Radyosu'nun kıdemli radyo programcıları Tayfun Yönlü ve Serkan Ersöz sahnemizde canlı radyo programı yapıyorlar. İlk programları Pink Floyd idi. Pink Floyd'u plaktan dinledik, videolarını izledik, üzerlerine konuşuldu, biz de canlı radyo programını sahne gerisinden izledik. 2,5 saat süren bir etkinlikti, herkes büyülenmiş gibiydi, kimse ara istemedi. Ardından Daily Straits grubunu işledik. Gelecek ay başka bir grupla bu etkinliğe devam edeceğiz.

Doğadabuan'dan da bahsedermisiniz?

Doğadabuan bileşenlerimiz arasında yer alan; Hüseyin Çağlar İnce'nin ekoloji odaklı çalışmalar yaptığı bir grup. Daha önce Kayıp Masallar adı altında sunumlar gerçekleştiren İnce, bu ayın programı içinde Kuş Okulu açıyor. Kuş Okulu kapsamında 4 ders 2 arazi çalışması yer alıyor. Bu etkinliğimiz atölye çalışmalarımıza giriyor.

Başka atölye çalışması düşünüyor musunuz?

Doğa okulumuz devam edecek. Kuş okulunu, ağaç okulu, toprak okulu, taş okulu takip edecek. Çocuklar ve yetişkinler için tarih, ekonomi alanlarında gerçekleştirilecek etkinliklerimiz olacak. İstanbul, Ankara gibi illerimizden görüştüğümüz akademisyenlerimiz var. Onlarla gerçekleştireceğimiz çalışmalar olacak.

BAKÜS'ün her geçen gün daha da büyüdüğü anlaşılıyor. İlerde mekân sıkıntısı ortaya çıkabilir mi?

Mekân sıkıntımız şu anda yok, ama dediğiniz gibi giderek büyüyoruz, ilerde yeni kullanım alanı kendini dayatabilir. Burası hep kalacak. Mekân sorunu gündeme geldiğinde başka mekânlarla, başka salonlarla ilintili işler düşünebiliriz.

BAKÜS için Antalyalılardan neler bekliyorsunuz?

Antalyalıların ilk aşamada BAKÜS'ü bir görmelerini istiyoruz. Sizin yaptığınızı yapmalarını; burada neler oluyor, deyip; gelip görmelerini istiyoruz. Herhangi bir etkinliğimiz için rezervasyon yaptırıp, o gün gelip görebilirler. Programlarımızı sosyal medyadan paylaşıp, duyurarak bize destek verebilirler. Armağan ekonomisinin söz konusu olduğu etkinliklerden söz etmiştik, o bağlamda BAKÜS'e destek sunabilirler. "Biz de şunu yapabiliriz" ya da "Biz de şunu yapmak istiyoruz" deyip, talepte bulunabilir, burada etkinlik düzenleyebilirler. Nitelikli etkinlikler için herkese kapımız açık. Açık Sahne uygulamamız var, uygun saatte araya program da ekleyebiliriz.

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: