Antalya
06.01.2020
A

Gazetemizin sekizinci sayfasında hakkında ayrıntılı bilgiler yer alan Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS) adlı; hekimler, mühendisler, diğer meslek sahiplerinden oluşan entelektüellerin kurduğu  bir kültür sanat merkezimiz var. Duyurularında yer alan etkinlikler uzun süredir ilgimi ve merakımı çekiyordu. BAKÜS'ün sanat yönetmeni Osman Utku Atış'la konuşarak bu merakımı gidermiş oldum.

                                                           *****

BAKÜS'le ilgili kuracağım ilk cümle; onu tanımakta, BAKÜS ekibiyle tanışmakta çok geç kalmışım, olacak. Osman Utku Atış, "Herkese kapımız açık" diyor; ama o cümlenin başına bir de "netelikli etkinlikler" için kaydını düşüyor. BAKÜS'ü (artık Antalya'da ne kadar varsa) benzerlerinden ayıran, etkinliklerinde nitelikten ödün vermemesi olsa gerekir.

                                                           *****

BAKÜS'ün bu ayki programına göz attığımızda Yolu ekibinden felsefe söyleşileri, Kırmızı Kalem'den çocuklara - büyüklere yönelik tiyatro gösterileri,  doğaçlama etkinlikler,  Doğadabugün'den Kuş Okulu; Modern Zamanlar'dan Alfred Hitchcock'un Birds (Kuşlar) ve Rope (İp) filmlerinin gösterimleri; Çağlar Erözgen'in Afrika Gezisi, Doğa Ulaş'ın öncülük ettiği Doğaçlama Türküler ve çocuklara - yetişkinlere yönelik daha birçok etkinliğin bu programda yer aldığını görüyoruz. Sosyal medyadan ve daha birçok platformdan kolaylıkla ulaşabileceğiniz Ocak ayı programı BAKÜS'ün kalitesi hakkında fikir vermeye yeter.

                                                           *****

Antalya'da programlarında niteliği öne alan bu tür kültür sanat merkezleri yeni yeni kendini göstermeye başladı. Antalya Kültür Sanat (AKS), ATSO'nun Antalya'ya kazandırdığı bir değer. Picasso'nun, Andy Warhol'un orijinal eserlerini AKS'de görme şansımız oldu. Şu anda Yapı Kredi Bankası Koleksiyonu'ndan derlenmiş, Türk resmine damgasını vurmuş sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir sergi burada izleyici bekliyor. ATSO'nun Kaleiçi Evi'nde, Antalya Sanatçılar Derneği'nin sanat galerisinde amatör - profesyonel sanatçıların önemli eserlerine yer verilmekte.

                                                           *****

Kent kimliği, kentin ekonomisi, yollarının sokaklarının canlı yaşamına elverişliliği, kişi başına düşen yeşil alanı, toplu ulaşımının niteliği kadar, bu tür kurumlarının düzenlediği etkinlikler üzerinde oluşur ve yükselir. Kentin göbeğinde Türkiye'nin en önemli antik eserlerinin sergilendiği Ankeoloji Müzemiz var. Bu tür kurum ve kuruluşlara vereceğimiz destek, Antalya'nın kent kimliğine katkı sunmamızla aynı şey. Bu desteği onlardan esirgemeyelim. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok