Antalya
04.01.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL , POLİTİKA
Kanal İstanbul’dan vazgeçin
Kanal İstanbul’dan vazgeçin

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Kanal İstanbul Projesi'ne Türkiye’nin her yerinden itirazlar yükseldiğini belirterek, “Kanal İstanbul’un; doğaya, çevreye vereceği zararları, yol açacağı güvenlik risklerini, ülke ekonomisine getireceği yükleri bilim insanları anlatmaktadır. Bilim insanları, bu projenin hayata geçmesi halinde başta İstanbul, Trakya, Marmara Bölgesi’ne ve Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve ekolojik yapısına zarar vereceğine dikkat çekmektedir” dedi.

EKONOMİYE ETKİSİ

Kanal İstanbul Projesi’nin sadece ülke ekonomisini değil, işsizlik, zamlar, vergi yükü gibi en temel sorunları derinleştireceğini belirten Balık, “Ekonomik ve siyasi sorunların arttığı ortamda Kanal İstanbul Projesi’nin hayata geçmesi halinde emekçilerin; ekonomik ve sosyal sorunları artacaktır. Bunların yanı sıra, halkın sırtına yeni ve taşıyamayacağı kadar büyük yükler getirecektir. Uzmanların değerlendirmelerinde Kanal İstanbul’un büyük bir felakete yol açacağı belirtilmektedir. Proje ekolojiyi tahrip edecek, su canlılarının bir kısmını yok edecek, karada ve denizlerde biyoçeşitliliği geri dönülmez bir biçimde etkileyecek, uluslararası sözleşmeler konusunda ihtilaflar yaratacak, zaten yaşanmaz haldeki İstanbul’un trafiğini daha da çetrefilli hale getirecektir” diye konuştu.

 

DOĞA VE TARIMA ETKİSİ

Kanal İstanbul Projesi’nin, İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan Kuzey Ormanlarını, su havzalarını, su havzalarını besleyen su kaynaklarını, tarım ve mera alanlarını yok edeceğini iddia eden Balık, şunları söyledi: “İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı’nın yok olacağı, Boğaz’la doğal olarak ikiye bölünmüş İstanbul’u üç parçaya bölecek, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde öngörülemez sonuçlar yaratacak, sızıntı yaşanması halinde içme sularını tuzlayarak içilemez hale getirecektir. Projeyle doğal yaşam alanları ve ekosistem bozulacak, doğal ve arkeolojik sit alanları, tabiat parkları, milli parklar vb. koruma alanları yok olacaktır. Sadece İstanbul’da değil, Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları yok edileceği için bölgede tarım ve hayvancılık yapılamaz hale gelecektir. Üç aktif fay hattının geçtiği bölgeye nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskini artıracaktır”.

Haber Merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: