Antalya
03.01.2020
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Rekabet kızıştı
Rekabet kızıştı

Kongre süreci yaklaşan CHP’de il başkanlığı için farklı teoriler üretiliyor. Yerel seçimde Büyükşehir’in yanı sıra 8 ilçe kazanılmasında pay sahibi olan Ahmet Kumbul’un Genel Merkez tarafından yok sayılmayacağı, buna karşı yarışa hızlı bir giriş yapan Nusret Bayar’ın dengeleri bozduğu kulislerde konuşuluyor

Nusret Bayar’ın adaylığı açıklaması ile CHP'de il başkanlığı yarışı iyice kızıştı.  CHP kulislerinde Nusret Bayar - Ahmet Kumbul rekabeti yer alıyor. İl Başkanlığı seçimine odaklanan CHP’de gündemi meşgul eden bir diğer konu CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın il başkanlığı seçimi için kente geldiği söylentileri oldu. Pazartesi günü Antalya'ya geleceğinden söz edilen Salıcı'nın beklenen günde Antalya'ya gelmediği görüldü. Salıcı'nın şu günlerde Antalya'ya gelmesi de beklenmiyor. Genel Merkez il başkanlığı için henüz bir eğilim belirlemezken, küçük topluluklar oluşturan partililer farklı teoriler üretiyor.

TEORİ 1: BAYAR İL BAŞKANI

Bu teorilerden biri Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve 3 delegeden birine sahip Muratpaşa'nın İlçe Başkanı Hasan Şahin Nusret Bayar’ı destekliyor.  Hızlı çıkışı, sosyal medyayı etkili kullanması gibi faktörlerden ötürü Şahin’in Bayar’ı il başkanı gibi gördüğü iddia ediliyor.  100 delege ile en çok ikinci delegeye sahip Kepez'in de Bayar'ı destekleyeceğini savunan bu teori sahipleri, böylesine güçlü bir desteği arkasına alan Bayar'ın Kumbul ya da bir başka adaya şans tanımayacağı iddiasındalar. Bu teori sahipleri Ahmet Kumbul’un İş, aş, vb. derdi olan insanların derdine derman bulmayan, belediye içindeki AK Partili kadrolarla çalışmaya devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e karşı tavırsız kalmasının kendisine oy kaybettireceğini düşünüyor. 

 

TEORİ 2: BAŞKAN DESTEĞİ KAYBETTİRECEK

İkinci bir teori birincinin tersi yönünde; Nusret Bayar'ın hızlı çıkışının, Ümit Uysal'ın Bayar'a olan desteğinin, Genel Merkezin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in tavrının netleşmesiyle Bayar'ın aleyhine döneceği şeklinde. CHP Genel Merkezi'nin, belediye başkanları arasındaki uyumsuzluğu parti içi gruplaşmalara dönüştüreceğinden çekinerek, Bayar'ın karşısında yer alacağını düşünen ikinci teorinin sahipleri, Uysal'ın desteklediği adayı Böcek'in desteklemeyeceğini de işin içine katarak, Bayar'ın şimdiden şansını kaybettiğine hükmediyorlar.

TEORİ 3: GENEL MERKEZ KUMBUL'U SİLMEZ

Üçüncü teorinin sahipleri, CHP Genel Merkezi'nin 31 Mart seçimlerinde CHP'nin Büyükşehir Belediyesi ile 8 ilçe belediyesi kazanmasını sağlayan, ittifak ilişkilerini iyi yürüterek İYİ Parti'nin de iki belediye başkanlığı kazanmasında etkili olan mevcut il yönetimini silip atamayacağını savunuyor. Muhittin Böcek’in seçim sonrasında arıza çıkarmayan bir görüntü sunması nedeniyle Kumbul'a ‘olur’ vereceğini savunan bu teori sahipleri, CHP Genel Merkezi ve Böcek'in desteğini alacak Kumbul'un bir adım önde olacağını düşünüyor.

TEORİ 4: ADAY 'AĞIR ABİ' OLACAK'

Dördüncü teorinin sahipleri Genel Merkez'in mevcut adaylar dışında bir arayış içinde olduğuna, partililerin itiraz edemeyeceği  uzlaştırıcı, gruplar üstü bir "ağır abi" arayışı içinde olduğuna vurgu yapıyor.  Genel Merkezin CHP delegasyonunun önüne parti içi ilişkiler yanında İYİ Parti ile ilişkileri de iyi götürecek böyle bir isim koyacağını savunan "ağır abi" teorisi sahipleri, ilçe seçimlerinin hemen ardından bu sürecin başlayacağını, sürecin iyi işlemesi için genel merkez yöneticilerinin Antalya'ya akın edeceğini savunmaktalar.

TEORİ 5: SEÇİMİ KIRSAL ALAN BELİRLER

5'inci teorinin sahipleri, ‘Muratpaşa delegesinin yarısı Nusret Bayar'ı desteklerse yarısı da Ahmet Kumbul'u destekler. Alanya İlçe Başkanı'nı daha önce Kumbul yönetimi atadığı için Alanya'nın tercihi Kumbul yönünde olur, Konyaaltı Muhittin Böcek'in işaret ettiği adaydan başkasına oy vermez, delege sayısı kabarık olan Kepez ve Manavgat genel merkez görüşünü bekleyerek karar verir’ öngörüsünde bulunuyor. Bu teorinin sahiplerine göre seçimi Antalya'nın merkez ilçeleri dışındaki ilçelerde alınacak artı oylar belirler.

KİMLER ADAY?

CHP İl Başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim mevcut başkan Ahmet Kumbul oldu. Kumbul'un ardından Cengiz Gülebay, Adem Alkan ve Mustafa Şeker adaylıklarını açıkladılar. CHP'de adaylığını açıklayan son isim Nusret Bayar oldu.

DELEGE SAYILARI

CHP'nin Muratpaşa'da  173, Kepez'de 100, Konyaaltı'nda 62, Manavgat 54, Alanya'da 50, Serik'te 25,  Kumluca'da 17, Gazipaşa 16, Kaş'ta 16, Döşemealtı 'nda 13, Finike'de 12, Aksu'da 11, Kemer'de 11, Korkuteli’nde 11, Elmalı'da 9, Akseki'de 5, Demre'de 5, Gündoğmuş'ta 5, İbradı'da 5 il delegesi bulunuyor.    Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: