Antalya
28.12.2019
A
GENEL , GÜNCEL
150 bin Rus bu fuarda
150 bin Rus bu fuarda

Liman Mahallesi’nde düzenlenen Türk-Rus Yılbaşı Festivali yoğun ilgi gördü. Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Antalya’da 150 Bin Rusça konuşan, 40 Bin de Rus vatandaşı olduğunu belirterek, “Türk ve Rus dostluğuna katkı sağlayan bu festival daha sık yapılmalı” dedi

 

 

Konyaaltı Liman Mahallesi’nde devam eden Yılbaşı Festivali, Türk ve Rus vatandaşların kaynaşmasını sağlıyor. Festivalin müdavimlerinden olan Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, 14 yıldır Antalya’da yaşadığını ve ilk kez böyle bir festival düzenlendiğine dikkat çekti.

150 BİN KİŞİYE HİTAP EDİYOR

Rusça konuşan vatandaşlar için yılbaşının çok önemli bir bayram olduğunu belirten Sorokina, “Antalya’da 150 Bin civarında Rusça konuşan (Ukrayna, Gürcistan, Beyaz Rus, Azeri), 35-40 Bin civarında ise Rus vatandaşı var. Antalya’da yaşayan tüm Rus ve Rusça konuşan vatandaşlar adına Konyaaltı Belediyesi ve festivalin koordinatörü Murat Özer Bey’e çok teşekkür ediyorum. Bu tür festivaller, Türk ve Rus vatandaşların dostluğu için çok önemli. Çünkü Antalya’da yaşayan tüm halklar birbirini tanıyor, geleneklerini tanıtıyor ve kaynaşma fırsatı buluyor. Ruslar için Antalya çok önemli bir şehir” diye konuştu.

SIK SIK DÜZENLENSİN

Bu festivalin sık sık düzenlenmesini istediklerini belirten Marina Sorokina, şunları söyledi: “Çok kalabalık, canlı ve çocuklar için çok renkli görüntüler var. Liman Mahallesi’nde çok sayıda Rus vatandaşı var, aynı zamanda başka milletlerden insanlar da var. Bu festivalin yeri ve içeriği bizim için çok olumlu. Hem Konyaaltı Belediyesi’nden, hem de koordinatör Murat Özer’den bu festivali sık sık düzenlemelerini istiyoruz.”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: