Antalya
25.12.2019
A
RÖPORTAJ
TURKISH CARGO’DAN TARIMA TAM DESTEK
TURKISH CARGO’DAN TARIMA TAM DESTEK

Turkish Cargo’nun 2019 yılının ilk 10 ayında Antalya’dan yaptığı 5441 ton taşımacılığın yüzde 50’sini yaş sebze ve meyve oluşturdu. Kargo Müdürü Emre Bulut, Antalya’da üretilen sebze ve meyveleri 24 saat içinde Dünya’nın her yerine ulaştırdıklarını söyledi

Röportaj: Hasan YAVAŞLAR

 

24 SAATTE TÜM DÜNYA’YA

Türk Hava Yolları Antalya Kargo Müdürü Emre Bulut, Antalya ve çevresinde yetişip raf ömrü kısa olan tarım ürünlerini Dünya ile buluşturduklarını belirtti. Antalya’da yetişen bir ürünü, 24 saat içinde Dünya’nın her yerinde tüketici ile buluşturduklarını belirten Bulut, 2018 yılında Antalya’dan 6358 ton taşımacılık yaptıklarını ve bunun yüzde 40’ının yaş sebze ve meyve olduğunu belirterek, “2019’un ilk 10 aylık veriler elimizde. Buna göre 5441 ton taşımacılık yaptık. 2018’de yüzde 40 olan yaş sebze meyve taşımacılığı oranı, 2019’da yüzde 50’ye çıktı” dedi.

 

Turkish Cargo’nun Antalya tarımı için önemi nedir?

Turkish Cargo, Antalya tarımında özellikle raf ömrü kısa olan ve uzun menzilli gidecek olan ürünlerin taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Avrupa ve Rusya gibi yakın mesafeler için tır taşımacılığı ile rekabet ediyoruz. Fakat çiçek, deniz ürünleri, yaş sebze meyve gibi bozulabilir ürünlerde daha çok hava kargo tercih ediliyor. Ana pazarlarımız Ortadoğu, Asya ve Rusya. Ancak Dünya’nın neredeyse her yerine ürün gönderiyoruz.

Hangi ülkelere taşımacılık yapıyorsunuz?

Geçen yıl çok yoğun bir şekilde Amsterdam’a çiçek gönderdik. Aynı şekilde Mali, Londra, Moskova,Hong Kong, Oslo, Stockholm, Aşkabat, Kuveyt, Seul, Pekin, Dubai, Cidde, Doha, Singapur gibi birçok noktaya yaş sebze ve meyve yolladık. Norveç’te tüketilen kirazın tamamına yakınını Turkish Cargo taşıyor. Aynı şekilde son yıllarda Çin’e kiraz ihracatı çok arttı ve taşıma işini Turkish Cargo yapıyor.

Sizi tarım fuarlarında da görüyoruz. Bu fuarlarda yaptığınız tanıtımların işlerinize yansıması nasıl oluyor?

Son yıllarda Turkish Cargo olarak fuarlara katılarak ve bire bir görüşmeler yaparak Turkish Cargo’nun tanıtımını yapıyoruz. Bu tanıtımların geri dönüşleri olumlu oluyor. 2019 yılı başında yaşanan hortum felaketi nedeni ile bu yıl rekoltede düşüş yaşandı ve bu bizim taşımacılık işimizi de olumsuz etkiledi. Mesela geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Moskova’ya çok yoğun şekilde kiraz taşıdık. Ancak havaların olumsuzluğundan dolayı bu sene Haziran ve Temmuz’da bu işi yapabileceğiz. Bunun gibi etkenlerden dolayı hedeflerimizin biraz gerisinde kalsak da, taşımacılığımızın önemli bir bölümünü sebze ve meyve ürünleri oluşturuyor.

Yaptığınız toplam taşımacılığın ne kadarını tarım ürünleri oluşturuyor?

2018 yılında Antalya çıkışlı ihracat rakamlarına baktığımızda 6358 ton taşımacılık yaptık ve bunun yüzde 40’ını yaş sebze ve meyve, yüzde 27’sini çiçek, yüzde 4’ünü deniz ürünleri oluşturuyor. Yani taşımacılığımızın yüzde 70’ini tarım ürünleri oluşturdu. Türkiye et ithal eden bir ülke olmasına rağmen, et ihracatı da yapıyor. Buğday üretiminde Türkiye’nin rekoltesi düştü. Bu nedenle yurtdışından getirilen buğdaylar işlenerek makarna gibi un ürünleri ihraç ediliyor. Aynı şekilde yurtdışından getirilen canlı hayvanlar Türkiye’de kesilip işlendikten sonra yurtdışına ihraç ediliyor. Geçtiğimiz yıl miktarı az olmakla birlikte bir miktar et taşımacılığı da yaptık.

2018 ile 2019 verilerini kıyasladığınızda nasıl bir tablo ile karşılaşıyorsunuz?

2019’un ilk 10 aylık veriler elimizde. Buna göre 5441 ton taşımacılık yaptık. 2018’de yüzde 40 olan yaş sebze meyve taşımacılığı oranı, 2019’da yüzde 50’ye çıktı. Yüzde 19 kesme çiçek, yüzde 4 olan deniz ürünü taşımacılığı yüzde 4,4’e çıktı.

Pahalı olduğunuz yönünde bir algı var. Bu algı doğru mu?

Havayolu taşımacılığı maliyetleri yüksek olduğu için pahalı. Maliyetlerin neredeyse tamamı Dolar bazlı. Geçtiğimiz yıla göre Dolar yüzde 100 arttı. Geçen yıl Ağustos’ta 3,5’tan bir anda 7 TL’ye çıkmıştı. Bu artışlar çiftçiyi de zor durumda bırakıyor. Biz de satışlarımızı Dolar üzerinden yapıyoruz. Zaten en ucuz taşımacılık trenle, ardından gemiyle, daha sonra kamyonla, son olarak uçakla yapılır. Uçakla taşıma en pahalı olanıdır. Ancak bazı ürünleri sadece uçakla taşıyabilirsiniz. Kiraz gibi ömrü kısa olan ürünleri kamyonla veya gemiyle taşımaya kalkarsanız ürün yolda bozulur. Antalyalı bir çiftçinin, bugün tarladan topladığı ürünü uçakla taşımanız halinde Amerika’daki, Çin’deki tüketici yarın sofrasında tüketebiliyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile bir işbirliği protokolü imzalamıştınız Bu protokolün faydası oldu mu?

İhracatçılarla sürekli irtibat halindeyiz. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile yaptığımız protokol, beklediğimiz sonucu vermedi. Çünkü o anlaşma daha çok Moskova’daki Vnukovo Havalimanı içindi. Rusya’nın gelen ürünlere çok yüksek miktarda vergi koyması ilgiyi azalttı. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: