Antalya
25.12.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL , POLİTİKA
CHP'den 'blokzincir' önergesi
CHP'den 'blokzincir' önergesi

CHP dünyada son yıllarda en fazla büyüme gösteren “derin teknoloji” sektörlerinden “Blokzincir” alanındaki gelişmelere Türkiye’nin hazırlanması amacıyla Meclis araştırması istedi.

CHP Antalya Milletvekili Budak ve arkadaşlarının Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, son 8 yılda dünya genelinde yüzde 101 oranında büyüyen Blokzincir’deki kripto para miktarının 19 ülke dışındaki tüm dünya ülkelerinin milli gelirlerini aştığı vurgulandı.

 

GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Araştırma önergesinin ilk imzacısı olan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye'nin Blokzincir’de riskleri görüp fırsatları yakalaması için "pro-aktif” tutum alması gerektiğini belirterek, “Bu teknolojinin popüler yansıması olan kripto paralar buzdağının görünen yüzüdür. Blokzincir teknolojisi dünyanın geleceğini şekillendirmeye doğru gidiyor. Bu yeni paradigma karşısında ülkemiz bu alanda geleceğe dönük kapsamlı çalışmalar yapmalı ve güçlü adımlar atmalıdır” dedi.

 

RİSKLER DE TAŞIMAKTA

“2018’deki zirve değerinde kripto para miktarı, dünya dolar rezervinin yüzde 7’si, euro rezervinin yüzde 39’u ve altın rezervinin yüzde 10’u kadardır. Bütün bu etkisine karşın kripto para sistemi, Blokzincir sisteminin küçük bir parçasıdır. Bazı uzmanlar da yeni dünya düzenini, Blokzincir teknolojisinin şekillendireceğini iddia etmektedir" diyen Budak, "Dünya ekonomisinde önemli yer tutan ülkeler bu gelişmeler karşısında harekete geçmiştir. Gelişen teknoloji, finansal sisteme önemli katkılar sağlayabileceği gibi tüketici ve yatırımcılar açısından riskler de taşımaktadır. Vergi kaçakçılığı, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve yatırımcıların korunması açısından hükümetler ve parlamentolar bu konuda pro-aktif tutum almalıdır" diye konuştu.  

 

ÖNERGE METNİ

CHP'nin TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, "Blokzincire (Blockchain) dönük teknolojik ve hukuki altyapının geliştirilmesi, bu alanda insan kaynakları yönetiminin oluşturulması, araştırma-geliştirme altyapısının kurulması, fikri ve sınai haklar özelinde Blokzinciri teknolojisinin kullanım alanlarının belirlenmesi, yazılım geliştirme başta olmak üzere fırsatlar ve risklerin ortaya çıkarılması, kamu, birlikler ve özel şirketlerin Blokzinciri stratejisine referans oluşturması, ulusal kurumlarımızın bu alanda küresel rekabete hazırlaması amacıyla Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz" denildi.    Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: