Antalya
24.12.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
'Enver Kaptan' roman oldu
'Enver Kaptan' roman oldu

 

ANTALYALI mimar Hacı Yusuf Sayın, denizci ağabeyi kaptan Enver Sayın'ın acılarla geçen yaşam hikâyesini 'Alabora' adıyla romanlaştırdı. Kitabında sigaranın neden olduğu 'Buerger' hastalığına da dikkati çeken Sayın'ın kitabına okurların ilgisi yoğun oldu. Mimar Hacı Yusuf Sayın'ın Cinius Yayınları'ndan çıkan 298 sayfalık 'Alabora' adlı romanının tanıtım kokteyli ve ilk imza günü romanın kahramanı 'Enver Kaptan'ın doğum gününde Antalya Mimarlar Odası'nda gerçekleştiril. Yaş pastanın kesildiği kutlamada konuşan Hacı Yusuf Sayın, iki buçuk yıl üzerinde çalıştığı ilk romanı hakkında bilgi verdi. Kitaba neden 'Alabora' ismini neden verdiğini de açıklayan Sayın, okurların sorularına da yanıt verdi.

 

GERÇEK BİR HİKÂYE Mİ?

 

Alabora'nın konusunun gerçek bir yaşam hikâyesi olduğunu belirten Sayın, "Bu kitap bir biyografi değil romandır. Her ne kadar temel olarak bir kaptanın yaşadıkları anlatılsa da; onun hayatındaki her şey yazılmadığı gibi; yazılanlar ise her hikâyede bire bir yaşanmamıştır. İçinde eklemeler, çıkarmalar, kurgular mevcut" dedi.

 

ENVER KAPTAN KİM?

 

'Alabora'da hikâyesi anlatılan insanın ise karşılaştığı bütün zorluklara rağmen, hayat mücadelesini bir an olsun bırakmayan; sabrı, metaneti, azmi, neşesi, enerjisi ile hepimize örnek olan, kardeşi olmaktan gurur duydu ağabeyi kaptan Enver Sayın olduğunu belirten Sayın, "Romanda Enver Kaptan'ın Ankara'nın arka sokaklarında başlayıp Antalya'ya; Kaleiçi'ne, Konyaaltı'na, Kaş'a, Kemer'e, Ayışığı Koyu'na uzanan hüzünlü ama bir o kadar da mücadele, sabır, hayata tutunma arzusu ve çabasıyla dolu hikâyesi anlatılıyor" dedi. (DHA)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: