Antalya
24.12.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Laikliğe karşı şeriat manifestosu
Laikliğe karşı şeriat manifestosu

14 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için Etik Kurallar” başlıklı metinle ilgili bir açıklama da Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan'dan geldi. 

Polat Balkan, "Bu metinle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi yayın organı eliyle, Anayasa’nın ve Cumhuriyet’in değiştirilemez ve vazgeçilemez niteliklerinden olan Laikliğe karşı bir şeriat manifestosu verilmiştir" dedi.

LAİKLİKTEN ZERRE ÖDÜN VERMEYİZ

"Devleti ve toplumu şeri kurallarla yönetmek için yapılan bu ve benzeri altyapı hazırlıklarına karşı, halkın bilgi alma ve gerçekleri öğrenme hakkı doğrultusunda haberler yapan Cumhuriyet Gazetesi’ne de, bir TV kanalında 'Madem Cumhuriyet Gazetesi şeriata karşı savaş açtı, hep birlikte toplanalım, gazete önüne el bombası atalım' denilerek, hem şeriat propagandası, hem de açıkça şiddet ve katliam çağrısı yapılmıştır" diyen Polat Balkan, "Çağ dışı ve uygarlık düşmanı anlayışta olanlar, 89 yıl önce bugün devrim şehitlerimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi katledenlerin mirasçıları bilmelidir ki, Atatürk ilke ve devrimlerinden, laiklik başta olmak üzere Cumhuriyetin temel kazanımlarından zerre ödün vermeyiz. Aklın, bilimin ve çağdaşlığın yolundan bir adım bile sapmayız. Bizleri var eden kurucu değerlerimize olan inancımızla, kararlılıkla Laik Cumhuriyet için mücadele edeceğimizi basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: