Antalya
23.12.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Tarımda dijital dönüşüm
Tarımda dijital dönüşüm

Tarımda Dijital Dönüşüm Uygulamaları Semineri’nde konuşan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş,  dijital alandaki gelişmeleri ve bunların yansımalarını ele aldı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş’ın koordinasyonunda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü desteğiyle gerçekleşen Tarımda Dijital Dönüşüm Uygulamaları Semineri geçtiğimiz Cuma günü Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Merkezi’nde yapıldı. Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim Irmak, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Özlem Çağrıcı Armut ile mühendisler ile öğrencilerin katıldığı seminerde Özçatalbaş sunum yaptı.

 

İKTİSADİ YAKLAŞIM

Çalışanların gelişmeleri izlemeleri, öğrencilerin mezun olduktan sonra özel sektöre adaptasyonlarını kolaylaştırmak, kamu yayımcıları ve danışmanların dijital uygulamalar alanındaki gelişmeleri takip etmeleri amacıyla düzenlenen seminere ilgi oldukça yoğun oldu.

 

Seminerde sunum yapan Prof. Dr. Özçatalbaş, gelişmenin sınırsız olmadığını, üretim faktörlerinin önemli kısıt alanı oluşturduğunu belirterek, uygun şartlar oluşturulduğunda tarımda dijital dönüşümün mümkün, ancak klasik iktisat yaklaşımıyla değişimin ve gelişmenin sürdürülebilir olamayacağı söyledi.

TARIM ŞURASI KARARLARI

Özçatalbaş, “Günümüzde hakim olan klasik iktisat anlayışı, tüketime odaklanıyor. Bu insanlığı çıkmaza götürüyor, ‘Al-tüket-yok et’ anlayışı mutlaka geri dönüşümü ve hatta sıfır atığı esas alan bir iktisadi yaklaşımla yer değiştirmeli veya uyumlaştırılmalı” diye konuştu. 21 Kasım’da yapılan Türkiye Tarım Orman Şurası kararlarından da bahseden Özçatalbaş Şura’da Tarımda Dijital Dönüşüme yönelik önemli kararlar alındığını sözlerine ekledi.Seminerin bir diğer konuşmacısı olan Bestnet Bilişim Teknolojileri şirketinin kurucu ortağı Selami Yakut ise, “Tarımda Dijital Teknolojilerin kullanımı için Türkiye’de uygun yazılım kapasitesi var. Tarım ve Orman Bakanlığı konuya büyük önem veriyor” şeklinde konuştu. Mehmet DOĞAN

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: