Antalya
21.12.2019
A
ARŞİV , POLİTİKA
Alevilerden Doğan Demir tepkisi
Alevilerden Doğan Demir tepkisi

Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Konuksever Cemevi'nde yaptıkları basın açıklamasında Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir'in görevinden istifa ederek Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'ne katılmasını eleştirdi. 

Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Hasan Kaya, "Doğan Demir'in İslamcı bir parti olduğu apaçık bilinen Gelecek Partisi'nin kurucu üyeliğini kabul edip Kurumlardaki görevlerinden istifa ettiğini üzüntü ve şaşkınlık içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız. 'Cemevleri cümbüş evleri' diyen, Sivas Katliamını zaman aşımına uğratan, çeşitli usul ve yöntemlerle Alevi kitlesini asimile etmeye çalışan bir anlayışla beraber yürümüş, bunlara Başbakanlık yapmış birilerinin kurduğu partide kurucu üye olarak görev alması hazmedilecek ve kabul edilecek bir durum değildir" dedi.

İKRARINDAN DÖNMÜŞTÜR

"Doğan Demir'in kişisel tercihleri olabilir; ancak devasa bir kurumun itibar ve menfaatleri söz konusu ise kişisel tercihlerinin de ait olduğu kurumun inancı, yapısı ve itibarına uygun olması gerekirdi. Doğan Demir'in böyle bir tercih yapacağını Alevi toplumu bilebilseydi asla kendisini Genel Başkan yapmazdı" diyen Hasan Kaya, "Kendisi Alevi toplumunu ve kendisine oy verenleri kandırmıştır. 'Öl İkrar verme, öl ikrarından dönme' ilkemize ihanet etmiş; ikrarından dönmüştür" ifadelerini kullandı.

'GENEL KURULA GİDİLMELİ'

 "Doğan Demir Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı olmasaydı acaba bu teklif şahsına yapılır mıydı?" diyen Kaya, "Meselenin gerçekleri bu ise pazarlanan Doğan Demir'in şahsı değil ait olduğu kurum ve Alevi toplumudur. Doğan Demir kişisel hakkını kullanırken edep erkân ve yolumuza uyan bir tercih yapması gerekirdi. Alevi toplumu Laik, demokratik ve devrimcidir. Böyle bir toplumla yolunu ayıran şahsın arkasından tek bir Alevi canın gitmeyeceği aşikârdır. Doğan Demir bu vahim yanlışından derhal vazgeçmeli ve bütün Alevilerden özür dilemelidir. Geçmişi bireysel menfaatleri için yok sayanların gelecekleri de olmayacaktır. Aldığımız bu ağır yaranın sancılarını bir nebze olsun hafifletmek adına mevcut genel merkez yöneticileri acilen olağanüstü genel kurula gitmelidir" diye konuştu.   Mustafa KOÇ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: