Antalya
20.12.2019
A
GENEL , GÜNCEL
227 gaziye emeklilik şoku
227 gaziye emeklilik şoku

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şube Başkanı Ali Kuş,  2013 yılında emekli olan 227 gazinin, 17 Aralık 2019 tarihinde, “sehven emekli edildikleri” gerekçesiyle maaşlarının kesildiğini belirtti.

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şube Başkanı Ali Kuş,  Anayasa’da yapılan değişiklik sonrası Türkiye çapında 227 gazinin emekli maaşının kesildiğini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kuş, “2013 öncesi gazilerimiz özür oranlarına göre devletimizin özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar. Bu kanunlar çıktıktan sonra gazilerin özürlü haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren gazilerin; 1- Askerlik yani gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi. 2- Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları Gazilerin elinden alınmıştır. Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60’lı 65’li yaşlara kalmıştır” dedi.

SGK ‘HATA YAPTIM’ DEDİ

227 gazinin emeklilik maaşının kesilmesi konusuna da açıklık getiren Kuş, “227 Gazinin Emekli maaşının Kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu 2008 ve 2013 Yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden Gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim şimdi maaşlarınızı kestim demesi. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı?  Sosyal Güvenlik Kurumu kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 tarihli 7194 sayılı kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. Madde ile bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz 10 gün içinde gazilerin maaşları kesildi. Bu gaziler sehven emekli edildiler bahanesiyle . Gaziler hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir. Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 Temel sorumlusu vardır” dedi.

Kuş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Birincisi TBMM’dir. Gazilerin özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve Askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır. İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez, Sosyal Güvenlik Kurumu Bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir. SGK yetkilileri 2013 den 2019 yılına kadar %40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli  olabilirsiniz denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan  gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız,  bekliyoruz.”

KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ

“Pardon deyip geçiştirecek misiniz, yoksa sadece 227 gazinin değil 4500 e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız. Bu Sorumlu iki Kurumu Göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10 maddesinde “ Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer alır. 61. Maddesinde " Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." hükmü bulunmaktadır.  Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil Yüce Türk Milletinin gazileriyiz.” Hasan Yavaşlar

 

 

 

Sehven emekli edildiği söylenen gazilerin emekli maaşları kesildiği gibi yeniden işlerine dönemeyecekleri için istihdam haklarının da ellerinden alındığını belirten Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şube Başkanı Ali Kuş, “Emeklilik hakları elinden alınan Gaziler, sorunların çözümü için beklerken bu durum infial yaratmıştır. Sosyal güvenlik kurumu, bu kapsamda emekli olan gazilere, geriye dönük yersiz ve haksız ödemeden dolayı borç çıkarmamış, sorunu kendince çözmüş, ancak gazilerin sonrasında yaşayacağı sorunları hiç dikkate almamıştır” diye konuştu.

BAKAN SELÇUK’A İLETİLECEK

Anayasa’nın 10. maddesinde “Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul gaziler için alınacak tedbirler anayasanın eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” denildiğine işaret eden Kuş, “Anayasanın 61. maddesinde ‘Devlet Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul  ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar’ hükmü bulunmasına rağmen, yapılan bu uygulamalar gaziye hak ettiği yaşam şeklinin bu olduğu kanısını yaratmaktadır. Bu konu ile ilgili genel merkez olarak ilgili bakanlık yetkilileri ile toplantı yapılmıştır. Yetkililer ise yurtdışında bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ileteceklerini bildirdiler” dedi. HASAN YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: