Antalya
19.12.2019
A
RÖPORTAJ
Gençler ve kadınlar söz sahibi olacak
Gençler ve kadınlar söz sahibi olacak

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, hafta sonu yapılacak genel kurulda tekrar aday oldu. 

Röportaj: Hasan YAVAŞLAR

 

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, hafta sonu yapılacak genel kurulda tekrar aday oldu. Genel kurula sayılı günler kala başka aday çıkmazken, seçime tek aday olarak girmesi beklenen Şahin, 2 yıllık görev süresince yaptıklarını ve önümüzdeki dönem yapacaklarını anlattı.

2 yıllık görev süreniz içinde, ziraat mühendisleri ve sektör için neler yaptınız?

28 Ocak 2018 tarihinde yapılan seçimlerde, oy çokluğu ile göreve geldik. 23 aydır yoğun bir şekilde, tarımın ve mesleğimizin sorunları ile mücadele eden bir örgüt kimliğine büründük. En önemlisi bugüne kadar çözüm ortağı olunmayan devlet ayağı olan Tarım İl Müdürlüğü, bilim ayağı olan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, diğer kurum ve kuruluşlar ile özel sektörün odamıza olan bakış açısını değiştirdik. Genç neslin odamıza karşı mukavemetini artırdık. Açıkçası örgütün gençleşmesi gerektiğinin farkındaydık, genç ve kadın ağırlıklı bir yönetimde yolumuza devam ettik. Bunu yaparken de, daha önceki neslin de tecrübelerinden yararlandık. Daha çok özel sektör paydaşlarımızın sorunlarının çözümü için girişimlerde bulunduk ve genel olarak da sorunların çözdük.

Bahsettiğiniz özel sektörün sorunları neler, bu sorunları nasıl çözdünüz?

İlaç bayilerinin, gübre ve tohum firmalarının, fidecilik faaliyetinde bulunan birçok kurum ve kuruluşun sorunlarının çözümü için müdahil olduk. Bunu yaparken de genel merkezle istişare içinde olduk. Son olarak bitki koruma ürünleri ile ilgili mevzuat değişikliğindeki olaya kadar. Bu konuda sorunları tespit ettik, somut çözüm önerileri ile ilgili bir rapor hazırlayıp sunduk ve amacımıza da ulaştık. Bir sorun ile ilgili sadece eleştiri getiren kurum olmaktan çıkıp, sektöre hakim insanlar olarak akılcı çözüm önerileri de üreterek sektör paydaşlarının sorunlarına çözüm aradık. Gübre Takip Sistemi (GTS) ile ilgili sektörün sıkıntılarını rapor haine getirip Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bizzat sundum. Sektörün bazı sorunları ile ilgili CHP’li vekillerle görüşüp sorunların TBMM’ye taşınmasını sağladık. Yani siyasi parti ve görüş ayrımı yapmaksızın, sektörümüzün sorunlarının çözümü için herkesle görüştük.

Vural Şahin ve yönetimi göreve geldikten sonra odada ne gibi değişiklikler oldu?

Çok hareketli bir oda olduk. Odanın ön plana çıkmasında ben tek başına yeterli değilim. Oda yönetimimiz, çalışanlarımız ve katkı sağlayan üyelerimiz var. Bu anlamda Antalya’nın tarım topraklarının korunması için, eşgüdüm kurulu, il koordinasyon kurulu, toprak koruma kurulu, kent konseyi gibi kurumlarda tarafsız, ötekileştirmeyen, tamamen mesleki algılarını ön panda tutan, çözüm üreten, yerine göre onaylayan, yerine göre şerh düşen bir oda kimliğine büründük.

Toplum olarak kutuplaşmanın had safhada olduğu bir dönemdeyiz. Sizin odada da her görüşten üye var. Odayı siyasetten uzak tutmayı başarabildiniz mi?

Benim görev sürecim içinde, biri yerel, diğeri genel olmak üzere Türkiye iki önemli seçim atlattı. Birçok siyasi partinin adayı odamızı ziyaret etti, görüşümüzü istediler. Her partiye ve her adaya eşit mesafede davranarak mesleğimizin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili görüşlerimizi ilettik. Herkesin bir siyasi görüşü vardır ancak bunu odaya yansıtmadığı sürece bizim için sorun değil.

Sosyal etkinliklerden bahsettiniz. Oda olarak düzenlediğiniz sosyal aktiviteler neler?

Birçok etkinlikle meslektaşlarımızın kaynaşmasını aile olma duygusunu geliştirdik. “Bahara merhaba” etkinliğinde kahvaltı programı düzenledik. Üniversitedeki uzmanlarla, Antalya tarımının sorunları ve çözüm önerileri hakkında programlar gerçekleştirdik. Gençlerle ilgili eğitimlere ağırlık verdik. Bizim için artık bütünleşen “Başak Balosu”nu tekrar hayata geçirdik. Meslektaşlarımızın düşüncelerine hitap etmek için, 2 yıl içinde 7 kez iftar programları gerçekleştirdik. Sonuç olarak hiçbir siyasi ve dini düşünceyi ön planda tutmayan bir anlayışla projelere imza attık. Sektör temsilcilerimizin haklarını korumak ve katkı sağlamak için hastanelerle, otellerle, restoranlara, kargo şirketleriyle, akaryakıt şirketleriyle, kreş ve kolejlerle ciddi indirim anlaşmaları yaptık. Odanın yapısının gençleşmesi ve kadın meslektaşlarımızın ön plana çıkması için CV havuzu oluşturup iş arayan meslektaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık.

2 yıl geride kaldı. Önümüzdeki 2 yıl neler yapmayı planlıyorsunuz. Bir ziraat mühendisi size neden oy versin?

Yapılan tüm hizmetlerin yanı sıra, bugüne kadar görülmediği hizmetler gerçekleştiği için, herkese eşit hizmet verildiği için ve en önemlisi genç ve kadın ziraat mühendislerinin sektörde ön planda yer aldığı için sektörün bize karşı olumlu bir bakışı var. Biz göreve gelmeden önce odaya karşı 10 TL’lik aidatını dahi ödemeyen bir anlayış vardı. Bizden önceki 6 yılda 50 Bin TL aidat parası toplanabilmişti. Biz 2 yıllık görev süremizde 140 Bin TL aidat toplamışız. Artık ziraat mühendisleri kendi odaları ile barışık hale geldi ve aidatlarını ödeme konusunda bile daha hassas davranıyor. Yaptığımız işlerle karşılık görüp memnuniyet kazandığımız için bunlar oluyor. Tarım topraklarının imara ve ranta açılmaması için mücadelemiz devam edecek. Önümüzdeki 2 yılda da, genç ve kadın meslektaşlarımıza ağırlık verdiğimiz bir dönem olacak.

Her sektörde olduğu gibi ziraat mühendislerinde de işsizlik ciddi sorun. Bu konuda elinizde veri var mı?

Türkiye genelinde, 41 üniversiteden yılda 7 Bin’e yakın ziraat mühendisi mezun oluyor. Ve bu arkadaşlarımızın büyük bölümü işsiz kalıyor. Özellikle kadın ziraat mühendisleri iş bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyor. 34 ay önce 10 Bin 500 tane ziraat fakültesi mezunu alacağını söyleyen bir Tarım Bakanı vardı. 34 ay geçti ve bakanlığın bu sözünü tutması için ısrarla hatırlatmalarda bulunuyoruz. Önümüzdeki süreçte istihdamı ön planda tutmamız gerekiyor. Ayrıca koordinasyonu ön planda tutarak çoğalmalı ve istişarelerde bulunmalıyız. Özel sektörde ve kamu kurumlarında görev yapan, üniversitelerde ders veren tüm ziraat mühendislerinin üye olduğu bir odayız. Tüm siyasi partilerle uyum içinde çalışabilmek, tüm belediyelerle işbirliği yapabilmek ve sektörümüzün sorunlarını çözmek için özverili çalışmalarımız sürecek. 30 kişilik delegasyon ve 14 kişilik yönetim listemizin yarısını kadınlar oluşturuyor. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: