Antalya
18.12.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Hal çıkış ücretine mahkeme engeli
Hal çıkış ücretine mahkeme engeli

Hal çıkış ücretleri uygulamasına son veren Hal Hakem Heyeti kararına itiraz eden Büyükşehir Belediyesi'nin Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne açtığı davadan ret kararı çıktı. 

Antalya Semt Pazarcıları Odası Başkanı İsmail Öz, "Türkiye'de bir ilki başardık. Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi Büyükşehir Belediyesi'ne 'hal çıkış ücreti alamazsın' dedi" ifadelerine yer verdi.

KESİN OLMAK ÜZERE...

Antalya Semt Pazarcıları Odası Hal Hakem Heyeti'ne başvurarak, Büyükşehir Belediyesi'nin Toptancı Hal çıkışında oda üyesi pazarcı esnafından otopark ücreti adı altında 10 TL ücret alması uygulamasına son verilmesini istedi. Bu ücretin kendilerine ayda 400 liranın üzerinde ek maliyet getirdiğini, mallarını Hal'den alan esnafla almayan esnaf arasında haksız rekabet oluştuğunu; Sebze Meyve Ticareti ve Toptancı Haller Yönetmeliğinin 9. ve 11. maddelerine göre  toptancı hallerde otopark bulunmasının zorunlu olduğunu belirten  Semt Pazarcıları Odası,  hallerde otopark ücreti alınmasının yasal  zorunluluk teşkil etmediğini hatırlatarak, hal çıkış ücreti uygulamasına son verilmesini istedi. Odanın talebini yerinde bulan Hal Hakem Heyeti'nin uygulamaya son verilmesi yönündeki kararını Büyükşehir Belediyesi yargıya  taşıdı. Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı. Büyükşehir Belediyesinin itirazını reddeden Antalya 2. Asliye Ticaret Mahkemesi gerekçeli kararında, "Tarafların sulh ve arabuluculuk faaliyetlerinden bir sonuç alamadıkları vurgulanarak, "Davanın hak düşürücü sürede açılmaması nedeniyle usulden reddine kesin olmak üzere karar verildiği" belirtildi.  

HAYIRLI OLSUN

Antalya Semt Pazarcıları Odası Başkanı İsmail Öz, alınan kararın Türkiye'de bir ilk olduğunu, diğer hallerle ilgili emsal teşkil edeceğini belirterek, "Karar Antalya pazarcı esnafımıza ve Türkiye'de ki tüm pazarcı esnaflarımıza hayırlı olsun. Hal'den alışveriş yapan esnafımız yaptığı her alışveriş için zaten rüsum hakkı ödüyor. Otopark ücreti adı altında ek bir ücret alınmasını haklı gösterecek bir neden söz konusu değil. Daha önce 3 lira olan bu ücreti 10 liraya çıkardılar. Bu 10'ar liralar aylığa vurulduğunda neredeyse bir dükkan kirası tutuyor. İtirazımız haklıydı, mahkeme haklılığımızı teyit etmiş oldu" diye konuştu.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: