Antalya
10.12.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL
Bürokrasi ipe un seriyor
Bürokrasi ipe un seriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’da İmar Barışı kapsamında düzenlenen 8 bin 65 Yapı Kayıt Belgesi’nden 287’sini iptal etti, 221 kaçak yapıyı da yıktı. Ancak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki ağır işleyiş, Muratpaşa Belediyesi’ni bezdirdi. Yıkım bekleyen 262 yapıdan 47’sinin cevabını alan belediye, 215’i için aylardır cevap bekliyor.

 

Turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı kıyı kentlerinde kangren haline gelen kaçak yapıların tespiti ve yıkılması süreçleri bürokrasindeki yavaş işleyiş sebebiyle sağlıklı işlemiyor. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Antalya’da 8 bin 65 Yapı Kayıt Belgesi’nden 287’sini iptal edildiği, 221 kaçak yapının ise yıkıldığı belirtildi; ancak konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Muratpaşa Belediyesi’nden edinilen bilgiye göre bürokratik işleyiş ‘ipe un serme’ deyimini aratmıyor.

215 yapı için bakanlıktan cevap bekleniyor

Karar verme süreçlerinde gerekli olan bilgilerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden çok geç geldiğini, her seferinde başa dönüldüğünü bildiren Muratpaşa Belediyesi yetkilileri, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kaçak olup olmadığını sorduğumuz 262 adet yapıdan sadece 47’si hakkında cevap verdi. 215 yapı için hala cevap bekliyoruz. Yapı Kayıt Belgelerinin denetlenmesi Bakanlığın yetki ve sorumluluğundadır. 775 sayılı Gecekondu Kanunu’na istinaden Bakanlık buralarda doğrudan yıkım yapabilmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, belediyelerin kendilerine sorduğu yapıların durumlarını tekrar belediyelere sorarak denetim görevini de belediyelere yıkmak istemekte, süreci uzatmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

Antalya’da 221 kaçak yapı yıkıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise en çok yıkımın 121 kaçak yapı ile Kepez’de yapıldığı, Muratpaşa’da 31, Döşemealtı’nda 28, Kemer’de 19, Manavgat’ta 16, Aksu’da 3, Serik’te 2 ve Alanya’da 1 olmak üzere 221 kaçak yapının yıkıldığı bildirildi. Yapılan açıklamada, Antalya’da Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 140, Sit alanlarında ise 120 olmak üzere toplam 260 kaçak yapının daha yıkılacağı kaydedildi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: