Antalya
07.12.2019
A
GENEL , YAŞAM
Kış depresyonuna dikkat!
Kış depresyonuna dikkat!

Yaşam Hastanesi'nden Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, kış depresyonuyla ilgili uyarılarda bulundu

Depresyonu, bireyin yaşadığı problemlerden kaynaklı, yapmak istediği şeyleri yapmak istememesi, yaptığı şeylerden tat almaması ya da hiçbir şey yapmak istememesi olarak tanımlayan Anıl Yıldız, kış aylarında yaşanan ve "Mevsimsel duygudurum bozukluğu" adı verilen depresyonun, problem yaşanmaksızın mevsimsel olarak da gerçekleşebildiğini; yaz aylarında depresyonun farklı etkileri görülürken, kış aylarında farklı etkilerle, farklı belirtiler ortaya çıkabildiğini söyledi.

 

MEVSİMSEL DUYGUDURUM BOZUKLUĞU

 

Mevsimsel duygudurum bozukluğunun genellikle sonbahar-kış döneminde başlayan,  ilkbahar -  yaz aylarına kadar devam eden bir süreç olduğunu belirten Uzm. Psikolog Anıl Yıldız, "Mevsimsel duygudurum bozukluğu tanısı koyulabilmesi için, bu depresyon halinin 2 yıl aynı zamanlarda gerçekleşmesi gerekir. Eğer bu durum daha kısa aralıklarla yaşanıyorsa buna kış depresyonu ya da mevsimsel duygudurum bozukluğu değil, depresyon denir" ifadelerini kullandı.

 

NEDENLER VE BELİRTİLERİ

 

"Kış depresyonu çoğu kişi tarafından havaların soğumasından kaynaklı olduğu düşünülse de bu durum güneş ışığı ile doğrudan alakalıdır. Kış aylarında daha az alınan güneş ışığı, depresyona neden olabilmektedir. Güneş ışığına maruz kalma durumu azaldıkça melatonin (uyku hormonu) salgılanması artar, serotonin (ruhsal durumumuzu etkileyen hormon) daha az salgılanır. Böylece bu depresif duruma geçilmiş olunur" diyen Yıldız, "Mevsimsel duygudurum bozukluğunda, uyku problemleri, değersizlik hissi, uzun süreli halsizlik, uzun süreli iştah kaybı, daha önce yapılan aktivitelerden tat almamak ya da hoşlanılan aktiviteleri yapmayı istememek gibi belirtiler görülebilir. Aynı zamanda bunlara eşlik eden cinsel isteksizlik ve sosyalleşme istememe gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir" diye konuştu.

 

SOSYALLEŞMEKTEN VAZGEÇMEYİN

 

"Yürüyüş ve egzersiz yapmak bu konuda yardımcı olabilir. Bu yürüyüş ve egzersizlerin gün ışığının alınabileceği zamanlarda planlanması, kişiyi daha iyi hissettirecektir. Özellikle güneşli günler kaçırılmayıp yarım saat de olsa kişinin kendini dışarı atması ve gün ışığının tadını çıkarması gerekir" diyen Anıl Yıldız, "Kuzey ülkelerinde fototerapi adıyla doğal gün ışığına maruz bırakma tedavisi uygulanmaktadır. Bunun dışında sosyalleşebilecek aktivitelere odaklanmak da atılmayan adımların gerçekleşmesi için yardımcı olacaktır. Düzenli bir hobi edinilmesi, aktivitelerden yeniden  tat alınmasını sağlayabilir. Eğer yapılan aktiviteler birey için iyileştirici bir faktör oluşturamıyorsa, psikolojik destek ile bu belirtilerden kurtulup, daha kaliteli bir yaşama geçiş hızlandırılabilir" dedi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: