Antalya
07.12.2019
A
GENEL , YAŞAM
Şık'a bir ödül daha
Şık'a bir ödül daha

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (Mekteb-i Mülkiye) kuruluşunun 160’ncı yılı kutlama töreninde verilen 15. Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü, Antalyalı gıda mühendisi, bianet yazarı Doç. Dr. Bülent Şık’a verildi. 

Mülkiyeliler Birliği tarafından yapılan açıklamada, "Halk sağlığı alanında yaptığı çalışmalar ve bu çalışmalardan çıkan sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya dair gösterdiği kararlılık nedeniyle ödülün Bülent Şık'a verildiği" belirtildi. Bülent Şık geçtiğimiz ay Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanlarından Prof. Dr. Nusret Fişek anısına Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından verilen Prof. Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödülü'ne de değer görülmüştü.  

ANNEM VE BABAMA İTHAF EDİYORUM

Bülent Şık, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Bu ödülü, hayatları boyunca dürüst ve onurlu birer kamu emekçisi olan sevgili annem ve rahmetli babama ithaf ediyorum. Bize rehber oldular, öncelikle onların hakkı bu ödül" dedi.

İTİRAZLAR HÂLÂ VAR, OLMAYA DEVAM EDECEK

"Ülkemizin bu köklü ve saygın kurumunun 160. kuruluş yıldönümünü yürekten ama biraz buruklukla kutluyorum. Burukluğum son bir kaç yılda çok sayıda hoca, araştırma görevlisi, lisansüstü ve doktora öğrencisinin Mülkiye'den uzaklaştırılmış olmasından kaynaklanıyor. Atıldılar demeye dilim varmadığı için uzaklaştırıldılar dedim. Adalet, sağlık, eğitim, ekoloji gibi bir toplumun geleceğini yakından ilgilendiren konulardaki sorunlara kamu refahını gözeterek çözümler üretmekle mükellef kurumların işlevsiz kılındığı, yıkıma uğratıldığı bir dönemdeyiz. Ülkemizde zaten cılız olan kamusal hayat tarumar edildi" diyen Bülent Şık,"İş başındaki siyasal iktidarın sorumlu olduğu bu yıkımdan Mülkiye de payını aldı. Ancak Mülkiye'nin temsil ettiği değerleri bu kurumdan uzaklaştırılmış olsalar da bıkmadan dile getirmeye devam eden hocalar, öğrenciler yine de var. Toplumsal hayatın sorunlarını iş edilenlerle dert edinenler arasındaki farkı bir kez daha gördük. Ülkemizde geçmişte görülmemiş ölçüde bir ekolojik yıkıma yol açan, kamuyu bir arada tutan bütün kurumları ve hukuki gelenekleri yerle bir eden, hayatı bütün veçheleri ile güvencesiz kılan siyasal iktidara yönelik karşı çıkışlar, itirazlar hala var ve her zaman da olacaktır" diye konuştu.

KAMUSAL HAYATI SAVUNMAKTAN VAZGEÇEMEYİZ

"Politik çaresizlik duygusunu besleyen söylem ve icraatlara rağmen içinde olduğumuz sıkışmışlık halinin geçici olduğunu düşünüyorum" diyen Şık, "Bu konuda çok şey söylenebilir ama ben üzerinde konuşabileceğim iki konuya değineceğim: İklim krizi ve olumsuz etkileri gün be gün derinleşen çevre kirliliği. Her iki toplumsal sorun da kamuyu, kamusal hayatı, sosyal devleti yeniden tartışmak, ne kadar arındırılmış olsa da kamu refahı fikrini yeniden canlandırmak için bir imkân ama belki daha doğru bir adlandırma ile bir zorunluluk koyuyor önümüze. Zorunluluk çünkü bu tartışmayı yapamaz ve toplumsal hayatı kamu refahını ilke edinen bir tarzda yeniden örgütleyemezsek sonumuz gerçekten bir felaket olacak. Dolayısıyla bu zorunluluğu politika yapmaya bir davet olarak görmeliyiz. Kamuyu, kamusal hayatı savunmaktan vazgeçemeyiz" ifadelerini kullandı.

ÖDÜLÜN GEREKÇESİ

Ödülün gerekçesi şöyle açıklandı: “Kamu kurumlarının insan sağlığını tehdit eden unsurları tespit etme, bu tehlikelere karşı tedbir alma ve halkı uyarma zorunluluğu yasalarla belirlenmiştir. Ülkemizde ise bu sorumluluğu taşıyan kamu kurumları ve bu kurumların yetkililerinin insan sağlığını tehdit eden bu unsurları kamuyla paylaşmadıklarını, önleyici tedbirleri almadıklarını, insan sağlığını tehlikeye attıklarını yaptığınız araştırma sonuçlarından öğrenmiş bulunmaktayız. Yaptığınız bilimsel araştırmalar sonucu halk sağlığını tehdit eden çevresel etkileri kamuya açıklayarak insanları bilgilendirmeniz çok önemli bir kamu hizmetidir. Ancak bu hizmetiniz nedeniyle yargılanmanız, cezalandırılmak istenmeniz ülkemiz ve insanlık adına utanılacak bir durumdur. Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi olarak verdiğimiz Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmeti Ödülü’nün on beşincisi için yapılan Değerlendirme Kurulu toplantısında, “Toplum yararı ve halk sağlığı konusunda gösterdiğiniz ilkeli ve mücadeleci bilimsel tavrınız nedeni ile” 2019 yılı Vefik Kitapçıgil Kamu Hizmet Ödülü’ne sizi layık görmüştür.” Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: