Antalya
30.11.2019
A
TARIM
Stratejik planlama şart
Stratejik planlama şart

Growtech Fuarı kapsamında düzenlenen “Tarım Sohbetleri”nin konukları ATSO Başkanı Çetin, ATB Başkanı Çandır, BAİB Başkanı Bahar ve SERKONDER Başkanı Kozan, tarımda stratejik planlamanın şart olduğuna vurgu yaptı.

 

19. Growtech fuarı kapsamında bu yıl üçüncü kez ‘Tarım Sohbetleri’ düzenlendi. “Türk Tarımının Potansiyeli ve Gelecekteki Fırsatlar” başlığı ile düzenlenen Tarım Sohbetleri’ne Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Ali Çandır, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar ile Sera Konstrüksiyon, Donanım, Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Başkanı Halil Kozan konuşmacı olarak katıldı. Sektörün avantaj ve dezavantajları ile çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı buluşmada ivedilikle; Türk tarımının stratejik bir sektör olarak görülmesi gerektiği ve uzun vadeli planlamalarla sektörün yönetilmesinin önemi vurgulandı.

 

 

ANTALYA PİLOT OLMALI

Growtech Fuarı’nın Türk Tarımı için son derece önemli olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan ATSO Başkanı Davut Çetin, son yıllarda özellikle örtüaltı tarımın gereğinden fazla suçlu ilan edildiğine dikkat çekti. Çetin, "Fiyatlar yükselince örtüaltı tarım günah keçisi ilan ediliyor, enflasyonun artışından sorumlu tutuluyor. Yeni hal yasası veya tanzim satış noktalarıyla bu konu giderilmeye çalışıldı ama bir sonuç alınamadı. Çünkü daha yapıcı ve uzun süreli planlamalara ihtiyaç var” dedi.

 

TARIMDAN KAÇIŞ VAR

Tarımın Türkiye'nin en önemli unsurlarından, Antalya'nın da en önemli sektörlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Çetin, “Ama maalesef tarımdan nüfus kaçıyor, bunun en büyük nedeni maliyetlerdeki artış. 2014 yılında da domates aynı fiyattı, günümüzde de aynı ama aradan geçen süre içinde girdi maliyetleri ciddi oranda arttı. Üretici zarar ediyor, bunun önüne geçilmeli. Bunun yerelde planlamalarının yapılması lazım. Üretimimiz artıyor ancak ihracatımız artmıyor, bu yüzden ihracatla ilgili çalışmalar yapmamız lazım. E-Ticareti ve planlamayı konuşmalı, oturup bir çözüm yolu bulmalıyız. Bunun için konunun tüm paydaşları bir araya gelmeli ve ortak yol haritasında buluşup geleceği planlamalıyız” şeklinde konuştu.

 

PİLOT İL OLMALIYIZ

Tarım sektörünün Türkiye'de en büyük desteği alan sektör olduğunu hatırlatan Çetin, buna rağmen desteklerin yanlış verildiğini de savundu; "Şu anda Türkiye'de çok ciddi anlamda veri var ancak, veriler her yere dağılmış durumda. Biz genelde tarımı konuşuyoruz ama uygulamıyoruz. 5 yıldır 'tarımda planlama' deniliyor ancak, kim yapacak belli değil. Bu yüzden verilerin toplanıp işlenmesi, fiyatların önceden belli olması lazım. İklim değişikliği de çok önemli. Önümüzdeki dönemde iklim değişikliğini analiz etmemiz lazım. Modern dünya artık dijitalleşmeye döndü, bizim de bu konuya ağırlık vermemiz gerekiyor. İşte bu yüzden ATSO olarak biz Antalya’nın ‘Pilot il’ olmasını ve iyi bir veri merkezinin kurulmasını istiyoruz” dedi.

 

YASAL ÖNLEM ALINMALI

Türkiye’nin dünyanın sayılı tıbbi ve aromatik bitkileri bir arada bulunduran bir coğrafyada yer aldığını ancak ülkemizin bu değerleri koruyamadığını ve ekonomik faydalarından yeterince yararlanamadığını belirten BAİB Başkanı Hakkı Bahar ise, "Maalesef millet olarak planlamayı bilen bir ülke değiliz. Kendi coğrafyamızda yetişen bitkileri kültürel üretime döndürebilmemiz lazım. Hatta sadece bitki yetiştirmek değil bunu enzim ve kimya sektörüyle de entegre etmemiz gerekiyor. Böylece bu sektörden ciddi anlamda gelir elde edebiliriz. Ama biz maalesef kendi dağlarımızda yetişen bu zenginliği göremiyoruz. Yabancılar yılın belli dönemlerde ülkemizin dağlarından bu özel türleri topluyorlar ve gidiyorlar. Bu konuda karar vericilerin acil olarak yasal tedbir alması gerekiyor, hatta ciddi cezalar çıkarılması gerekiyor. Çünkü bu bitkiler bu ülkenin tıpkı madenleri gibi gerçek öz kaynakları, değerleri. Bu değerlere sahip çıkmak, geliştirmek ve pazarlamasını yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

SERACILIĞIN ÖNÜ AÇIK

Dünyanın en büyük örtüaltı (seracılık) fuarı olan Growtech’in tarım sektörü için son derece önemli bir yere sahip olduğunu belirterek sözlerine başlayan Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER)Başkanı Halil Kozan, seracılığın sadece Türkiye’de değil dünyada da giderek yaygınlaştığına dikkat çekerek konuşmasına başladı. Tarla üretimine göre sera üretiminin 5 kat daha verimli olduğuna vurgu yapan Kozan, tüm bu gelişmelere rağmen maalesef seracılığın halen ‘2 direk 1 naylon’ olarak görülmesini de üzüntüyle karşıladığını belirtti.

 

ENVANTER ÇIKARILMALI

Tarım sektörünün içinde bulunduğu durumdan artık toplumun tüm kesiminin mutsuz hatta şikayetçi olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan ATB Başkanı Ali Çandır, tarımın stratejik bir sektör olarak değerlendirilmesi ve buna uygun bir projeksiyon çizilmesi gerektiğini belirtti. Tarımla uğraşan insan sayısının azalması kadar, tarım topraklarımızın da her geçen yıl azaldığını belirten Çandır, tarım sektörüne dair tüm verilerin, bilgilerin tek elden toplanması gerektiğine dikkat çekerek, “Elinizdeki gücü, potansiyeli bilmezseniz, neye göre planlama yapacağınızı da kestiremezsiniz. Bu yüzden bir an önce tarım envanteri çıkarılması gerekiyor. Tarım sektörüne dair neyimiz var neyimiz yok, tam olarak bilmiyoruz. Eğer bu envanter çıkarsa, ona göre bir strateji oluşturabiliriz, teşvik ve destekleri bu envantere göre daha sağlıklı kullanabiliriz” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: