Antalya
30.11.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL
Muhteşem buluşma
Muhteşem buluşma

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun’un kaleme aldığı “Anayasa Candır” kitabı, ATİK’te düzenlenen kokteylle okurlarıyla buluştu.

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun’un kızı Zeynep’ten ilham alarak yazdığı “Anayasa Candır” isimli öykü kitabının tanıtım kokteyli Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde (ATİK) gerçekleştirildi.  Salı Grubu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen kokteyle katılım yoğun oldu.  Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Avni Aksoy ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ‘ın da katıldığı kokteyl,  hukukçuları, yargı mensuplarını akademisyenleri, sivil toplum örgütlerinden yetkilileri ve gazetecileri de bir araya getirdi.  Anayasa Candır kitabını alıp imzalatmak için sıraya giren davetliler uzun kuyruklar oluşturdu.

KİTABIN 3 AMACI VAR

Kokteylde kitabıyla ilgili bir konuşma da yapan Ayşe Odman Boztosun,  bu kitabı yazarken 8. Sınıf öğrencisi olan kızı Esma Zeynep’ten ilham aldığını söyledi.  Kitaptaki Zeyno karakterine bu ismi de kızından esinlenerek verdiğini açıklayan Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun “Bu kitabın 3 hedefi var. İlki akılcı ve eleştirel düşünmeyi teşvik etmek. İkincisi anayasa ve devlet kavramları üzerinden modern toplumsal düzeni anlatmak. Vatandaşlık bilincinin gelişimi için sağlıklı bir temel oluşturmak. Üçüncüsü ise soyut kavramları canlandırarak, öyküleştirerek, yaşamla bağ kurarak,  eğlenceli bir hale getirerek içselleştirilmesini sağlamak” diye konuştu.

ZEVKLE OKUNUR

 Kendisinin gerçek hayatta da soyut kavramları öyküleştirerek anlattığını belirten Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun kendisine ilham veren kızı Zeynep’i de kürsüye davet etti. Zeynep de bu kitabın herkesin anlayabileceği bir dille büyük bir emek ve çalışmanın sonucu yazıldığını söyledi.  Kitapla ilgili Muratpaşa Belediye Başkanı Avukat Ümit Uysal,  Emekli Albay Gürsel Tokmakoğlu,  Araştırmacı Yazar Giray Ercenk, Avukat Servet Açıkalın ve iş insanı Orhan Oflaz da değerlendirmelerde bulundu.  Yapılan değerlendirmelerde kitabın toplumun her kesiminden ve her yaştan kişinin zevkle okuyup anayasal haklar konusunda bilgi sahibi olabileceği bir eser  olduğu vurgulandı. (Haber merkezi) 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: