Antalya
29.11.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Bu yılki turizm geliri hedefi 34.5 milyar dolar
Bu yılki turizm geliri hedefi 34.5 milyar dolar

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023'te turizmde hedef gelirin 65 milyar dolar olduğunu söyledi. 2018'de bu rakamın 29.5 milyar dolar olduğunu, bu yılı 34.5 milyar dolarla tamamlamayı beklediklerini aktaran Ersoy, Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin yeni hedef pazarlar olduğunu kaydetti

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya'da 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' temasıyla başladı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) öncülüğünde Belek Nest Kongre Merkezi'nde 27-28 Kasım tarihlerinde iki gün sürecek kongrede, Türkiye turizminin yeri ve geleceği, dünya turizminin önemli isimleri tarafından değerlendiriliyor. Kongrenin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ile Türkiye ve dünyadan, sektörün önemli isimleri katıldı.

2023'TE 75 MİLYON TURİST HEDEFİ

Kongrenin açılışında konuşan Bakan Ersoy, 2023 Stratejik Planı'nı anlatan geniş bir sunum yaptı. Turizmin öngörülenden daha hızlı büyüdüğünü belirten Ersoy, verilerin Türkiye turizminin daha hızlı büyüyeceğini gösterdiğini söyledi. Türkiye turizmindeki büyümenin dünya turizminden daha hızlı olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, "2023'te 75 milyon turist hedefimiz var. 2016 öncesi 41 milyon sayılarına gelmiştik. 2016'da yüzde 25'lik düşüş oldu. Sonra toparlanma dönemine girdik. 2018'de istediğimiz noktaya geldik ve 46 milyon sayısını yakaladık. Eski yöntemlerde devam edersek 2023'te 54 milyon turist ağırlayacak. Bizim hedeflerimiz daha yüksek, değişiklikler yapmak zorundayız. 2023'te hedefimiz 65 milyar dolar gelir elde etmek. 2018'de bu rakam 29,5 milyar dolarken, bu seneyi 34.5 milyar dolarla tamamlamayı bekliyoruz" diye konuştu.

HEDEF GECELİK GELİRİ 86 DOLAR

2023'te ziyaretçi başına gelir hedefinin 867 dolar olduğunu açıklayan Ersoy, kişi başı gecelik gelire odaklanacaklarını söyledi. Bu rakamın da en az 86 dolar olması gerektiğini anlatan Ersoy, "2018 yılında gecelik gelir 65 dolarken, 2019 verilerinde bu rakamın 69 dolar olması bekleniyor. Ortalama geceyi 10 güne çıkarmayı hedefliyoruz. Yurt dışında yerleşik vatandaşlarımızın Türkiye'deki harcamaları azalıyor. Bu da kişi başı gelirimizi olumsuz etkiliyor. Yabancı ziyaretçilerin harcamaları ise artıyor" diye konuştu.

TANITIM BÜTÇESİ BÜYÜYECEK

Bakan Ersoy, turizm politikalarında radikal değişiklikler yapmaya başladıklarını belirterek, turizmde 2016 yılının dip nokta olduğunu söyledi. 2016'da yaklaşık 31 milyon turistin ülkeyi ziyaret ettiğini anlatan Ersoy, "Tanıtım ile değişikliklere başlayacağız. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurduk. Bu ajans, turizm geliri yüksek olan ülkelerin tamamında var. İlk keşfeden İtalya olmuş, 1919 yılında hayata geçirmiş. Dünyada 100 yıldır uygulanıyordu. Bu ajansın en önemli özelliği özel sektörden oluşmuş olması. Yönetimdeki 15 kişiden 4'ü kamudan. Ajansın 25 milyon dolar tanıtım bütçesini devlet veriyor. Danışma kurulu STK'lardan oluşuyor. Ajans çalışanları özel sektörden seçiliyor. Kamu personeli görev almıyor. Sürdürülebilir ve etkin tanıtım yaptıkça turizm gelirlerimiz artacak. Gelirler arttıkça tanıtım bütçesi büyüyecek" diye konuştu.

YÜKSELEN PAZARLARA ODAKLANACAĞIZ

2018'de 18 milyon dolar olan turizmde tanıtım bütçesini 2019'da 72 milyon dolara çıkardıklarını vurgulayan Ersoy, 2020'de ajansın devreye girmesiyle 180 milyon dolarla tanıtım yapacaklarını aktardı. 2023'te 220 milyon dolarla tanıtım hedeflediklerini kaydeden Ersoy, "Eskiden ağırlıklı olarak fuarlara katılıyorduk. Ajansla 2020'de tanıtım yaptığımız 3 ülke sayısını 18'e çıkaracağız. Dijital reklamı 45 ülkede yayacağız. Dergi reklamını da 13 ülkede yapacağız. Daha çok pazarda tanıtım yapacağız. Ana pazarlar haricinde Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi yükselen pazarlara odaklanacağız. İç turizmde az keşfedilmiş ve ya da gelişmekte olan turizm bölgelerini tanıtacağız" dedi.

UÇUŞ KAPASİTESİ 2 KAT ARTACAK

Turizmde münferit rezervasyonların artırılması gerektiğini kaydeden Bakan Ersoy, tarifeli sefer ve direkt uçuş nokta sayısını yükselteceklerini söyledi. Önce Türkiye'yi markalaştıracaklarını belirten Ersoy, şöyle devam etti: "Bölgeleri markalaştıracağız. Ürünleri markalaştıracağız. Oteller kendi marka yatırımlarını yapacak. Münferit rezervasyon kapasitesini artırarak Y ve Z kuşağının taleplerini karşılamış olacağız. İstanbul Havalimanı'nın hayata geçmesiyle İstanbul'da 2050'ye kadar pist ve slot sıkıntısı kalmıyor. Antalya ve Gazipaşa havalimanlarının kapasite artımı ve yenileme ihaleleri 2020'ye kadar tamamlanacak. Antalya'da toplam yolcu kapasite artışı 2021 sonuna kadar 2 katına çıkarılacak" diye konuştu.


KAZI ALANLARI 12 AY ÇALIŞIR HALE GETİRİLECEK

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, sağlık turizminde çok büyük bir potansiyel olduğunu söyledi. 2023 yılında 1,5 milyon sağlık hastası ile 10 milyar dolar gelir elde edilmesinin hedeflendiğini açıklayan Ersoy, kültür turizmini de hareketlendireceklerini vurguladı. Ersoy, şöyle devam etti: "Bizi rakiplerimizden ayrıştıran nokta, arkeolojik değerlerimiz. Arkeolojik kazı çalışmaları 2 aydan 12 aya çıkartılıyor. 2019 sonuna kadar 20, 2020 sonuna kadar 60 ve sonrasında 122 kazı alanı 12 ay çalışır hale gelecek. Yeni antik şehirler ziyarete açılacak. Mevcutların gezi alanları artırılacak. Müzelerimizin ziyaretçi sayılarını yüzde 37, gelirlerini yüzde 90 artırdık. Müzekart kullanımı arttı. Müze fiyatları Avrupa ortalamasının çok altında. Yüzde 85 geliri yabancı turistlerden elde ediyor. Müze giriş fiyatlarını artırsak bile müze kart fiyatları sabit kalacak. Amacımız vatandaşlarımızın fiyat artışından etkilenmemesini sağlamak. Buradan elde edilen gelir ile kazı yerlerindeki çalışmaları 12 aya çıkartıyoruz. Kültür ağırlıklı turizm potansiyeli olan şehirleri gruplar halinde rotalara dönüştüreceğiz."


GÜNLÜK, AYLIK VE YILLIK REKORLAR

Antalya'nın, Türkiye'nin en güzel şehri ve turizmin başkenti olduğuna dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, “Şükürler olsun bu sene Antalya iyi bir sezonu geride bırakmak üzere. Günlük rekorlar, aylık rekorlar ve nihayetinde yıllık rekorla bugüne kadarki en iyi sezonu hep birlikte geçirdik. Tabi ki sadece turist rakamları her şeyi ifade etmiyor. O nedenle bu tip toplantılar, Resort Kongresi gibi kongreler çok önemli. O nedenle geleceğin turizminin konuşulduğu ve gelecekteki turizm trendlerinin tartışıldığı bu ve benzeri kongreleri çok önemsiyorum. Katıldığım dördüncü Resort Kongresi ve her sene çok şey öğrendiğimi ifade etmek istiyorum. İnşallah bu kongrede de gelecekle ilgili oluşacak yeni vizyonlarla bu salondan ayrılacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

ANTALYA TURİZM BİRLİĞİ KURULUYOR

Antalya'nın 2,5 milyona yakın nüfusuyla Türkiye'nin beşinci büyük ili olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 16 milyon yabancı, 4 milyon yerli olmak üzere 20 milyon turiste ev sahipliği yaptığını, ülkenin geceleme sayısının yüzde 67'sini karşıladığını söyledi. Başkan Böcek, “Yani nüfusumuzun 9 katı oranında misafire hizmet etmekteyiz. Bu yüzden başta altyapı, çevre, ulaşım gibi belediye hizmetlerine de ilave yük getiriyor. Turistik tesislerin tüm tüketimine baktığımızda turist başına günlük ortalama su tüketimi 650 litre, katı atık üretimi 2,5 kilogram, elektrik tüketimi ise 30 kilovat/saattir. Kenti ortak akılla yönetmek adına çalışmalar yapıyoruz. Hem mahalli idareler, hem de turizm sektör temsilcilerini bir araya getirerek bütüncül bir anlayışla turizme ilişkin teknik altyapı, fuar gibi çalışmaları birlikte gerçekleştireceğimiz Antalya Turizm Birliği'ni hayata geçiyoruz" dedi.

TÜRKİYE DÜNYA TURİZMİNDE ALTINCI

AKTOB'un bu yıl 35'inci yılını kutladığı ve Türkiye turizminin büyümesinde sektörün sesi olduğunu belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise, Resort Turizm Kongresi'nde turizmin geleceğini ve geleceğin turizmini konuşmanın, bir anlamda stratejik bakış açısının faaliyeti olduğunu söyledi. Türkiye'nin dünya turizminde altıncı sıraya geldiğini belirten Erkan Yağcı, 2019 turist sayılarında Türkiye'nin 51 milyon turist sayısını aşacağı, Antalya'nın da 15 milyon turisti aştığını dile getirdi.ANTALYA'DA 20 MİLYON TURİST

Türkiye turizm sektörünün güçlü ve kalıcı bir sektör olduğuna işaret eden Yağcı, Rusya krizi yönetiminde kamunun destekleri, özel sektörün gayretleri ve Rusya ile uzlaşma sonrasında yeniden eski günlere dönüldüğünü söyledi. Yağcı, "Hep beraber birlikte başardık. Vizyonumuz 2023'te 75 milyon turist sayısı, Antalya için de 20 milyonu geçmek ve bunları sabit kılmaktır" dedi.

2019'A ÜÇ OLAY DAMGA VURDU

Turizmde artık yeni politikalara ve vizyona ihtiyaç olduğunu da belirten Yağcı, turist sayısı bakımından en iyi yıl olan 2019'a üç önemli olayın damga vurduğunu kaydetti. Yağcı, “Birincisi Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kuruldu. İkincisi dünyanın en büyük ikinci tur operatörü Thomas Cook'un iflası, yalnız Türkiye değil, dünyayı ilgilendiren bir vakadır. Üçüncüsü konaklama vergisi. Sektöre yeni yükler getirmemesi gerekiyor. Konaklama vergisi hemen her turistik ülkede uygulanmakta ve misafirden alınmaktadır. Bizim de mutlaka misafirden tahsis etmemiz gerekir" diye konuştu. Konuşmaların ardından AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e teşekkür plaketi verdi. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: