Antalya
28.11.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Narenciyede hasat başladı
Narenciyede hasat başladı

ANTALYA'da, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü'nde (BATEM) başta portakal olmak üzere narenciyede hasat sezonuna başladı. 

Türkiye'ye 1930'lu yıllarda Amerika kıtasından getirdiği portakal, limon, mandalina, greyfurt, kamkat gibi narenciye ürünlerinin fidanlarının adaptasyonunu sağlayan ilk kuruluş olan BATEM, kendine ait arazilerde başta portakal olmak üzere narenciye hasadını başlattı. Bugün Akdeniz ve Ege kıyılarında binlerce çiftçinin geçim kaynağına dönüşen narenciye üretiminde, BATEM'e ait arazilerde yaklaşık 700 tonluk rekolte bekleniyor.

TESCİL EDİLMİŞ

Hayranlık uyandıran manzaraya sahip BATEM'in şehir merkezindeki ve Antalya Aksu'daki bahçelerinde üretimin önemli kısmını portakal çeşitleri oluşturuyor. Narenciye ürünlerinde ise birçok çeşidin hem meyve, hem de fidan üretimi yapılarak satış yapılıyor. Türkiye'de portakal, mandalina, limon, kamkat, greyfurt gibi ürünleri üreticilerle buluşturan ilk kurum olduklarını belirten BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, “BATEM, Cumhuriyetin ilanından sonra 1934 yılında kurulmuş. Kuruluş amaçlarından biri de narenciyenin ülkeye yayılması ve yetiştiriciliği konularında çalışmalar yapmak. O yıllarda yurt dışından getirilmiş narenciye örneklerinden bölgemize adapte olanlar BATEM adına tescil edilmiş. Halen de Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

HASAT SEZONU BAŞLADI

Akdeniz bölgesine uygunluğu açısından Antalya'da özellikle Washington portakal türü üretimi yaptıklarını belirten Ünlü, Valencia ve yafa gibi türlerin daha geç, şubat-marta kadar dayanabilen tür olarak ikinci sırada yer aldığını söyledi. Ciddi narenciye üretimine sahip olduklarını, fidanları da kendilerinin temin ettiğini belirten Ünlü, “Narenciye ürünlerinde hasat sezonu başladı ve Antalya'nın sahil bandında neresine giderseniz gidin narenciye ürünlerini bulabilirsiniz" dedi.YILLIK 700 TON ÜRETİM

Eylülden marta kadar sonbahar, kış aylarında pazarlarda narenciye ürünlerini görmenin mümkün olduğunu belirten Ünlü, fiyatların ise son iki yıldır iyi olduğunu kaydetti. Ortalama 65-70 kuruşa satıyoruz. Bizim bahçelerimiz tek bir çeşit olmadığı için. Üreticide tek çeşit bahçelerinde daha iyi fiyatlara satılıyor. Bizde 65-70 kuruşken, üretici elindeki malın durumuna göre 1- 1,5 liraya kadar satabilir. Narenciyede en büyük ihracat kalemimiz Rusya. Rusya'ya ciddi anlamda ihracatımız oluyor. Ayrıca bazı Türki cumhuriyetleri, Afrika ve Avrupa'nın farklı ülkelerine de ihracat yapıyoruz" ifadelerini kullandı.(DHA)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: