Antalya
28.11.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL , POLİTİKA
Açtı ağzını yumdu gözünü
Açtı ağzını yumdu gözünü

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, ‘Kumbul Türel’i akladı’ haberine zehir zemberek cevap verdi. Türel’e karşı etkin bir muhalefet yaptıklarını belirten Kumbul, “Partimizin iktidar yürüyüşünü hazmedemeyenler, kendi kişisel ikballerini partinin önüne geçirmeye çalışan idare-i maslahatçılar ne yaparlarsa yapsınlar başarılı olamayacaktır" dedi.

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Ebru Türel'in ses kaydıyla ilgili davada savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz edilmediği, delege seçimlerine silahlı müdahale yapıldığı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.  Gerçek gazetesinde kendisini hedef alan ‘Kumbul Türel’i akladı’ haberine  cevap veren Ahmet Kumbul, “Partimizin iktidar yürüyüşünü hazmedemeyenler, kendi kişisel ikballerini partinin önüne geçirmeye çalışan idare-i maslahatçılar ne yaparlarsa yapsınlar başarılı olamayacaktır" dedi. Açıklamasında haberi yapan gazetenin "Seçimlere Silahlı Müdahale" başlıklı bir başka haberinde CHP'li meclis üyesi Özgür Güngör'le ilgili iddialara da yer veren  Kumbul, "İftiraya uğrayan meclis üyemizin ve Muratpaşa ilçe yöneticilerimizin arkasındayım. Bu haberleri yapanları kınıyorum" ifadelerine yer verdi. Bu arada yine Gerçek gazetesinin "Seçimlere Silahlı Müdahale" haberinde ismi geçen Özgür Güngör, Deniz Kaya ve Deniz Kaya'nın babası Mehmet Kaya CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin'le birlikte fotoğraf çektirip birlik mesajı verdiler. Güngör ve Kaya yaptıkları ortak açıklama ile iddiaları yalanladı.

 


 

KARALAMA KAMPANYASI

"Göreve geldiğimiz günden bu yana Antalya İl Örgütü olarak, Menderes Türel’e karşı etkin bir muhalefet ağı oluşturduğumuzu bütün kamuoyu bilmektedir. Doğamızı, çevremizi, geleceğimizi, kamuya ait olan varlıkları tehdit eden, birilerine peşkeş çekmek isteyen Türel’e karşı sözümüzü hiç sakınmadık. Hal böyleyken, bazı mahfiller iftiralarla, yalan yanlış haberlerle şahsıma karşı bir karalama kampanyası başlatmıştır" diyen Ahmet Kumbul, şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi eski başkanı AKP’li Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ait ses kaydı ile ilgili olarak, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçlamasıyla benim talebimle partimiz adına avukatlarımız suç duyurusunda bulunmuşlardır. Konuyla ilgili olarak aylar önce savcılık tarafından 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verilmiştir. Parti avukatlarımız, itirazın gerek olmadığı değerlendirmesinde bulunarak, parti üyelerimizin yargılandığı diğer davada iddiaların enine boyuna inceleneceğini vurgulamışlardır. Aylar öncesinden alınan 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararını yeni alınmış bir karar gibi, örgüt seçimleri öncesinde gündeme getirenler, manşetlerine taşıyanlar, Genel Başkanımızın bahsettiği kumpasın birer parçasıdırlar. Partimizin iktidar yürüyüşünü hazmedemeyenler, kendi kişisel ikballerini partinin önüne geçirmeye çalışan idare-i maslahatçılar ne yaparlarsa yapsınlar başarılı olamayacaktır. Partililerimizin yargılandığı davanın sonuna kadar takipçisi olacağız."
 

PARTİDE YER EDİNMEK İÇİN
"Bu haberlerdeki iddialarla ilgili olarak söyleyebileceğim tek şey; bu kişiler insanların aklıyla dalga geçmektedir. Özellikle yerel seçim sürecinde AKP ve Türel’e yönelik yaptığımız eleştirilerin neredeyse hiçbirini manşetlerine taşımayan, fakat partimizi yıpratmak için yine aynı yerden, ilgili haberdeki karardan aylar sonra, düğmeye basılarak ajans aracılığıyla servis edilen bu haberin hangi amaçla yapıldığı malumdur" diyen Ahmet Kumbul, "Bu gazetenin sahiplerinin derdinin Antalya ve ülke olmadığını, kendilerine partide bir yer edinmek için gazeteyi araç olarak kullandıklarını görmekteyiz. Muhalif olduğunu iddia eden bir gazetenin AKP iktidarı ve Türel’e yönelik hiçbir söylemimizi yayınlamamasının başka bir gerekçesi olamaz. İktidara yakın medya ile birlikte adeta Türel’i aklarcasına bahsi geçen haberi manşete taşımak acaba nasıl bir duygudur" sözlerine yer verdi.

 

'BU NE PERHİZ NE LAHANA TURŞUSU'
"Bahsi geçen gazete, geçtiğimiz hafta Türel’e yönelik basın açıklamamızı manşetine taşıyarak 'CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Türel’in Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili medyada yer alan haberler sonrası yaptığı sert açıklamaya yanıt verdi' yorumunda bulunmuştu" diyen Kumbul, "Aylar sonra beni gazetelerinde manşete taşıyarak Türel’e yönelik eleştirilerimi sert bulanlar, bir hafta sonra benim Türel’i koruduğumu iddia ediyor. El insaf! İnsana sorarlar; bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" ifadelerini kullandı.
 

İFTİRAYA UĞRAYANLARIN ARKASINDAYIM
"Bahsi geçen mahfiller tarafından Muratpaşa Belediye Meclis Üyemiz Özgür Güngör hakkında da, somut hiçbir bilgiye dayanmadan, her iki tarafın görüşü alınmadan, olur olmadık iftiralarla karalama kampanyası başlatılmıştır. Meclis üyemizin ve ilgili haberde fotoğrafları manşete taşınan Muratpaşa İlçe yöneticilerimizin kişilik haklarını zedeleyenler, tarafıma yönelik yalan yanlış ithamlarda bulunanlar, tek bir düğmeden basılmışçasına aynı anda bir operasyona girişmişlerdir" diyen Kumbul, şöyle devam etti: "Bizim partimiz parti içi demokrasinin uygulandığı, sandıkta ciddi yarışlar olan, tartışarak en doğruyu bulduğumuz bir partidir, tartışma olur ama asla kaba kuvvet, şiddet olmaz, iftiraya uğrayan meclis üyemizin ve değişik haberlerinde iftiraya uğrayan Muratpaşa ilçe yöneticilerimizin arkasındayım. Bu haberleri yapanları kınıyorum."

 

İSTEDİKLERİ KADAR İFTİRA ATSINLAR...
"Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi; CHP, yeni bir süreci başlatmıştır. Bu süreç iktidara yürüyüş sürecidir. Partimiz, toplumun her kesimini kucaklamaktadır. CHP sorunların çözümünde umut olan tek parti olarak öne çıkmıştır. CHP'nin bu başarısını, bu yürüyüşünü içine sindiremeyen saray ve çevresi, devletin bazı bürokratik güçlerini de yanlarına alarak CHP'ye karşı kumpas kurmaktadırlar” diyen Kumbul, "Bu kumpaslara yerelde ve genelde kimlerin alet olduğunu kamuoyu çok iyi görmektedir. İstedikleri kadar iftira atsınlar, istedikleri kadar yalan söylesinler. Asla başaramayacaklar! Partimizin iktidar yürüyüşünü kimse durdurmayacaktır" dedi.   

 

NE OLMUŞTU?

Akdeniz Gerçek Gazetesi'nin dün yayınlanan sayısında, Ebru Türel'in ses kaydıyla ilgili davada verilen "kovuşturmaya yer olmadığı" kararının, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul'un 15 günlük yasal süre içerisinde nöbetçi sulh ceza hakimliğine itiraz etmediği için kesinleştiği vurgulanmış, davada hapis cezası istemiyle yargılanan Doğukan Demirkaya ve Demirkaya'nın annesi Meziyet Avcı'nın Kumbul'a yönelik suçlamalarına yer verilmişti. Gerçek Gazetesi'nin aynı sayısındaki bir başka haberde, delege seçimlerine CHP'li meclis üyesi Özgür Güngör tarafından silahlı müdahalede bulunulduğu iddialarına yer verilmişti. 

 

 

Güngör ve Kaya’dan ortak açıklama

 

 Dün yayınlanan ‘Delege seçimlerinde silahlar çekildi’ haberinin ardından taraf olan Özgür Güngör ve Deniz Kaya birlikte fotoğraf çektirip, ortak açıklama yaptı.

Gerçek Gazetesi'nde dün yayınlanan "Seçimlere Silahlı Müdahale" başlıklı haberde suçlamaların odağındaki CHP Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Özgür Güngör, saldırıya uğradığı iddia edilen Deniz Kaya ve babası Mehmet Kaya ile birlikte fotoğraf vererek olayı yalanladı. Özgür Güngör ve Deniz Kaya yaptıkları ortak açıklamada, "22 Kasım akşamı Meltem Mahallesi delege seçimlerinde, adı 'Gerçek' olup yaptığı haberlerin gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan gazetenin yapmış olduğu haberde taraf olan ben Özgür Güngör ve Deniz Kaya, iddia edildiği gibi bir olayın gerçekleşmediğini tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.  Elbette ki seçimlerde parti içi demokrasinin yarışmacı ruhu olacaktır. Bu ruh zaman zaman küçük tartışmalara da yol açabilir. Ancak bahsi geçen olayın asla gerçekleşmediğini bir kez daha vurguluyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

MESLEK ADABINA UYGUN DEĞİL

"Aramızda geçen basit bir tartışma basında abartılarak kamuoyuna yansıtılmış; basın yayın ilkelerine uymayacak şekilde, taraflarla görüşmeden, neler yaşandığı ile ilgili bilgiyi teyit etmeden, araştırma ve gerçeği bulma prensiplerinden çok uzak, meslek adabına yakışmayan bir şekilde sunulmuştur" denilen açıklamada, "Havuz medyasında yer bulmak isteyen yapıya karşı Cumhuriyet Halk Partisi'nin, tüm organlarıyla, nereden gelirse gelsin her türlü kumpasa, yalana iftiraya karşı, partimizin zarar görmemesi için dimdik duracağız" denildi.    

 

Suç duyurusunda bulunacağız

Gerçek Gazetesi'nde yer alan "Seçimlere silahlı müdahale" haberiyle ilgili bir açıklama da CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin'den geldi. Hasan Şahin, sert bir üslupla eleştirdiği gazete ve gazetenin yazı işleri müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.  Şahin, "Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferiyiz" diye başlayan açıklamasında, "AKP’li oda başkanları ile iş tutanlarla, yetkinliği olmadığı konularda belediye şirketlerinde görev alarak gelir elde etmeye çalışanlarla, gazetesi için kurumlardan reklam ücreti almak için çabalayanlarla, çalıştırdığı basın emekçilerinin kıdem tazminatını ödemeyenlerle, sayın Genel Başkanımızı ve Genel Merkezimizi 'siyasal İslamcı', 'Sorosçu', 'TESEV’ci', '10 Aralıkçı', 'ikinci cumhuriyetçi' gibi söylemlerle itham edenlerle, örgütümüzün hiçbir menfaat gütmeden gece gündüz çalışan emekçilerini adli suçlularmış gibi manşete taşıyıp gazetecilik değil tetikçilik yapanlarla mücadelemiz sonsuza dek sürecektir. Alayınıza hodri meydan!" ifadelerini kullandı.

PARTİMİZİ KİMSE KARALAYAMAZ

"Akdeniz Gerçek adlı yerel gazetede, hiçbir gerçekçi belge ve bilgiye dayanmadan, Meltem Mahallesi delege seçimlerinde yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili olarak belirtilen tehdit olayları gerçeği yansıtmamaktadır. Haberde adı geçen taraflar da bu iddiaları yalanlamaktadır. Mahalle seçimlerimiz, tüzüğümüzün öngördüğü şekilde, şeffaf bir şekilde yapılmaktadır. Çift liste çıkarılan mahallelerde her iki listeden sandık gözlemcileri yer alarak sandık sayımlarını takip etmektedir" diyen Hasan Şahin, "İddia edilen olaydaki tarafların görüşü alınmadan, araştırılıp incelemeden ve doğrulamadan yapılan bu yalan haber, gazetecilik etiğiyle bağdaşmamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin her seçim döneminde bir yerlere aday olan, mevki ve makam elde etmek hırsıyla yazı işleri müdürü olduğu gazeteyi bu amaç doğrultusunda kullanıp, parti içinde hizip yaratmaya çalışan bu şahıs ve gazetesi hakkında, suç duyurusunda bulunacağız. Kimse partimizi, parti emekçilerimizi kişisel ikballeri üzerinden yalan yanlış haberlerle karalayamaz" dedi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: