Antalya
27.11.2019
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL
ATSO'dan karamsar tablo
ATSO'dan karamsar tablo

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Kasım ayı olağan meclisi Süleyman Özer başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan ATSO Başkan Yardımcısı Mızrab Cihangir Deniz, Türkiye ve Antalya ekonomisi için karamsar tablo çizdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Kasım ayı olağan meclisi Süleyman Özer başkanlığında yapıldı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelir dağılımının son yıllarda daha da bozulduğunu belirten Cihangir Deniz,  "TÜİK verilerine göre son yıllarda gelir payı artan tek grup en üstteki yüzde 5’dir. Buna karşılık orta sınıfın gelir payı azalmaktadır, en düşük gelir grubunun payı ise sabit kalmaktadır. Dünyada işsiz insanlara bile asgari gelir ödemesi yapılması, mirasa sınır getirilmesi ciddi şekilde tartışılan konulardır. Maalesef Türkiye ekonomisinde uzun dönemde en yüksek getiriyi altın ve döviz sağlıyor. 2010’dan bu yana altın yüzde 348, Dolar yüzde 309 getiri sağlamış. Borsa en düşük getiriyi sağlamış durumdadır. Ekonomide istikrar olmayınca şirketlerimizin değeri kur artışı karşısında erimektedir" diye konuştu.

 

EKONOMİYE GÜVEN

"Herkesin ülkeye ve ekonomiye güven üzerine düşünmesi gerekiyor. Ekonomiye ve ülkeye güven kurumlara güvenden başlamaktadır. Yargı sistemine güven en önemli unsurdur. Kanunların ve uygulamaların öngörülebilir olması, liyakat ve şeffaflık, siyasi gerilimin azalması güven tesisi için temel koşullardır. Bu koşullar sağlanmadığı için Türkiye potansiyelini gerçekleştirememektedir" diyen Cihangir Deniz, "Genç işsizliği yüzde 30’a yaklaşırken, Türkiye siyasetinde gündemin çok farklı konular olması üzücü bir durumdur. Son günlerde eski milletvekilleri dahil olmak üzere, milletvekillerine ve bakanlara, ayrıca ailelerine ömür boyu ayrıcalık tanınmasına dönük kanun teklifleri gündeme gelmektedir. Eski milletvekilleri ve bakanlara ve ailelerine ömür boyu ücretsiz sağlık hizmeti, çakarlı otomobil, kırmızı ışıkta geçme gibi hakların düşünülmesi bile abestir. Gidip çağdaş demokrasilerde Hollanda'da, Danimarka'da bir milletvekili, bir bakanın böyle hakları var mıdır diye bakılmalıdır. Bizler de burada temsil görevi yapıyoruz. İşimizi bırakıp burada mesai veriyoruz. Bir maaş almadığımız gibi herhangi bir imtiyaz da talep etmiyoruz. Milletin temsilcileri milletten üstün bir sınıf haline gelmemelidir" dedi.

 

BU VERGİ KONAKLAMA VERGİSİ DEĞİL

Torba Yasa'da yer alan konaklama vergisini eleştiren Cihangir Deniz, "Dünyada uygulanan konaklama vergisinden çok farklı bir vergi getirildi. Bu vergi esasen konaklama vergisi değildir.Çünkü konaklama vergisini yerel yönetimler alır, bu vergi böyle değildir. Dünyada konaklama vergisi, adı üzerinde geceleme üzerinden alınır. Bizde yeme-içme dahil, her hizmetten alınacağı öngörülmüştür. Bu yıl turizm sektörüne önce Tanıtım Ajansı katkı payı geldi. Bunun üzerine bir de konaklama vergisi gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Gelecek yılı şimdiden satmış olan işletmelere bu yıl için yüzde 1 hasılat vergisi gelmiş olmaktadır" ifadelerini kullandı. 

 

UÇAK SEFERLERİ YETERSİZ

İç turizmin gelişmesi için şehirlerarasında direkt uçak seferlerinin yetersiz olduğunu ifade eden Deniz, "Hızlı tren ağımız zaten yok. Son dönemde hem uçak seferleri azaldı hem de bilet fiyatları çok yükseldi. Antalya-Ankara uçak seferleri bile yetersizdir. Ankara’ya günde 10-12 olan uçak sayısı 3-4’e düşürülmüştür. Antalya gibi bir şehir için bu kabul edilemez. Bu konuda THY yönetimine yazı yazacağız" dedi. 

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ DURDU

İnşaat sektöründe tapu harcının artırılmasından vazgeçildiğini, fakat “değerli konut vergisi”nin geçerli kaldığını belirten Cihangir deniz şöyle konuştu: "Türkiye genelinde daire sayısında ruhsatlar 2017 yılının beşte birine düşmüştür. Yani, inşaat sektöründe gerçek bir kriz yaşanmıştır. Antalya’da 2016 yılında 4 milyon metrekare, 20 bin civarı daire inşaat varken, 2017’de Kepez’de kentsel dönüşüm projesi daire sayısını 48 bine yükseltti. 2018’de normal rakamlara dönülmüştür. Normal koşullarda Antalya’da yılda 20  bin daire ruhsatı alınır. Fakat 2019’da 7 bin daire ruhsatı Antalya’da da inşaat sektörünün durduğunu gösteriyor. İnşaat sektörü ahşap, boya, mühendislik, mimarlık, elektrik gibi birçok sektörü önemli ölçüde etkilemektedir. Antalya bu yıl turizmde rekorlar kırdı. Ama inşaat sektöründeki bu rakamlar durumun zor olduğunu kanıtlamaktadır."  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: