Antalya
27.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Hayvan ambulansı ile ölümler azalıyor
Hayvan ambulansı ile ölümler azalıyor

Büyükşehir Belediyesi, tam donanımlı hayvan ambulansı ile 7 gün 24 saat sokak hayvanlarının yardımına koşuyor. Acil cerrahi müdahaleler ile birlikte yoğun bakım ünitesi, solunum cihazı gibi hayati fonksiyon için önem arz eden cihaz ve donanımların yer aldığı ambulans, sokak hayvanlarının ölüm oranını azaltıyor.

Sahipsiz hayvanların yaralanma, kaza ve benzeri durumlarına acil müdahale için Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü bünyesinde yer alan tam teşekküllü hayvan ambulansı can kayıplarını azaltıyor. Tam donanımlı sahipsiz hayvan acil müdahale aracı 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Veteriner hekim, hayvan koruma ve hastabakıcıdan oluşan ekiple vatandaşlardan gelen ihbarlar anında değerlendiriliyor. Kaza veya hastalık gibi acil müdahale gerektiren vakalara hızla ulaşan ekipler, acil müdahalede bulunarak, tedavi için önemli olan ilk yardımı gerçekleştiriyor.

 

İHBARLAR ACİL MÜDAHALE İÇİN ÖNEMLİ

 

Duyarlı vatandaşlardan gelen ihbarların acil müdahale için son derece önemli olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı Sorumlusu Veteriner Hekim Burak Alyaprak, “Antalya Büyükşehir Belediyesi geçici hayvan bakım evinde yaralı dostlarımıza 7 gün, 24 saat hizmet vermekteyiz. Şehrin muhtelif yerlerinde yaralanmış, kaza geçirmiş, güçten düşmüş hayvanları duyarlı vatandaşlarımız fark ettiği zaman bizlere ulaşıyor. Ambulansımızla ivedi bir şekilde olay yerine gidip müdahalede bulunuyoruz" dedi.İhbarın geldiği yere ulaştıktan sonra ilk olarak hayvanın durumunu stabilize ettiklerini söyleyen Alyaprak, daha sonra hayvanı bakım evine sevk ettiklerini ve detaylı muayenesini gerçekleştirdiklerini anlattı.

 

VATANDAŞIN DUYARLILIĞI ARTIYOR

 

Yaralı hayvanlara hizmet veren iki araçları olduğunu söyleyen Alyaprak, “Birisi transfer aracı diğeri de tam teşekküllü ambulans. Acil tıbbi müdahaleler için gerekli her türlü araç gereç ambulansımızda bulunmaktadır. Bu süreçte en önemli nokta vatandaşlarımızdan gelen ihbarlar. Sokak hayvanlarımıza karşı her geçen gün vatandaşlarımızın duyarlılığı artıyor. Bu nedenle de hayvan ölümleri donanımlı acil müdahale araçlarımızın da sayesinde her geçen gün azalıyor" diye konuştu.

 

İHBAR HATTINI ARAYABİLİRSİNİZ

 

Veteriner Burak Alyaprak, sokakta yaşayan hayvanların olası bir kaza ve yaralanmaları durumunda vatandaşların acil müdahale aracı için 0 242 332 22 33 numaralı ihbar hattını arayabileceklerini söyledi. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: