Antalya
26.11.2019
A

 

Sezon başında ekonomik durum nedeni ile kolu kanadı kırılan Antalyaspor, bu sezon taraftarına eziyet çektirmeye devam ediyor. Elinde golcüsü kalmayan, genç ve tecrübesiz isimlerle saç baş yolarak maçları tamamlayan camia, kime nasıl tepki göstereceğini şaşırmış durumda.

Bülent Korkmaz’ın son maçlarında neler yaşadıysak, Tomas’ın ilk maçında da onu izledik. Sdece biraz daha hareketli ve mücadele etmeye çalışan futbolcu sayısında artış vardı. Umarım bu değişim, yeni hocanın gözüne girmek için mevsimsel değildir.

Bu kadar kısıtlı bir kadro ile bu kadar sistem değişikliğine gitmek, inanılır gibi değil. Tomasmaça, 3-5-2 ile başladı ve savunmayı Celustka-Charles-Bahadır üçlüsünden oluşturdu. 20.dakikadar itibaren Charles orta sahadaki asıl yerine geçerken, Tarık ve Nazım asıl mevkileri olan beke geçtiler.

Maça Aatif ile birlikte forvette başlayan Mukairu, Amilton sakatlandıktan sonra kanata geçti, Aatif orta sahadaki yerine döndü, Gustavo Blanco tek forvet olarak görev yaptı.

Yetmedi…

Bahadır sakatlandıktan sonra defans tekrar 3’lüye döndü, birkaç futbolcunun saha içindeki yeri yine değişti.

Bu kadar kısıtlı bir kadro ile sadece bir maçta bu kadar sistem değişikliği yapan Tomas’ı tebrik edip etmeme konusunda kararsızım. Maça başladığı sistem ile devam etse, bol gollü bir maç izlenebilirdi. İki takımın da orta sahası yok gibiydi. Tek pasla rakip yarı alana geçildiği için futbolcular gereğinden fazla efor sarfettiler. Bunun sonucunda da Bahadır, Amilton, Tarık ve kaleci Ferhat maç içinde adale sakatlığı yaşadı.

Gaziantep maçında Nazım, Ufuk ve Mukairu’yu oldukça başarılı buldum. Özellikle Nazım, milli takım kampında yeteneklerine çok şeyler katmış, özgüvenini artırmış. Sadece attığı gol değil, kesici görevini yaparken ve topu oyuna sokarken çok başarılıydı.

Aatif Chahechouhe ve Gustavo Blanco için bir şeyler yazmak zorunda hissediyorum kendimi. Ancak iki futbolcunun sahada ne yaptığını anlayamadığım için bu mecburiyetten vazgeçiyorum. Aatif’a 90 dakika sabretmenin mantığını ise hala anlayamıyorum. Halı sahada bile gol yapılabilecek pozisyonlarda, daha zoru seçerek dışarı atmalarını iyi niyetle yorumlamaya çalışıyorum sadece.

Sonuç olarak yenilgi serisinin bitmesi güzel. Takımın daha diri ve istekli olması olumlu. Ancak oynanan futbolun kalitesinde bir değişiklik yok.

Bülent Korkmaz’ı göndererek panik içinde olduğunu gösteren yönetimi zor günler bekliyor. Mevcut takımdaki birçok futbolcu, Tomas’ın oyun sisteminde oynayamaz ve devre arasında transfer kaçınılmaz olur. Mesela, sezon başında büyük umutlarla alınan Gustavo’nun, Tomas’ın takımında oynayacağını düşünmüyorum.

Antalyaspor, saha içinde de dışında da züğürt ağayı oynuyor. Elindeki kadro kalitesine bakmadan, 90 dakika içinde defalarca sistem değişikliğine giderek, futbolcuların sınırlı yeteneklerini verimsiz hale getiriyor. Kasa tamtakır iken, gereksiz hoca değişikliği ile bütçedeki deliği daha da büyütüyor.

Son bir not: Gaziantep maçında oyuncu değişikliklerini taraftar yaptı. Tribünler, önce Serdar Özkan’ı, sonra Doğukan’ı oyuna alırken, Tomas 90 dakika boyunca futbolcularına alkışlarla mental destek verdi.

Dedim ya, takım Züğürt Ağa’ya döndü. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok