Antalya
26.11.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL
Kadına yönelik şiddete alkışlı protesto
Kadına yönelik şiddete alkışlı protesto

CHP Kadın Kolları üyesi kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için İl Başkanlığı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından kadına yönelik şiddeti alkışlarla protesto ettiler.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, 81 ilin tamamında aynı gün ve saatte bu açıklamayı yaptıklarını belirterek, "Evde, sokakta, toplumsal yaşamda bizleri yok saymak için her gün yeni bir saldırı ile karşımıza çıkanlar umutlanmasın. Kadınlar dün haklarını almak için nasıl meydanları boş bırakmadılarsa bugün de meydanlarda olacak" dedi.

KADIN CİNALETLERİ POLİTİKTİR

59 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kızkardeşlerin, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katlediğini; 1981 yılında Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı'nda 25 Kasım'ın 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü' kabul edildiğini belirten Nilüfer Deveci, "Kadına yönelik şiddet her yerde olduğu gibi ülkemizde de artarak devam etti. 2019'un ilk on ayında 383 kadın öldürdü. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü. Yani Devlet kadını korumadı. İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir" ifadelerini kullandı.

KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

"Onlar 'Eşit değilsiniz' dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor. Onlar 'Eşit değilsiniz' dedikçe kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Onlar 'Eşit değilsiniz' dedikçe emeğimiz yağmalanıyor.Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre, nafaka hakkımız kısıtlanmak isteniyor. Amaç kadının erkeğe bağımlı yaşaması, şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesi" diyen Deveci, "Biz eşitiz ve varız. Uğradığımız şiddete karşı susmayacağız. Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz ve kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız" diye konuştu.

6284 SAYILI KANUN UYGULANSIN

"Mirabel kardeşlerden günümüze şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan, kahkahası yasaklanan, emeği değersizleştirilen kısacası şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar için mücadele ediyoruz ve edeceğiz" diyen Deveci, "Kadına yönelik şiddetin son bulması için 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi'nin tam olarak uygulanmasını; iyi hal indirimlerine son verilmesini; sığınma evlerinin sayısının artırılmasını; ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ile yasal yardımın yapılmasını;  kadın istihdamını artırmak için güvenceli istihdam olanakları yaratılmasını; kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini;  kadın - erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini;  medyada kadın ve çocuklara yönelik şiddetin malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz" dedi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: